Ako na vzpätie

Či už na malých voľných modeloch alebo RC lietadlách, všade je dôležité presne dodržať vzpätie oboch polovíc krídla alebo ich koncových častí, uší. Možností je množstvo, improvizácii sa medze nekladú. No dá sa to aj exaktne. Ukážem Vám, ako to robíme v našom klube.

Už mnoho rokov sa v Modelárskom krúžku mládeže pri našom klube zaoberáme aj stavbou hádzadiel. Nezriedka si s nimi zalietame aj my dospeláci. Keďže deťom sme potrebovali niektoré operácie zjednodušiť a pritom zachovať presnosť stavby, vyrobili sme niekoľko prípravkov. Či už na kolmé lepenie krídiel na trupy alebo na presné lepenie uší krídel do stanoveného vzpätia. Najprv to boli pevné podpery, neskôr, keď sa rozširoval sortiment stavaných modelov, rozhodli sme sa postaviť univerzálne nastaviteľné podpery. Používame ich dodnes aj pri stavbe deproňákov či spaľovákov.

stojancek1

stojancek2

Zo zvyškov balzy sa dá postaviť celý stojanček. Základňa je z balzy 4 mm (rozmer cca 50 x 50), stojina z dvoch líšt 3 mm (10 x 150 a dvoch líšt 3x3x15), drážka medzi nimi je široká 3 mm. Stojinu pri lepení kontrolujeme na kolmosť k základni a potom zalepíme výstužné trojuholníky (balza 5 mm, 30 x 30).

Z hliníkového plechu hrúbky 1 mm vystrihneme dva pásiky 10 x 20 mm a zohneme do pravého uhla. V jednom ramene v jeho strede vyvŕtame otvor vrtákom 3 mm. Cez tento otvor skrutkou M 3×10 mm s podložkami pripevníme cez drážku v stojine do stojančeka. Matica zo zadu nemusí byť krídlová, stačí obyčajná, nepotrebujeme ich doťahovať silou.

Aby sme mohli nastavovať výšku uholníka od základne/stola, nalepíme na jednu stranu stojiny papierový meter (z papiernictva či potrieb pre krajčírov – galantérie). Keďže však stojina je nalepená na základni v určitej výške nad stolom, nesmieme zabudnúť papierový meter pri nule skrátiť. Najlepšie je pomocou iného presného pravítka (používame oceľové) označiť pozíciu horného konca pravítka, papierové pravítka skrátiť a prilepiť na stojinu.

Na lepenie použijeme disperzné lepidlo (Ponal Expres, Soudal 67 a pod.). Papierové pravítko radšej prilepíme Kanagomom alebo lepiacim lakom, disperzné lepidlo obsahuje vodu, čo by papieru neprospelo.

Použitie je veľmi jednoduché. Povolíme matičku, uholník nastavíme na potrebnú výšku podľa plánika, zatiahneme rukou matičku a základňu prípadne zaťažíme. Potom už len podložíme uši a lepíme.

Junior-U-kridlo-13

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.