Akumulátory, časť II. – Lidl akumulátory Tronic

Na jeseň roku 2006 sa v predajniach Lidl objavili sady akumulátorov NiMH v blistrovom balení. Tužkové sa predávali v kapacite 2100 mAh a v balení po 4 ks. Medzi modelármi sa to rýchlo rozkríklo a pri cene 99,- Sk za blister asi nie len ja som si povedal, že tých pár korún za vyskúšanie stojí. Jeden kolega z bývalého www.pilotrc.sk ich dokonca hodlal použiť ako vysielačový pack. Ubehol polrok, tak sa pozrime, ako sú na tom baterky teraz.

Ja som aku kupoval s úmyslom používať ich v digitálnom fotoaparáte Nikon Coolpix 2200 (idú do neho dva akumulátory), keďže staré aku boli na tom dosť zle. Nabíjačku som kupoval v Metre, napájaná je zo siete 220V alebo autoadaptérom 12V zo zásuvky zapaľovača a nabíja dva alebo štyri články AAA (mikrotužky) prúdom 400 mA alebo AA (tužky) prúdom 800 mA s detekciou DeltaPeak. V doterajej praxi som s ňou nemal nijaký problém a myslím, že ani moje akumulátory.

Ja osobne by som nemal odvahu použiť tieto akumulátory do vysielača. Vlastne žiadne NiMH akumulátory by som do vysielača nedal. Hoci napr. Hitec svoje vysielače osadzuje NiMH packmi, staršie Optic mali 600 mAh sady, novšie majú tuším 1300 mAh. Keď som totiž dospel vlani do situácie, že moja FC-16 potrebovala nové aku, dosť som pobehal net, aby som zistil, či sa mi oplatí zaobstarať si originálnu sadu, alebo nechať spájkovať sadu zo Sanyo KR1800SCE alebo tam dať nejaké tužkové NiMH, ktoré majú na svoju veľkosť vysokú kapacitu. A zaujímavú cenu.

Počas štúdia dostupných informácií som sa dozvedel od ľudí, ktorí prešli určitou skúsenosťou, že NiMH majú väčšie samovybíjanie, ako NiCd, teda podstatne častejšie treba vysielač nabíjať, aj keď sa nelieta. A druhý problém, že ak dôjde k poškodeniu NiMH článku, správa sa ako poistka, teda preruší sa obvod cez sadu aku a vysielač ostane bez napájania. Na rozdiel od NiCd aku, ktoré v prípade poškodenia sa chovajú ako odpor alebo skrat, teda zníži sa napätie na sade, ale vysielač je stále ako-tak napájaný. Ďalej že odskúšaná spoľahlivá životnosť NiMH tužkových aku vo vysielač býva tak 2 roky, na rozdiel od SC NiCd, ktoré vydržia extrémne aj desať rokov (a takúto skúsenosť som mal aj ja s tužkovými NiCd vo vysielači). Táto informácia posúvala rozpočet nákladov na aku celkom inam. Svoj problém som nakoniec vyriešil nákupom hotovej sady od českej firmy MS Composit (peniaze som im po dohode poslal poštou v obálke, rovnako som dostal nové aku-trvalo to rovný mesiac aj s objednaním sady v Nemecku), pretože slovenská firma Fly-Fan mi nebola šesť týždňov schopná nie že dodať sadu, ale ani len napísať mail, že tovar, ktorý som si objednal u nich v eShope a ktorý je na webe v akcii, nebude, lebo už niekoľko mesiacov v ponuke nie je.

Napriek tomu by ma zaujímalo, či človek, ktorý si tú sadu z Lidlu pripravil do vysielača, ju ešte používa. Na pôvodnom webe sa to už nedozviem…

Ja prestávam tie aku používať vo foťáku. Krátko po nákupe som bol schopný nafotiť medzi 100 až 130 fotografiami pri 20% použití blesku a vcelku častého zoomovania. Dnes nafotím s biedou 30 snímok a v praxi to vyzerá tak, že každý týždeň oba páry aspoň raz nabíjam, lebo by som ostal bez energie a ešte nosím so sebou pár článkov GP2500, lebo už som pri náročnejšom dni ostal bez energie. Našťastie tieto časy sú už minulosťou, na ceste sú od „Bídu“ 4 články Panasonic 2100, takže už môžem uvažovať hádam aj o novšom foťáku 😉

Takže moja skúsenosť za sto by sa dala v krátkosti zhrnúť ako: Za pár korún na pár dní…

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.