Vysielač Turnigy TGY-i6 – prvé dojmy

Je to zhruba mesiac, čo som začal používať pre riadenie modelov lietadiel nový vysielač Turnigy TGY-i6 v pásme 2,4 GHz. Zatiaľ som ho vyskúšal v dvoch modeloch lietadiel a lietal som nie len na kopci na tráve, ale aj na asfaltovom letisku v Sklabinej a tiež som absolvoval zatváranie neba v Lučenci. Ešte je priskoro na hodnotenie tohto ovládača z dlhodobého hľadiska, ale nejaké prvé dojmy už má a rád vás s nimi oboznámim.

RC súprava, či skôr vysielač Turnigy TGY-i6 a prijímače k nemu, je vlastne výrobkom FlySky FS-i6, len nápis na vysielači hrdo hlása Turnigy. Preto návod na používanie od FlySky FS-i6 presne popisuje ovládanie TGY-i6.

Aby ste ho nemuseli hľadať, pripravil som pre vás možnosť stiahnuť si ho z týchto stránok. Manuál je v angličtine. Český ani slovenský som na nete nenašiel. Mám ho v obidvoch počítačoch, ktoré používam. Originálny papierový návod A5 mám samozrejme v kufríku s vysielačom, keby som sa potreboval do neho pozrieť. Ovládanie a nastavovanie vysielača TGY-i6 je intuitívne, ale človek nikdy nevie. Raz som tak napríklad v klube zblbol pri párovaní prijímačov, jednoducho som si to zle zapamätal a párovanie nešlo a nešlo… stačilo mrknúť do návodu a spárované bolo raz-dva.

Takže aké sú prvé dojmy a skúsenosti s vysielačom Turnigy TGY-i6?

Balenie

Vysielač prišiel v peknej a tvrdej kartónovej škatuli a v nej bol priesvitný plastový výlisok.

Turnigy_TGY-i6

Turnigy_TGY-i6-02

Plast chránil vysielač a pod ním v priehlbine bol pribalený základný šesťkanálový prijímač. K nemu bindovacia prepojka a tlačený návod v anglickom jazyku.

Na trvalé odkladanie vysielača ten priesvitný obal moc nie je. Otvára sa vyklopením cez jednu hranu, ale puzdro sa zle drží v ruke a ani v kufríku to nebolo ideálne. Preto som si vyrobil do svojho kufríka na rádio, prijímače, akumulátory, nabíjače a nejaké základné náradie novú vložku z EPP, v ktorej nosím vysielač na letisko.

Lucenec-20151003

Lucenec-20151003-23

Plastová krabica vysielača má vcelku malé rozmery, prirovnal by som ju k starým AM27 MHz dvojkánalovým vysielačom Futaba Attack pre autá/lode. Ako sa komu bdue držať v ruke, záleží od toho, aké veľké laby máte 😉 Mne sa drží fajn.

Turnigy_TGY-i6

Turnigy_TGY-i6-04

Turnigy_TGY-i6-05

Turnigy_TGY-i6-06

Pre porovnanie som priložil mobil nokia e72. V zadnej stene sú po bokoch dve vybrania pre prsty, ktoré zabraňujú vypadnutiu vysielača z rúk. Pri pohľade z boku nie je vysielač plochý, plastový držiak na jeho vrchu vybočuje v bočnom profile za vysielač. Rukoväť postačuje pre prenášanie vysielača.

Turnigy_TGY-i6

Na spodu vysielača sú plastové „nožičky“, chcelo by to vlepiť kúsok gumy, aby sa rádio nepoškriabalo pri položení na asfalt.

Napájanie vysielača

Vysielač poháňajú štyri tužkové baterky/akumulátory v držiaku pod zadným vekom. Prekvapenie pre toho, kto je zvyknutý na vstavaný osemčlánkový akumulátor NiCd/NiMH alebo Lipolku.

Turnigy_TGY-i6

Zásuvka nad baterkami neslúži na nabíjanie, je to konektor pre kábel učiteľ-žiak alebo pre pripojenie vysielača k PC ako ovládač pre simulátor. Káble je nutné zakúpiť zvlášť.

