Modelárske letisko v Laa

V roku 2013 som trávil dovolenku na bicykli v prekrásnom kraji v okolí moravského Mikulova. Podnikali sme cyklovýlety do okolia na českej aj rakúskej strane hranice a pri jednom takom dlhšom výlete sme si to namierili do mesta Laa. Úplnou náhodou som objavil, kde chodia modelári lietať.

Príroda je v tomto kraji naozaj prekrásna a na výlety sme jazdili mimo hlavnej cesty, najradšej cestami medzi vinohradmi a farmami, kde auto človek nestretne, len iných cykloturistov. Preto som aj výlet do Laa naplánoval tak, aby sme sa maximálne vyhli cestám pre autá. Neďaleko od mesta som nad poľom uvidel veterný rukáv. Myslel som, že športové letisko, ale podľa tvaru cesty (asfaltovej pre farmárov!) a porastu na polí mi to nejak nevychádzalo, kde sa to letisko zmestí, ako tu chcú lietadlá pristávať? Ani stromy neboli nejak ďaleko.

Letisko v Laa

Letisko v Laa

Po pár sto metroch jazdy po ceste a následnej zákrute sa pred nami objavilo miniletisko. Modelárske letisko. Perfektne vykosená a upravená plocha na pristávanie modelov lietadiel, klubová miestnosť, bezpečnostné kamery napájané zo solárnych panelov, parkovanie áut, sedenie pre pilotov počas oddychu a stojany na prácu s modelmi pred štartom a po pristátí.

Mám tu len zopár fotiek, preto ostatné sú na stránke fotografií. Keď sme sa dostali bicyklami až do mesta a obdivovali námestie i skutočne dobrú čokoládovú zmrzlinu so siedmimi celými lieskovými orieškami, všimol som si na mape mesta a blízkeho okolia, že letisko je na tej mape vyznačené. Od centra mesta je asi 3 kilometre ďaleko a asi šesť o českých hraníc. Zrejme sa nejedná o uzatvorený klub. Cesta k nemu je pekná asfaltová, nie je to ďaleko od mesta ale dosť na to, aby hluk modelov nerušil jeho obyvateľov. A okolo letiska sú len polia. Takže ani pri havárii nehrozia nejaké škody.

Letisko v Laa

Letisko v Laa

Okolo letiska sme išli ešte raz, keď sme v sobotu pred odchodom z dovolenky domov si zašli zase na naozaj dobrú zmrzlinu. Videli sme tam pár modelárov pri príprave modelov, ale hodinu času navyše som nemal a ani som nechcel oprašovať svoju nemčinu. V každom prípade sa mi letisko aj jeho umiestnene veľmi páčilo a trochu som rakúskym modelárom ich plochu na lietanie závidel.

Téma:  , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.