Lietanie na ihrisku

Občas nás požiadajú z okolitých obcí, aby sme predviedli ukážku modelárskej zručnosti na nejakej oslave či dni detí. Zväčša sa takéto akcie konajú na miestnom futbalovom ihrisku. A tak sme sa rozhodli, že začneme na ihrisku trénovať, nech vieme, či sa vôbec s našimi modelmi na ihrisko zmestíme.

Väčšinou sú ihriská ohraničené minimálne z jednej strany topoľmi. A tie dokážu potrápiť! A občas to skončí aj takto. V tomto prípade Tréner so spaľovacím motorom 3,5 ccm v silnom vetre skončil v korune stromu.

Trénér na strome

Trénér na strome

Momentálne disponujeme modelmi lietadiel na elektromotor s rozpätím od 600 do 1800 mm. Nedávno sme sa zúčastnili akcie Banskoštiavnický ampér, tiež na ihrisku. Celkom sa nám páčilo, lietali tam všelijaké druhy a veľkosti modelov. Trochu nás potrápil falšovaný vietor pomedzi stromy a siete za bránou.

Vlado na ihrisku v Banskej Štiavnici

Vlado na ihrisku v Banskej Štiavnici

Tak prišiel na rad poctivý tréning na domácej pôde. Rival Sort som radšej nechal doma, netrúfol som si na tak malej ploche skúšať pristátia, necítim sa tak silný v kramflekoch. A po poslednom tréningu na letisku, kde mi ho termika z desiatich metrov zobrala takmer do stratena, som sa cítil ešte menej.

Rival Short

Rival Short

Oveľa vhodnejší na takéto plochy je Vladov Domadér. Model je to pekný, zdá sa však, že má isté problémy s lietaním. Nepochybne však ho Vlado naučí lietať podľa svojich predstáv.

Vlado a Dromader

Pristávanie Lenivej včely na trávniku ihriska

Pristávanie Lenivej včely na trávniku ihriska

Najistejší je náš „Lietajúci autobus“. Ten je pre ihrisko ako stvorený. Otočí sa skoro na mieste, lieta v malých výškach, dokáže však vystúpať aj do výšok a v prípade havárie sa mu nič nestane. Tvar ma zaujímavý a stabilitu obdivuhodnú. Zaujímavo vyriešený odpružený podvozok umožňuje pristávať ako na tráve tak na asfalte. Výborne ale štartuje aj z ruky.

Štart lenivej včely

Štart lenivej včely

Vlado neodolal a vyskúšal na ihrisku aj svoj veľký motorák. Štart nie je problém, aj takýto veľký a ťažký model dokáže cez celé ihrisko nabrať rýchlosť a výšku, aby bezpečne zatočil a dokázal letieť. S napätím sme očakávali pristátie. Predpokladali sme, že bude dlhý. U nás je prílet komplikovaný budovami telocviční, je potrebné nasadiť na pristátie z dosť veľkej výšky. Potom už nie je bez klapiek veľa času a miesta na zníženie rýchlosti. Model dosadol kúsok pred veľkým vápnom a na konci ihriska sa zastavil len za pomoci zatáčky. Bezpečne.

Podľa zvuku prevodov ky s plechovým motorom dostal model prezývku Traktor

Podľa zvuku prevodov ky s plechovým motorom dostal model prezývku Traktor

Tréning dopadol dobre, modely to prežili a už sa tešíme na ďalšie lietanie na malom priestore.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.