Ja som pred rokom prestal trvale používať ultrazoom Olympus SP-560 UZ a tak mi z neho ostali dve štvorčlánkové sady tužkových akumulátorov typu NiMH. Prvou sadou sú staré osvedčené Panasonic 2100 a druhou sadou GP Recyko 2050. Oba typy s takmer nulovým samovybíjaním, takže môžem ísť lietať, kedy chcem 😉

Počul som o ľuďoch, ktorí napájajú tento vysielač alkalickými batériami a jedna sada im vraj vydrží celú letnú sezónu.

Pri práci na akumulátory hlási LCD vysielača asi polovicu energie, ale NiMH aku majú nižšie napätie, ako suché články a kým „zídu“ dolu na 4,2 V, tak ešte kus energie zo seba vydajú. Opticky to vyzerá, že vysielaču dochádza energia, ale nie je to tak. Nevýhoda je, že baterky treba z vysielača vždy vybrať, keď ich treba nabiť. Ale keď som dokázal pred rokmi vložiť nabíjací konektor pre NiCd aku do vysielača Acoms, dokážem to aj pri tomto rádiu 😉 Len potom už ich nebudem môcť nabíjať na IPC-1L.

Ovládacie prvky vysielača Turnigy TGY-i6

TGY i6 je šesťkanálový vysielač v pásme 2,4 GHz so štyrmi funkciami na krížových ovládačoch, zvyšné dve sú voliteľne priradené na otočné potenciometre bez neutralizácie na vrchu ovládača alebo na ľubovolné tri zo štyroch páčkových prepínačov s dvomi polohami.

Turnigy_TGY-i6

Samotné kniple sú trošku menšie, ako býva zvykom napr. na Futabe alebo iných „veľkých“ rádiách. Zatiaľ však chodia presne. Páčky sú nastavovacie s vnútorným závitom M3, ale pre mňa sú krátke. Pri obvyklej dráhe výchylky vrchu knipla mám oveľa väčšiu uhlový výchylku, ako by som chcel. Objednal som si predĺženie na Futabu, ktoré by mali pasovať.

Mám vysielač v móde 2, teda plynová páka je na ľavej strane. Pri lietaní módu 4 dávam teda prvé servo krídeliek do prijímačovej zásuvky 4 namiesto jednotky a keby som si bol lepšie pozrel všetky položky menu, zistil by som, že sú tam aj módy 3 a 4 a nemusel by som teraz prestavovať nastavenia dvoch modelov :o). Plynová páka je brzdená plochým pásikom plechu, výmenou za pásik z vylisovanou drážkou by „cvakotala“ ako sme zvyknutí. Údajne ide zmeniť na kniploch módy 1 a 2 medzi sebou. Neskúšal som.

Elektronické trimy sú presné a ich posun je sprevádzaný elektronickým zvukom, ktorého frekvencia sa s približovaním ku krajným polohám zvyšuje.

Turnigy_TGY-i6

Na vrchu pri nápise Turnigy sú dva potenciometre pre ovládanie piateho a šiesteho kanálu. Keď pre niektorý kanál použijete mix, je dobré v nastavení vysielača vypnúť ovládanie tohto kanála potenciometrom, aby ste sa za letu nedočkali „nepredvídateľných“ udalostí.

Nad potenciometrami trčí plastový kryt 2,4 GHz antény.

Naľavo sú dva dvojpolohové prepínače A a B, napravo jeden trojpolohový C a dvojpolohový D. Priradenie kanálov či funkcií (dvojité výchylky) sa priraďuje v menu vysielača. Krajné prepínače majú kratšie páčky, stredné dlhšie pre ľahšie ovládanie. Sám zatiaľ používam len jeden alebo dvojicu okrajových prepínačov A a D. Podľa mňa majú chod ľahký a presný, nemôžem si sťažovať.

Čo je urobené blbo, je hák na oko popruhu. Nie že by sa nedal popruh zavesiť, to ide bez problémov a rádio je aj vyvážené. Len cez popruh nie je vidieť na displej, koľko je voltov vo vysielači, koľko v lietadle. Alebo pri nastavovaní krajných polôh serv či veľkosti výchyliek. Takže lietam bez popruhu, naň vysielač kvačkám len vtedy, keď potrebujem na lietadle čosi urobiť a nechcem dávať rádio na zem.

