HK-T4A bomba z hobbycity

bohdan0000 nám napísal: Čaute.
Pred Vianocami som listoval, čo má nové na stránkach náš čínsky brat a nemohol som si nevšimnúť komplet súpravu 2,4 Ghz HK-T4A. Už hodnú chvíľu sa pohrávam s myšlienkou o 2,4Ghz najviac keď model samovoľne zakmitá vo vzduchu a mne podobne stisne v gatiach xixi. Všetci to iste poznáte. Na plochy kde chodievam lietať mám miesta kde to jednoducho kmitne skoro vždy. Pri pohľade na cenu som neváhal a objednával, veď uvidíme.

Pošta to trocha natiahla kvôli sviatkom, ale 2. januára 2009 to došlo. Zobral som foťák a začal rozbaľovať, po otvorení kartónovej krabice sa na vrchu nachádzali vzduchové vrecká, pod ktorými bola jednoduchá papierová krabica s pretlačenými otvormi od páčok (vravím si to je čo?). Vytiahol som ju a na moje ďalšie rozčarovanie bol tam vysielač prijímač a ešte nejaké čudo a toť vsjo všetko zabalené iba v bublinkovej fólii…

FS-T4A

Nuž čo poďme to odskúšať. Telo vysielača pôsobí dosť hračkársky a v podstate celé prevedenie. Vysielač je štvorkanálový s plastovými páčkami (dúfam že aspoň vo vnútri spevnenými) trimy na krajoch klasika. Šikmáči toľko šetrili, že zpredu nedali štyri šróby ale len tri štvrtá je imitácia. Anténa je odoberateľná, jednoduchá, otočná a naklápacia v troch polohách 0°, 45°, 90°. Na spodnej strane sa sprava nachádza vypínač (on-off), reverzy, ledka stavu batérií (high, mid, low) a gombík Bind range test (že vraj na nastavenie s prijímačom). Zadná strana konektor trainer a puzdro na baterky (8 x 1,5V AA). Z boku je konektor Charge. Prijímač šesťkanál s krátkou anténkou a z boku konektorom prepojená ďalšia krabička s anténkou.

P1010862

Po klasickom zapojení troch serv a regulátora spúšťam vysielač, prijímač. Servá fungujú a čo to motor pípka. Tento problém som už poznal z kolegovej vysielačky. Jednoducho zle nastavený potenciometer a preto sa páčka nedostane do nuly a regulátor vykazuje stále pridaný plyn. Nuž poďme to rozobrať. Zadný kryt drží štyrmi krížovymi šróbami. Po odkrútení a odpojení káblika batérií zisťujem, že v tom vysielači nič nie je. Úprava prebehla skoro okamžite a samozrejme skúška. Vtedy som zistil, že plyn je podľa môjho používania naopak. Používam k sebe 0 od seba 100%, nedávno som sa v RC revue 2007 dočítal, že práve naopak je správne k sebe 100% a od seba 0%. Nuž je to jedno reverz to vyriešil a ja som úspešne doladil vysielač.

P1010872

Teraz už všetko fungovalo. Nedal mi však pokoj ten zvláštny káblik a gombík Bind range test. Začal som teda pátrať po návode – nič. Po debate s Ďusim a prečítaní pár článkov o 2,4Ghz som zistil, že sa s tým nejak spáruje vysielač s prijímačom. Na čínskom webe píše chlap pod produktom postup, skúšal som to kadejako no podľa toho mi to nešlo (Kto poradí budem mu povďačný). Nevadí vravím si na blízko to funguje zajtra uvidíme. Hľadanie návodu a netovanie ma obralo o čas vyhradený na dokončenie Trenéra2 EDF64 (Trenér1 skončil práve kvôli rušeniu) tak padla voľba osadiť prijímačom Spitfire.

Montáž úplne jednoduchá akurát som molitanom v zadnej časti trupu utesnil druhú časť prijímača a snažil som sa mať antény cca v 90°.

Dnešné ráno krásna modrá obloha sice -8 v tieni ale na slniečku parádička. Zobral som kamoša (Misobb) a poďme ho skúšať. Na zemi som sa vzdialil cca 300 m všetko šlapalo bez chybičky. Štart a následné lietanie prebehlo bez problémov. Neodolal som a navštívil som s modelom miesta rušenia. Všetko bez najmenšej chybičky model poslúchal na slovo. Dal som dnes tri lety po desať minút.

IMG_3669

Čo záverom. Za bezkonkurenčnou cenou sa skrýva súprava vhodná nie len pre začiatočníkov. A už vidím zo pár mojich depronových modelov na 2,4Ghz.
Už majú aj prijímače k tomuto vysielaču.
Kto poradí so štelovaním poprípade chce info tak pište na bohdan0000@gmail.com alebo sem na web.

viac foto kliknite sem

S pozdravom Bohdan.

Téma:  

2 komentárov k HK-T4A bomba z hobbycity

  • pajlotmato  napísal:

    No, neviem ako by som to povedal ale začnem asi takto. Vysielač „vraj“ parádička za pár korún, to nesúdim z tohoto článku ale z pár slov španielskych a amerických kolegov čo to nakúpili pre deti v krúžkoch na deproňáky. Ja osobne nemám nič proti takýmto produktom a už vôbec nie proti čínskym veciam ale toto je vysielač tak akurát na pár mesiacov kým sa dotyčný naučí lietať. Nemá to absolútne nič takže akurát tak vhodný ako druhý vysielač v dielni na skúšanie pri stavbe modelu. Čo ale chcem povedať je iná vec. Neskúšajte to na veľký dosah, v žiadnom prípade na lety s vetroňom ďaleko a vysoko, odmeraný dosah na rovine (polopúšť v Texase) bola 480 metrov. Je to síce údaj pri ktorom si mnohý povedia, že ďalej ani nelietajú lebo je to v podstate hranica viditeľnosti modelov ale toto je skôr pre parkflyeri a ine malé modely. Viac nájdete na http://www.rcgroups.com. Ale inak to hodnotím podobne ako bohdan, šikmooký sa zase raz vyznamenali. Letu zdar. PAJLOTMATO

    • mihal  napísal:

      no ja musim s usmevom reagovat domov mi prisla v takom istom stave ako bolo spominane.. dierky v krabici od pacok :))) nanestastie viem ako sa k balikom spravaju zamestnanci prepravcu tak sa ani nedivim. inak vysielacka bez problemov avsak pouzivana v lodi kde 480 metrov je nemozna hranica

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.