Závesy kormidiel malých modelov

Závesy kormidiel malých modelov by nemali na seba príliš upozorňovať a mali by vždy plniť svoju funkciu. Nemali by byť ťažké a mali by byť spoľahlivé. Ako na to?

U depronových modelov sme najprv odskúšali dve rôzne prevedenia závesov. Ja som použil monofilové pásiky asi 10 x 30 mm prilepené disperzným lepidlom ku kormidlám tzv. osmičkovým spôsobom. Na výškovku malého modelu potrebujeme celkom 8 pásikov, po jednom páre na konci kormidiel a po jednom páre v strede pri trupe. Po ročnej prevádzke modelu sa javia závesy ako spoľahlivé, aj keď od začiatku s istou vôľou.

Kolegovia odskúšali plastové závesy z priehľadnej tenkej fólie alebo aj starej diskety o rozmeroch asi 5 x 15 mm. Celkom 4 pásiky na výškovku, dva na smerovku. Pokiaľ je kormidlo z depronu, ostrým nožíkom vytvoríme v mieste kormidla zárez, kvapneme trochu purexu a zatlačíme pásik do drážky. Pozor! Pokiaľ použijete na vyznačenie pásikov na fólii fixku, celkom určite vám bude jej farba cez kormidlo presvitať!
Pokiaľ je kormidlo v mieste závesu vystužené smrekovou lištou, zárezy vytvoríme malou elektrickou ručnou brúskou.

omnipor
Tretí spôsob, ktorý sme použili na zavesenie krídelok, je známy už z (elektro)vetroňov. Namiesto nažehlovacej fólie sme však použili „leukoplast“, teda zdravotnícku pásku predávanú pod názvom Omnipor. Balzové krídelká sme po celej dĺžke zhora prilepili páskou k depronovému krídlu. Ako najvhodnejšia sa nám javila šírka 25 mm. Podľa doterajších skúseností drží dobre a na bielom povrchu ju takmer nevidieť. Podľa nášho názoru by táto páska nemala chýbať v žiadnom servisnom kufríku depronového modelára, pretože sa ukazuje ako nanajvýš vhodná aj na drobné opravy modelu priamo na letisku.

Ďusi
DepronTeam Veľký Krtíš

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.