LCD

Čiernobiely grafický displej je tak ako na väčšine rádií umiestnený zle, dole pri bruchu. Ja už brucho veľké nemám, ale lepšie by sa pozeralo na miesto v blízkosti antény. Podsvietenie LCD sa dá nastaviť, podľa mňa je to dobre čitateľné.

Turnigy_TGY-i6

Naľavo od LCD sú dva gombíky pre voľbu v menu, pod ním bindovacie tlačítko a súčasne tlačítko pre meranie dosahu (so zníženým výkonom). Napravo sú tlačítka OK a Cancel a pod nimi posuvný vypínač. Ide celkom ľahko a chýba mu aspoň farebné odlíšenie polohy, čo asi dorobím. Kryt LCD sa ľahko poškriabe, čo vidíte na fotke.

Turnigy_TGY-i6

Túto hlášku uvidíte asi najčastejšie.Pri zapnutí rádia musia byť všetky prepínače vo východzej polohe (smerom hore) aj keby ste chceli lietať s nastavením dole. Musíte ich prepnúť hore a až potom zapnúť dole. To znemožňuje napríklad nastavenie vypnutia motora na prepínač. Smerom hore môže byť motor len zapnutý (určujete na koľko percent) a vypnutý len dole. Takže som musel najprv dať prepínač do „motor on“ a po nabehnutí rádia dole na „motor off“.

Tak isto musí byť knipel plynu v dolnej polohe, inak rádio vrieska a nedá sa s ním robiť. Motor sa samozrejme nerozbehne, až keď je páčka plynu najprv v dolnej polohe. Práve preto by sa hodil menej komplikovaný „cut off“ prepínač.

Turnigy_TGY-i6-13

V normálnom móde LCD zobrazuje samozrejme rejlamu výrobcu a typ „modulácie“ a napravo vidíte stav napätia akumulátora. Ako som písal, ciachované to je pre suché články, pri akumulátoroch je v tejto pozícii ukazovateľa ešte asi 80% energie. V treťom riadku sa zobrazuje max. osemznakový názov modelu a vpravo od neho symbol typu: Lietadlo, vetroň, vrtuľník.

Spodné tri riadky sú vyhradené ukazovateľom telemetrie. V základnom nastavení je v prvom riadku napätie vysielača, v druhom napätie prijímačových akumulátorov a v treťom percento poruchy dosahu. Mávam tam 0% alebo 1%. V menu vysielača si viete nastaviť aj iné veličiny, podľa senzorov pripojených prijímaču. Napätie pohonných aku, rýchlosť modelu, otáčky, teplota… Alebo aj nič.

Turnigy_TGY-i6

Tie úzke pásiky na spodu a po bokoch sú ukazovatele stredu kniplov a trimov. Nie je to veľmi vidieť, ale je tam znázornené, koľko sa trimy odchyľujú od neutrálu. O nič nejde, len to signalizuje, že by som si mal ponastavovať servá a tiahla, ako sme to robili na starých súpravách bez počítačov a iných vymožeností 😉

Turnigy_TGY-i6-19

Ja som si v menu nastavil názov modelu tak, že na konci mám číslo modelu v pamäti. Vojde sa ich do pamäti celkom 20, používa sa interná pamäť, teda nijaká SD karta ani nič podobné. To teda neumožňuje jednoduché zálohovanie nastavenia modelov alebo ich prenos do iného vysielača, napríklad kvalitnejšieho Turnigy TGY-i10 s viacerými funkciami. Na ten by som chcel prejsť, keď na to budem pripravený. Vysielač používa rovnaký prenos dát, ako TGY-i6 a nebudem musieť meniť prijímače v modeloch.

Telemetria

K vysielaču sa vyrába niekoľko prijímačov, ten najlacnejší, ktorý sa aj balí k vysielaču, umožňuje prenos napätia prijímačových bateriek do vysielača a vo vysielači sa dá nastaviť prah pre alarm. Tiež je prenášaná sila signálu a jeho chybovosť. S prijímačmi vyššieho radu sa dajú prijímať aj ďalšie informácie v závislosti od pripojených senzorov (napätie batérií, teplota (čohokoľvek na palube), rýchlosť letu, otáčky), ktoré sa zapájajú sériovo, teda jeden do druhého.

