Skúsenosti z modelov aplikujem aj v záhrade

Modelárstvo ako záľuba nie je len o trávení voľného času a míňaní peňazí. Nie je to len o tom, aby som sa nenudil. Veľa sa dá pri tom naučiť. A naučené potom aj v bežnom živote prakticky využiť. iste, perfektne zaletený kopaný výkrut dvojmetrovým elektroletom zrejme nemá praktické využitie v rodinnom živote, ale kým sa ho naučíme, naučíme sa aj množstvo iných zručností, ktoré už praktické využitie už mať môžu.

S obľubou hovorím, že modelári sú vyhľadávaní a cenení manželia. Dokážu v domácnosti veľa opraviť, čo-to elektrické opraviť a veľa doplnkov aj vyrobiť. Technická zručnosť sa cení najmä teraz, keď sa ukazuje, že máme kopu sociálnych vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov, kopu excel ovládajúcich manažérov a kopu operátorov, ktorí na páse robia jednu operáciu desať rokov (kým neskončia daňové prázdniny podniku nadnárodného kapitálu), ale nemá kto vymeniť vodovodnú batériu alebo opraviť luster.

Ale nie len technickú zručnosť a schopnosť použiť elektrickú brúsku a neublížiť si pri tom alebo schopnosť rozumieť modelárskemu dvojtaktu a vedieť ho naštelovať mi dalo modelárstvo. Za najcennejšie považujem schopnosť trošku inak rozmýšľať. Plánovať a organizovať. Alebo cieľavedome postupovať. Alebo taká na pohľad maličkosť. Keď mi nejaký stroj nefunguje, ako som si predstavoval a pustím sa do jeho opravy, tak vždy urobiť len jednu zmenu.

Aby som následným testom vedel zhodnotiť, či prevedená úprava nastavení viedla k zlepšeniu alebo nie. Lebo keď na kosačke zmením tri veci, ako zistím, čo z toho jej pomohlo alebo ju ešte viac rozštelovalo?

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.