Veľkonočné lietanie

Na Veľkonočnú nedeľu bolo u nás celkom pekne. A ja som bol konečne zdravý. Neísť v taký deň na letisko by bolo neodpustiteľné, tak som odviezol kočku do záhrady a obvolal kamošov.

V klube som dobil baterky, urobil trochu poriadok vo svojich veciach a rozobral dva motory z pevných diskov. Zdalo sa, že sa vietor trochu ukľudnil a tak som naložil veci do auta a odišiel na letisko. Miro Č. ktorý medzitým prišiel tiež do klubu, sa musel vrátiť domov, lebo si tam zabudol vysielač. Na letisku s nami bola aj návšteva v Prievidze, tiež záujemca o Depronlety a dostavil sa aj Pajlotmato. Grippen vyzerá fakt skvele. Je celý z Depronu a poháňa ho depronová klasika: MIG 400/6V a prevod 3:1 MPJET a aku 7xGP1100 NiMH. Spolu s vrtuľou APC (myslím) 9×5 to lieta celkom svižne. No dnes ostal pre istotu na zemi, lebo aj keď čas postupoval, vietor nie a nie ustať. Miestami síce zoslaboval a často menil smer, no k idylke na letisku to malo ďaleko.

Grippen

Maťo zato vyskúšal tento extravagantný vetroň, ktorý sa mu podarilo asi pred rokom „oprieť“ o strechu rodinného domu. Pravda, vtedy fučalo trochu viac. Po oprave má väčšiu smerovku, na ktorú ale reaguje rovnako neochotne ako na tú starú. Prevodovka je planeta MPJET 3,3:1 a motor MIG 400, pohon sedemčlánok GP 1100. Zálet prebehol bez vážnejších problémov, model potrebuje ešte trochu dovážiť vpredu.

Vetron

Oveľa horšie dopadol Lublin Mira Č. Metrový deproňák o hmotnosti 630 g poháňaný MIG 400 6V a amatérskou prevodovkou 2,33:1 so sedemčlánkom sa s vrtuľou 8×6 ani nehol a s 9×4,7 to Miro vydržal kočírovať šikmo na vietor asi 20 sekúnd. Vyzerá to tak, že do leta Miro spraví nový trup, krídla sú OK, a tak môže vyskúšať ďalší svoj experiment.

Lublin

Ja som si zalietal celkom OK, ak sa to dá povedať o lietaní s vylágrovaným motorom. Moja plechovka už toho má dosť za sebou, je zrelá na dôchodok. Stúpania ani s nabitou baterkou, lety tak do 20 m výšky, to nie je moc pre mňa. To starý Junior s vrtuľou napriamo na tom bol lepšie. Ešte že už mám na stole nový motor, nová sezóna je zachránená.

Všetky fotky nájdete v Internej galérii.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.