Opravy a tuning modelu Robitronic Scalpel part.1

O modeli Robitronic Scalpel by sa dalo spoľahlivo napísať, že sa pod ľúbivým obalom skrýva menej vábny obsah. Ak máme model v originálnom prevedení len na stole alebo niekde na poličke, tak vyzerá všetko doslova idylicky. Akonáhle začneme jazdiť alebo dokonca pretekať, začnú sa hromadiť problémy. Tento mini seriál bude postupne predstavovať problémy tohto modelu a ich riešenie. Nekladiem si za cieľ riešiť siahodlhé teórie zadokoliek, ale chcem užívateľa tohto modelu upozorniť na slabé miesta a ponúknuť možné riešenie problémov tak ako som ich prakticky overil.

Zdanlivo nevýznamný a jednoduchý diel je u tohto modelu typickou ukážkou konštruktérskej či technologickej stupidity. Alebo že by išlo o zámer výrobcu ????

Scalpel

Originálny stĺpik z ľahkého kovu sa v modeli nachádza na veľmi exponovanom mieste. Tento bod absorbuje väčšinu nárazov zadnej nápravy a že sa im pri pretekaní nevyhne ani skúsený pilot je jasné. A tak ma ani veľmi neprekvapilo že sa mi po jednom náraze súčiastka rozdelila na dva kusy, aj keď by som čakal že si nechá páčiť výrazne viac.

Scalpel

Pôvodné prevedenie stĺpika má vonkajší závit M4x0,5mm a v modeli je upevnený skrutkou M3. Pohľad na lom dielu dával jasnú odpoveď kde sa stala chyba. Súčiastka je v päte stĺpika extrémne poddimenzovaná. Prvé rýchle riešenie spočívalo v náhrade stĺpika dlhšou skrutkou M3, ale predsa len to jednak nevyzeralo moc pekne a potom to tiež nebolo veľmi funkčné s ohľadom na ladenie prítlaku trecích tanierikov tlmiča. Bolo jasné, že zakúpenie pôvodného dielu je liatím peňazí do kanála a tak som sa rozhodol stĺpik vyrobiť. Trochu práce dalo zohnať potrebné závitové očko M4x0,5mm ale to sa nakoniec podarilo opatriť a tak začala výroba. Nový stĺpik je opäť z ľahkého kovu (duralu) a aby sa zamedzilo jeho poddimenzovaniu v päte, bol zvolený vnútorné závit M2,5. Aby guľový kĺbek T-baru, ktorý pôvodnú skrutku M3 držal, nemal nepatričnú vôľu, je zostava doplnená o mosadznú vymedzovaciu vložku, ktorá sa vloží do otvoru v guľôčke. Riešenie je jednoduché a dokonale funkčné.

Scalpel

Od opravy model narazil na dráhe veľakrát, vrátane vlaňajšieho majstrovstva v Polnej a stĺpik je stále v jednom kuse aj cez nespočetné množstvo absorbovaných nárazov…

Scalpel

Zostavu stĺpika, skrutky a vložky je možné objednať na E-shope tu.

******************
Pokiaľ Vás ponuka ALSracing zaujala, môžem Vám sprostredkovať nákup ich výrobkov a ich dopravu na Slovesnko. Zavolajte mi alebo ma kontaktujte pomocou správy.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.