Nedeľa v klube

Predpoveď počasia sľubovala dážď a vietor, zamračené. No vonku celý deň svietilo slnko, oblakov minimum, no proti ceste na letisko bránil dosť silný vietor, aspoň na naše deproňáky silný. Takže som skončil v dielni. Vlastne skončili. Spolu s Maťom.

Po štvrtkovom lietaní nám ostalo poškodené krídlo na Varianta aj na Brko, poškodený trup a pohon Brka a v klube sme mali aj nejaké staršie nedokončené veci. V podstate maličkosti, ale treba ich urobiť a bránia v stavbe nových strojov. Keďže cez víkend sa v klube nekúri, dá sa tam pracovať len zo dve hodinky, pokiaľ cez okno svieti dovnútra slnko.

Zalepil som teda pútacou gumou poškodenú nábežku krídla Varianta a na depron nalepil v mieste kontaktu s gumou tenkú dýhu, zospodu Purexom Rapid a zhora kontaktným LA-tmelom. Medzitým som dobil akumulátory po štvrtku. Purexom som tiež zosilnil spoje krídla a wingletov na jednom staršom krídle, ktoré v klube straší už niekoľko rokov. Niekto ho tam odložil ako zle lietajúce a po krídle často padajúce. Rozpätie 1600 mm, hĺbka v strede 160 mm, na konci 130 mm, hrúbka v strede 20 mm, profil asi Clark Y. S wingletami, ktoré som mu prirobil, je rozpätie 1750 mm. Ku krídlu som urobil aj podložku pre jeho umiestnenie na trup EVO5, pričom som zistil, že vzpätie krídla je 7,5° na každú stranu. Urobil som aj doraz pre upevnenie krídla na Brko, takže na budúcom letovom dni máme s čím experimentovať.

Motor z Brka po náraze do zeme sa nechcel točiť, ale pri jeho demontáži som nič nenašiel a motor sa točil normálne. Nechcelo sa mi hrať sa s magnetami, tak som len pri skladaní motor trochu prečasoval a dal na trafo trochu zabehnúť. Dnes som nalepil pastorok a vložil motor do prevodovky a znova ho zabiehal na nejaké 3 V. Drážka na kolektore sa pekne rozširuje, takže onedlho môže ísť motor naspäť do lietadla a po oprave nábežky krídla, ktorú si vzal na starosť Maťo, môže ísť model do vzduchu.

Už dlho mám na stole aj Speedy Bee a dnes som konečne opravil závesy krídeliek a súčasne ich zdvihol o 15 mm, lebo som mal pocit, že krídlo má veľmi veľký uhol nábehu a preto model nelietal. Na stole už mám požičaný starší dvojčlánok LiPol (!) 1200 mAh, len som nestihol naň dať konektor, takže snáď nabudúce, a model môže ísť opäť na testy.

mato

Maťo sa tiež pustil do práce na novom projekte, zatiaľ však neprezradím nič, len ukážem túto foto a hovoril tuším čosi o nejakom dmychadle 😉 To biele je samozrejme extrudovaný polystyrén.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.