Medzinárodné stretnutie na Sklabinej

Po náročnom dni som si podvečer odskočil na letisko. Po piatej sa konečne vyjasnilo, tak som si šiel vyskúšať, ako sa chytá termika. Nakoniec som si neplánovane precvičil aj maďarčinu.

Včera som dokončil novú podložku pod krídlo, doteraz som ju vždy skladal z kúskov balzy a hľadal optimálny uhol nábehu krídla. Nakoniec sa to ustálilo na 9 mm, čo pri hĺbke krídla 205 mm predstavuje uhol cca 2°. Podložka je OK, lietalo sa mi dobre, len krátko. Na Sanyo N500AR sedemčlánok model vydrží stúpať hore presne tri minúty a regulátor vypne motor. Dnes som bol za necelé 4 minúty dole. Na osemčlánok som sa dostal o čosi vyššie, ale aj tak som bol do desiatich minút na zemi. Tieto staršie aku už vydržia naozaj len jedno vystúpanie.

Osemčlánok NiMH 1100, to je iné kafe. Stúpanie je razantnejšie, po troch minútach som v dostatočnej výške a ešte má dosť energie na dve dvojminútové vystúpania po klesnutí Elektrovetroňa nižšie. No napriek tomu môj najldhši dnešný let trval len 20 minút. Križoval som oblohu s pocitom, že dnes tam nijaké termika asi nie je. Nevadí, polietal som si pekne.

Počas balenia od západu priletel ultralight a pri prelete nado mnou mi zamával a odletel na juh. Po chvíli som zaregistroval, že sa blíži od juhu (po vetre) a chystá sa pristáť. Už pri príjazde na letisko som si všimol na severnom konci zaparkované osobné auto s prívesom. Lietadlo po pristátí zamierilo k nemu. Dobalil som si svoje fidlátka a zamieril hore. Zastavil som sa pri lietadle a jeho pilotovi a hodili krátku reč. Dozvedel som sa, že je z Balašských Ďarmot (cca 12km) a že jeho lietadlo Fox poháňa tisícšestovka Subaru boxer. Že stroj váži 300 kg a že teraz večer nie je žiadna termika (čo ma „potešilo“, že som sa nemýlil). Okolo piatej popoludní, keď štartoval, to vraj nosilo dobre, krátko po štarte mal stúpavosť 5 m/s.

Pomohol som naložiť Foxa na príves a rozlúčil som sa so svojím novým priateľom. Pripomenul som mu, že lietame každú nedeľu, len dnes som si potreboval čosi vyskúšať, tak sa možno ešte stretneme. Rovnako ma potešilo, že som až tak veľa z maďarčiny nezabudol.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.