Toľko základný popis vysielača Turnigy TGY i6 a moje prvé pocity z neho. Rádio nemá veľa zbytočných ovládacích prvkov. Software má tri mixy, kde si môžete ľubovoľne namixovať ktorékoľvek kanály a to aj tak, čo na FC-16 nešlo. Kanály je možné priradiť ľubovoľne ktorémukoľvek ovládaciemu prvku (plyn na knipel alebo na vypínač). Softvéru a jeho používaniu sa budem venovať v ďalšom článku.

Pre koho je Turnigy TGY i6 určený

Za ten mesiac a niekoľko desiatok letov s dvomi modelmi si myslím, že vysielač vyhovie väčšine rekreačných modelárov, ktorí používajú najviac šesť kanálov vrátane mixovaných. Teda motorové modely aj jednoduchšie elektrovetrone či čisté vetrone. Určite stačí na deproňáky alebo EPP poletuchy.

Určite je to lepšie ako akékoľvek setové rádio a celkom iste je lepšie, ako nejaké staré vysielače, ktoré dokázali maximálne tak reverzy serv a dvojité výchylky. Nákupom tohto vysielača si iste polepšíte. Ak teda uvažujete nad výmenou RC súpravy a chcete opustiť frekvencie 35 alebo 40 MHz a vyskúšať si 2,4 GHz a byť chránený pred rušením, s týmto rádiom neutrpí váš rodinný rozpočet. Rovnako tak je to dobrá voľba pre úplných začiatočníkov, ktorí uvažujú o kúpe svojho prvého vysielača.

Vysielač netreba zložito nastavovať, ako napríklad obľúbený Taranis, a môžete prakticky za pár minút od jeho vybalenia lietať. Ak kúpite TGY i6 v holandskom sklade, bude vás stáť bez poštovného vysielač a jeden prijímač ani nie 50 eur a do týždňa od objednania ho máte doma aj bez papierovačiek s colnicou a poštou. TGY i6 je palcové rádio, ale bez problémov ho vložíte do kúpeného alebo doma robeného pultu a s pomocou predĺžených kniplov s ním budete lietať ako s pultovkou.

Ja som s Turnigy TGY i6 ako náhradou za Futabu FC-16 spokojný, aj keď je to len základná náhrada a neskôr uvažujem o kúpe komplexnejšieho vysielača s väčším počtom kanálov a funkcií.

Téma:  , ,

3 komentárov k Vysielač Turnigy TGY-i6 – prvé dojmy

  • Michal  napísal:

    zdravicko zelam vela letov s novym vysielacom 🙂 ja mam od turnigy t9x s flashnutym opensource firmware a prirobenym podsietenym displejom, niesom si isty ale na nete bude urcite plno navodov ako z vysielacky vymackat viac mozno aj nejaky opensource firmver ako ten co mam ja, ja som ho aktualizoval par rokov dozadu a nemam s nim ziadne problemy 🙂 je tam pekna vychytavka, pretoze nemam telemetriu su tam stopky s tym ze sa daju nastavit na skoro cokolvek ja lietam na % odpocet plynu ( ked letim na pol plynu tak mam spomaleny cas stopiek o polovicu) a celkovy letovy cas, dalsia vec tam je ze sa da nastavit trim na prepinac,, to znamena ze letim packu mam pohnutu tak ze lietadlo leti rovno tuknem a nastavi mi trimy tam kde som mal packu cize ju pustim a lietadlo je vytrimovane, a kopec dalsich vychytavok co ja ani neviem vyuzit, dost sa tymto radiam venuje jeden cech na youtube ho najdete pod menom OKRIMR alebo nejak tak ma tam kvantum navodov o cinskych radiach len myslim ze zrovna vase nie ale mozno ma nejake skusenosti a vedel by vam poradit s nejakym tuningom.

    • Ďusi  napísal:

      Z dlhodobého hľadiska mám zacielené na iný vysielač, toto bolo rýchle riešenie náhleho výpadku môjho starého vysielača Futaba FC-16. Nateraz mám však iné priority a keď sa k lietaniu opäť vrátim naplno, tak predstavím aj nový vysielač. Tiež ma fascinujú možnosti nových free systémov, ktoré sú ďaleko za konzervatívnym prístupom tradičných výrobcov.

  • Matus Holos  napísal:

    Dik za popis, len kratka poznamka, na displeji mas foliu a pod nou je sklo, takze ked si strhnes foliu tak rozhodne sklo nie je ľahko poškriabateľné.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.