Deň detí v Leseniciach

V obci Lesenice majú deň detí posunutý na prvý júlový víkend. Po odovzdaní vysvedčení pripraví obec pre deti súťaže a zábavný program. Tradične súčasťou popoludnia na futbalovom ihrisku sú aj členovia Model-Klubu Veľký Krtíš. Ako to prebiehalo tento rok?

Osemčlennú výpravu tvorilo päť modelárov a traja členovia doprovodu, dve osobné autá, dva bicykle, dve rakety, dve bugyny a päť lietadiel. Bicykle sme nepredvádzali, na nich prišli dvaja členovia doprovodu, ktorí si chceli urobiť výlet, aby si tradične výborný guláš zaslúžili.

Počasie bolo príjemné, tak sme rozložili stan a modely lietadiel postavili na stojánku tak, aby ich diváci dobre videli a zvedavci im neublížili. Vyskúšali sme Lenivú včelu a po príhovore starostu sme začali náš oficiálny voľný program. Divákom som predstavil náš klub ako aj modely, ktoré sme dnes priviezli, asistovali mi najmladší členovia klubu Rudo a Ľudo.
Zarovno s koncom môjho vstupu začalo pršať a tak sa diváci uchýlili do prístrešku a my do nášho stanu. Po pár minútach však opäť vykuklo slnko a Deň detí mohol pokračovať.

stojanka

Okrem lietadiel a bugýn sme predviedli dva štarty rakety. Bez problémov za sykotu motora vystúpala do výšky asi 150 metrov a potom bezpečne pristála na pristávacej stuhe-streameri na plochu ihriska.
Skúšali sme aj hádzadlá Derby, no nedopadlo to dobre. Po prvom vydarenom štarte a výbornom lete som sa musel prejsť v burine vysokej skoro ako ja, prekladanej pŕhľavou. No čo, aspoň nebudem trpieť reumou. Druhý štart bol „lepší“, Vlado vyhodil moje druhé letné Derby a to bolo naposledy, čo sme ho videli. Skončilo kdesi v obilí. Takže hádzadlá zastupovali len Rudo s Ľudom s malými Pinďami, ktoré neopúšťali plochu ihriska.

Postupne sme teda do vzduchu poslali za veľkou Včelou aj malú Včelu, Rival Shorta aj Trénera a tiež Vladov veľký motorák. Zatiaľ čo Včely sa bez problémov preháňali na ploche ihriska, ostatným modelom bola táto plocha malá a po odštartovaní museli trochu vyššie a ďalej. Ľudia si mohli krky vykrútiť, občas aj piloti 😉 my sme však zvyknutí.

S Rivalom som sa trochu obával štartovať, o trochu viac však pristávať. Vietor sa často otáčal, topole z jednej strany ihriska nedovoľujú veľmi manévrovať a ja nie som si moc istý „v kramflekoch“. Polietal som si nádherne aj vysoko, naletel som si pekne po vetre a vytrácal rýchlosť aj výšku. Ku koncu som však bol trochu tvrdý, chvosť opravím asi za hodinku. Bolo to však jediné tvrdé pristátie a jediná škoda za celý deň, ak nerátam stratené Derby. Musím ešte veľa trénovať.

trener

Vlado sa bez „bázne a hany“ postavil do stredu ihriska v novým Trénerom, modelom nahradzujúcim Eléva a používajúcim jeho vybavenie. Týmto však podobnosť končí, rovné krátke krídlo bez vzpätia nedovolí ani chvíľku pilotovi oddychovať. Pokiaľ má model dostatočnú rýchlosť a pokiaľ pilot neustále hýbe páčkami, všetko je v poriadku. Je to naozajstný cvičný elektrolet, neustále musí pilot „páčkovať“ aby model udržal v lete. Už sa teším na tréningy na letisku.

Lietanie s motorákom bolo oveľa jednoduchšie. Jednak ho má už Vlado „v oku“, jednak je oveľa pokojnejší, ako Tréner. Na štart síce potrebuje takmer celú dĺžku ihriska, potom však lieta majestátne a ako naozajstné lietadlo. Motor s prevodovkou v kombinácii s klasickou konštrukciou dávajú modelu realistický zvuk a tak budí za letu zaslúženú pozornosť. Na pristátie síce tiež potrebuje takmer celú dĺžku ihriska, Vlado však už tento manéver zvláda perfektne.

normal_P7035137

Po príjemne strávenom nedeľnom popoludní sme zbalili svoje modely a vybavenie a po návrate do klubu už plánovali pokračovanie v stavbe nových modelov a nové tréningy. Na stoloch už máme rozostavené modely Junior 400, následníkov Včely.

Ďalšie fotografie nájdete v Modelárskej galérií fotografií

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.