Redukcie na akumulátory

Konektory sú dôležitou súčasťou napájacieho akumulátora. Určujú nie len maximálny prúd aj straty, ale aj to, do ktorých zo svojich modelov akumulátory môžeme použiť. Pretože konektorov je viacero druhov a my si musíme vybrať, ktoré budeme používať. A potom dodávateľ zmení typ konektorov na baterkách…
 

V minulosti sme si väčšinou akupacky vyrábali sami a do modelov dávali konektory najmä podľa ich dostupnosti. So zvyšujúcimi sa príkonmi sme museli riešiť aj odolnosť konektorov a ich bezpečnosť.

Od konektorov Modela alebo trubičkových, ktoré pri omylom opačnom zapojení nejednému modelárovi pripravili horúce chvíľky, som aj ja prešiel na kompaktné konektory, ktoré k nám prišli spolu s čínskymi lipolkami. Poctivé červené T-Dean som si obľúbil. Nedajú sa zapojiť opačne, pevne držia. V Hobbykingu v tom čase nimi vybavovali všetky lipolky od 2S do 6S a od 1 Ah do 3,6 Ah, ktoré u nás prichádzali do úvahy. A tak sme aj na všetky regulátory napájkovali tieto červené konektory.

Keď sa neskôr niektoré lipolky začali predávať so žltými konektormi 3,5 mm (XT-60), stále som používal červené konektory. Žlté som odstrihol, napájkoval „svoje“. Aspoň pri použití do starých osadených modelov. Postupom času sa červené ploché konektory stávali úzkym profilom na baterkách, tak kolegovia v klube do nových modelov už inštalovali vybavenie s „novými žltými“.

Občas sme si v klube vyrobili redukcie medzi rôznymi typmi konektorov medzi akumulátory a regulátory. Keď som teraz kupoval nové sady akumulátorov, aby som ich osadil do starších letuschopných modelov, vôbec ma netešila predstava prepájkovania množstva konektorov, či už na nové baterky alebo staršie regle. Viem, že to budem musieť raz urobiť, ale snažil som sa všetko vyriešiť tak, aby to bolo čo najjednoduchšie a trvalo to čo najmenej.

Objednal som si spolu s novými baterkami aj redukcie medzi T-Dean a XT-60, aby sa dali pripojiť červené baterky na žltý regulátor aj žlté baterky na červený regulátor.

A tak bez problémov, rýchlo a ľahko dám nové sady lipoliek do starších modelov vložením kompaktnej redukcie a nemám ani problém so správnym nabíjacím káblom. Hoci pre poriadok musím povedať, že týchto káblov mám dosť oboch druhov.

Redukcie asi tak rýchlo nezmiznú z modelárskeho života, hoci sám vyznávam názor, že najlepší konektor je žiadny konektor, teda priame pripájkovanie. Každý konektor vnáša do systému ďalší zdroj poruchy a tiež prechodový odpor, čo je pri elektroletoch dôležitý faktor. Pri rozumných hodnotách prúdov a napätí je však ich použitie opodstatnené a pomôžu dočasne preklenúť nesúlad medzi baterkami a regulátormi.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.