Letecký deň v Jindřichovom Hradci

Počas tohoročnej dovolenky v Českej Kanade (na pomedzí Moravy, Čiech a Rakúska) som chcel okrem historických pamiatok navštíviť aj poľnohospodársku výstavu Země živitelka v Českých Budejoviciach a aj nejakú modelársku akciu. A hoci som si vopred prezrel rôzne modelárske stránky aj kalendáre, nenašiel som nič, čo by sa konalo v dosahu do sto kilometrov od Novej Bystřice, kde sme v penzióne bývali a odkiaľ sme podnikali naše cyklovýlety do českého aj rakúskeho okolia. No aj tak som sa na jednu akciu predsa len dostal.

Dvadsiateho tretieho augusta, v sobotu, sa na letisku v Jindřichovom Hradci (aeroklubácke letisko s asfaltovou aj trávnatou plochou, hangármi aj vežou) konal letecký deň pri príležitosti výročia leteckej bitky medzi Luftwaffe a spojencami, vracajúcimi sa po nálete na Pardubice. Z plagátov som sa dozvedel, že okrem súčasných a starších skutočných lietadiel vystúpia aj leteckí modelári. Takže je jasné, že aj napriek počasiu, kedy už-už hrozil dášť, sem tam mrholilo a občas aj chvíľku pršalo, som sadol do auta a vybral sa dvadsať kilometrov do okresného mesta pozrieť, čo to bude, kto tam bude a samozrejme vyskúšať vtedy novú zrkadlovku Nikon D5100.

letiste01

Akcia sa konala poobede, oficiálny začiatok o 14:00 ohlásil výstrel z (repliky) historického dela, nasledovaný preletom dvojice grippenov z hotovosti. Pekný pohľad. Ešte predtým som sa prešiel po ploche a nafotil, čo sa dalo.

letiste02

blaník

prúdový Blaník

Napríklad tohto Blaníka s prúdovým motorom. Vidieť ho vo vzduchu a počuť bolo fakt zážitok, mám z jeho letu vari stovku fotiek. Veď za pár hodín som nafotil tri tisícky fotiek! Zobral som návštevu tejto akcie ako test nového foťáku a učenie sa jeho ovládania.

letiste10

letiste11

letiste12

Zážitkom bolo vidieť rakovníckych modelárov s ich programom útoku Nemcov na spojenecké letisko vo Francúzku a jeho následnú obranu. Všetko samozrejme sprevádzané hudbou, komentárom a pyrotechnickýcmi efektami.

letiste14

V Čechách sa o modelársku mládež báť nemusia.

letiste16

letiste17

letiste18

Zážitkom bolo vidieť aj tieto už staršie, ale stále vo forme československé stroje.

Ako som spomínal, nafotil som tri tisícky fotografií. Všetky z tej voľnej soboty nájdete v článku, ktorý som uverejnil hneď po dovolenke, ostatné fotografie musím nejak tématicky roztriediť a budem im venovať osobitné miesto.

Téma:  , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.