Aku vŕtačka z Tesca – upgrade

Pred rokmi som si kúpil lacnú akumulátorovú vŕtačku v tescu. Viem, že tento vercajk neoplýva kvalitou a životnosťou, ale na pár dier do tehly na hmoždinky za mesiac alebo predvŕtať do stola na vruty to celkom stačí. Alebo pritiahnuť pár šróbov. Jedinou nevýhodou tohto náradia bolo použitie NiCd akumulátorov. Bolo mi jasné, že vydržia najviac rok. Takže po skončení životnosti som sa dal do upgrade akuvŕatčky a doprial jej poriadnu baterku.

Zaujímavá bola jej cena. Nekupoval som ju za slovenské ceny v slovenskom tescu, ktoré mám vzdialené 40 km, ale v maďarskom za polovicu, ktoré mám vzdialené 20 km 😉 Tu mám oba letáky z toho roku tuším 2009.

tesco akuvrtacka

V letákoch sú porovnávané 18 voltové verzie, ja som však kupoval 12 voltovú.

Keď sa naplnil čas niklákov a vŕtačka už nevyvŕtala ni štyri diery, došlo na vopred plánovanú zmenu. Ako každý modelár mám niekoľko nabíjačiek akumulátorov, medzi nimi aj pre LiPol akumulátory. A aj skúsenosti s lipolkami. Takže som navštívil náš obľúbený čínsky obchod s modelárskymi produktami a dal sa pohľadať LiPol batériu, ktorá by mi do puzdra so starými NiCd akumulátormi pasovala. Pretože vŕtačka obsahovala 10 NiCd článkov o napätí 12 (14,5) V, hľadal som medzi trojčlánkami čo najväčšiu kapacitu.

Našiel som pack pre RC motorky. 3S2P 4000 mAh. Oproti pôvodnej kapacite 1200 mAh teda viac, ako trojnásobok, teda aj trojnásobne dlhšia výdrž.

aku vŕtačka

Pri výbere som urobil jednu malú chybičku 😉 Rozmery LiPol packu sú presne, ako sa zmestí do puzdra od NiCd aku, ale „zabudol“ som na hrúbku káblov. Tie silové káble sú vedené na povrchu lipolky, teda pridávajú jej na rozmere a preto som musel použiť dištančné krúžky medzi spodok a vrch puzdra na baterku, aby som káble aj baterku samotnú necvikal.

aku vŕtačka Tesco

Káble z lipolky som opatrne pripájkoval ku kontaktným plechom, ktoré prenášajú prúd do vŕtačka a súčasne slúžia pre pripojenie externej nabíjačky NiCd. Pre mechanické spevnenie som ich k deklu prilepil tavnou pištoľou. V puzdre som lámacím nožíkom surovo vyrobil drážku pre balančný kábel. Pomocou neho som primitívnou nabíjačkou baterku nabíjal a počas práce sem zapájam merač Lipol s alarmom. Keď sa vrhnem do práce, tak ma alarm upozorní na nízke napätie lipolky skôr, ako ju podvybitím zničím. Vzhľadom na veľkú kapacitu zistím slabý výkon až pri naozaj nízkom napätí lipolky.

vrtačka Tesco

Keďže som o tú malú nabíjačku/balancér prišiel, využijem starý nabíjací adaptér, resp. kontaktný koniec z neho. Na kábliky pripájkujem kábel s banánikmi a budem nabíjať veľkým iChargerom 106B+ cez tento starý adaptér. Balančný konektor už vyvedený mám.

aku tesco

Ak máte podobnú lacnú vŕtačku a odišiel vám v nej akumulátor na starobu, môžete aj vy využiť svoje modelárske skúsenosti a vymeniť baterku za akúkoľvek lipolku. Predĺžite tak životnosť svojho náradia v podstate za pár šupov.

Jeden komentár k Aku vŕtačka z Tesca – upgrade

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.