X-Ray návod na farbenie karosérie

Súčasťou stavebníc áut bývajú karosérie, ale nenafarbené. Priehľadné karosérie sa farbia zvnútra, aby farba odolávala škrabancom a nárazom. Kto to už robil, pre neho je to sranda, kto to nerobil, ten sa striekania lexanových karosérií trochu obáva. Tak isto, ako ja. Doteraz som si vždy nechal karosériu od niekoho nastriekať, ale pri MT som sa do toho pustil sám. K stavebnici je návod, ale anglický, tak som ho pre vás preložil. Nie zľava doprava ale do slovenčiny.

Pokyny pre maľovanie

Potrebný materiál:

Na umývanie riadu saponát, voda, ceruzka, papierové utierky alebo čistá handrička, 3M maskovacia páska, hobby nôž, farba na polykarbonát (Lexan), jemná oceľová vlnená podložka/dostička, tenký permanentný značkovač, denaturovaný lieh.

Príprava:

1. Umyte vnútro karosérii teplou mydlovou vodou.
2. Dôkladne opláchnite a osušte papierovou utierkou alebo čistou handričkou.
3. Nájdite šablóny okien a nalepte ich na vnútornú stranu karosérie pomocou hrany okna ako pomocníka.
4. Pritlačte pevne na okrajoch okenných šablón pre zabezpečenie, že sú pevne priľnuté ku karosérii.
5. Veľmi ľahko pošúchajte povrchy pre nástrek jemnou oceľovou vlnenou podložkou. Vyhnite sa odieraniu okien či iného povrchu, ktorý nemáte v pláne maľovať.
6. Použite papierové utierky, alebo čistú handričku pre odstránenie nečistôt.

Tipy pre maskovanie

a. Urobte si čas na maskovanie!
b. Použite 3M maskovaciu pásku alebo inú vysoko kvalitnú pásku.
c. Nechajte presahovať kúsok pásky, takže farba nebude „krvácať“ pod ňou.
d. Použite ostrý nôž.

Maskovanie:

7. Nakreslite svoj dizajn na vonkajšej strane karosérie s použitím jemného značkovača.
8. Umiestnite prúžok pásku na vnútornej strane karosérie nad plochou grafiky práve nakreslenej. Ak jeden pruh pásky nebude dostatočne veľký na pokrytie oblasti vášho návrhu, prekryte lepiace pásku. Uistite , že pozorne stlačíte pásku do kontúry karosérie, a uistite sa, že nie sú žiadne vzduchové bubliny alebo medzery pod pásku.
9. Držte karosérie jasnému svetlu, takže môžete vidieť vyhotovený návrh cez pásku. Ceruzkou si skopírujte svoj návrh na polepené oblastí vo vnútri karosérie. Tip: Ak je to váš prvý pokus o grafiku, urobte návrh jednoduchý. Šetrite zložitejšie myšlienky a návrhy, kým dokončíte jednoduchý dizajn úspešne.
10. Používajte hobby nôž na rez pozdĺž čiar vyhotovených v pásky. Opäť platí, že trvať si na čas ! Snažte sa používať iba jeden na rez pre každú líniu. Používajte iba dostatočný tlak na rez pásky, ale vyhnite rezať do rezať do karosérie; to môže trvať nejakú prax.
11. Ceruzkou písať maliarske farby, používať v farbách na pásky.
12. Vyberte maskovanú sekcii pre prvú oblasť, ktorú sa chystáte maľovať.

Tipy pre maľovanie:
a. Používajte iba farby, ktoré sú určené pre polykarbonátové (Lexannové) karosérie.
b. Striekajte tmavé farby ako prvé, a potom farbou svetlé farby. Pri použití farbiť, farbiť tri alebo štyri vrstvy farby radšej ako jednu alebo dve silné vrstvy. Tým sa zníži krvácanie pod pásku, ako aj praskanie farbou pri náraze.
c. Ponorte farbou (fľašu alebo plechovku) v teplej vode teplej farbou, bude to to lepšie farbiť a schnúť rýchlejšie. NOT NEHREJTE ich farby v rúre alebo mikrovlnke mikrovlnke a používať iba teplú (nie horúcu) vodu, lebo farbou je vysoko horľavá.
d. Prekryte tmavé a čokoládové farby striebornou farbou.
e. Prekryte fluorescenčné a svetlé farby bielou.
f. Čiernu farbu netreba prekrývať.

Maľovanie:

13. Opatrne utesnite hrany rezu oblastí vášho návrhu pomocou nechtu, zabezpečíte, aby všetky hrany boli úplne priľnuté ku karosérii. Striekajte tenkú vrstvu najtmavšej farby v návrhu a nechajte ju úplne vyschnúť pred prelakovaním. Po zaschnutí prestriekajte ešte dvakrát, usitite sa, že je určite dostatok čas sušenia medzi vrstvami.
14. Prekryte farbu pomocou zodpovedajúcej farby
15. Nechajte dostatočný čas pre vyschnutie farby
16. Odstráňte maskovanú časť pre nasledujúce farbu a sú aj naďalej farbu všetkých farieb, pričom dodržte potrebnú dobu schnutia medzi vrstvami, krycími vrstvami a farbami.
17. Keď je všetka farby úplne suchá, odstráňte okno šablóny. Ak zistíte, že farby chce vytiahnuť z karosérie počas odstránenia šablóny okna, použite nôž a zľahka zrežte okraj šablóny okná a oddeľte vrstvu farby.
18. Použitie denaturovaného liehu odstráni akékoľvek prestreky, zvyšky, farebného nákresy dizajnu zvonku karosérie.
19. Dokončite detaily karosérie pomocou nálepiek, permanentného značkovača farebného farebného pera, ako je požadované.
20. Opatrne orežte hrany karosérie trochu . Teraz môžete nasadiť svoju ešte teplú karosériu na auto a dať ho na skúšobnú dráhu!

XRAY-MT18-022

Téma:  , , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.