Lietanie pod Sitnom – Ilija 2007

Nesúťažné modelárske stretnutia v Štiavnici si pomaly ale isto získavajú stále lepšiu a lepšiu reputáciu. Tento ročník „veľkého“ lietania pri obci Ilija v tieni majestátneho Sitna v tomto smere nebol iný. Dobré počasie, pekné modely, výborná nálada. A skvelé polietanie.

Už od rána sa na lúke pri obci Ilija zhromažďovali učastníci. Zaparkované vozidlá a depá účastníkov sú v bezpečnej vzdialenosti od letovej plochy, vyznačenej páskou. Okrem tejto plochy, mierne naklonenej, je na hornej strane aj priečne situovaná rovná trávnatá plocha, dobre pokosená a upravená, takže umožňuje štart zo zeme aj elektroletom, obvykle štartujúcim z asfaltových plôch.

Ilija-2007-03

Po krátkom uvítaní účastníkov hlavným organizátorom Ľubom Ladzianskym a brífingu o spôsobe organizácie lietania a občerstvenia sme sa pustili do prípravy modelov. K videniu na stojánke bolo vidieť naozaj celé spektrum modelov lietadiel, ako so spaľovacím, tak aj elektrickým motorom a vrtulníky. A počas celého dňa ich bolo vidieť na nebi nad Ilijou.

Náš DepronTeam bol zastúpený hojne.

Ilija-2007-21

Samo A. doviezol svoje akrobaty na strieďáky, hoci ešte dva dni pred akciou nebol rozhodnutý, či príde. Keď som v Antole zbadal na konci našej kolóny jeho auto, potešilo ma to. Nováčikom v našej letke na tejto akcii bol Miro Š. ktorého depronovú Cessnu 177 na MIG 400 už poznáte z týchto stránok a tiež nové Mustanga, ktorého čakal zálet. Výpravu uzatváral Matej, člen nášho modelárskeho krúžku mládeže a o dobrú náladu sa postarali dve ženy z rodu Kulichovcov.

Chvíľami sme obdivovali modely kolegov, chvíľami sme sa rozprávali s priateľmi a chvíľu sme lietali. Počasie bolo príjemné, slnko svietilo pomedzi oblaky a vietor len slabý. Klubový stan poskytoval príjemný tieň ako pre nás, tak aj pre našu nabíjaciu elektroniku.

Ilija-2007-44

Vlado úspešne predvádzal Transalla za výdajtnej pomoci „vrhača“ Mira K. staršieho a jeho majestátne prelety nad letiskom sa veľmi páčili. Rovnako zaujímavým bol SuperCake, najmä zvukom prevodovky, pripomínajúcej štvortakt, štartujúci z trávy.

Ilija-2007-39

Mira Š. potrápila trochu elektronika jeho Cessny, no nakoniec však lietala. Na rozdiel od Mustanga, ktorý neprežil prvý pokus o let. Škoda.

Ilija-2007-35

Samo A. sa tváril spokojne, zrejme neľutoval, že sa nakoniec rozhodol ísť s nami.

Ilija-2007-50

Mne sa tiež podobný spôsob pilotáže páčil.

Ilija-2007-49

Pri jednom lete s EVO5 som sa dostal do termiky napravo od letovej plochy a stúpal a stúpal… Jeden čas som mal pocit, že sa mi model stráca, aj keď som už hodný čas mal trim výškovky potlačený na doraz. Neostávalo len natočiť zostupnú zátačku a pomaly klesať. Nechcel som úplne vypadnúť zo stupáku a ešte som tam chvíľu krúžil. Len mám pocit, že by to občas chcelo väčší model 😉

Ilija-2007-34

Pred večerom sa okolo Sitna trochu zatiahla obloha a aj spadlo pár kvapiek, ale bolo to len postrašenie, na rozdiel od toho, čo nás čakalo cestou domov. No ani to nevrhlo tieň na skvelú akciu, za ktorú treba štiavničanom poďakovať a dúfať, že sa na budúci rok stretnemem opäť.

Myslím, že so mnou budete súhlasiť.

Fotografie z akcie nájdete v Internej galérii.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.