23.8.2008 – Jihlava a Havlíčkův Brod

Počas svojej augustovej cyklodovolenky na Vysočine som navštívil aj dve modelárske akcie. Fotografie som uverejnil už skôr, teraz sa k nim vrátim krátkym komentárom.

V samotnom meste Přibyslav, kde som býval, je aeroklubácke letisko s čulou modelárskou prevádzkou a týždenná „Modelárska dovolenka“ na ňom skončila v deň, kedy som pricestoval. V blízkom okolí je tiež množstvo klubov a letísk (Žďár nad Sázavou, Chotěboř, Jihlava a Havlíčkův Brod), takže som si na internete a s pomocou kamoša v samotnej Přibyslavi overil, aké akcie sa v termíne mojej dovolenky konajú, aby som si ich nenechal ujsť.

Akcie sa konali len dve a obe v ten istý deň. Ako na potvoru to bol studený a veterný deň. Aj keby bolo pekne, na bicykel by sme s priateľkou neboli šli, jednak som si tento deň ako modelársky naplánoval, jednak aj vytrvalým cyklistom dobre padne deň oddychu. Takže som si zobral teplú bundu, fotoaparát a vyrazil najprv smer Jihlava.

Na letisku som najprv zaplatil vstupné 30 Kč a odmietol dať si pečiatku na dlaň. Nechcel som sa cítiť ako na diskotéke. Poprechádzal som sa po depe, pokukal po modeloch vrtuľníkov (bez nejakej kapotáže mi to nič nehovorilo a kukať na kostry plné káblikov a prevodov mi tiež nič nehovorilo – prosto ma to neberie). Účastníkov bolo relatívne dosť, ale všetci na zemi, čakalo sa na zmenšenie sily vetra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Občas sa nejaký odvážlivec dostal do vzduchu, ale fotografovať sa to veľmi nedalo, lietajú ako besní a kým človek zameria, zaostrí, vrtuľník je o desať metrov vyššie alebo na boku…

Vydržal som tam niečo cez pol hodinu a neustále pokukoval na oblohu na severe. Tam niekde som tušil Havlíčkův Brod a tešil sa, že obloha je tam menej oblačná, ako nad Jihlavou. Dofotil som teda posledné obrázky a vyrazil.

Všetky moje fotografie z Heli zrazu v Jihlave 23.8.2008 nájdete vo fotogaléri.

V Havlíčkovom Brode sa konalo stretnutie nesúťažné, kde bolo možné vidieť modely všetkých druhov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vietor tu bol slabší a teplota vyššia, ako v Jihlave, aj obloha sa občas pretŕhala, tak som tu vydržal trocha dlhšie. Nie len, že modely vetroňov alebo motorákov sú mi bližšie, ale opäť som sa tu stretol aj s pánom Svobodom, u ktorého som bol pred pár dňami spolu s Pepanom na návšteve a mohol som vidieť profesionálnu modelársku dieľňu aj to, ako vznikajú nádherné stroje.
Oblohu nad letiskom brázdili modely prevážne z produkcie Valenta model a hoci v galérii nájdete pár fotografií, proti zatiahnutej oblohe sa mizerne fotografovalo a iste aj zle pilotovalo. Vietor však prial padáčkárom, teda ľuďom, ktorí za pomoci padáku sa vozili po trávnatom letisku na špeciálnych vozíkoch alebo skateboardoch. A hoci je letisko dosť veľké, našiel sa jeden ignorant, ktorý sa vozil v tesnej blízkosti modelárov. Je len otázkou, či si neuvedomoval, čo by spôsobil stret hotlinera s jeho padákom, alebo bol fakt taký idiot a ignorant, že ani päť upozornení a dve od ľudí z aeroklubáckeho letiska mu nestačili…

Počas akcie bolo možné nechať sa zviezť elegantným dolnoplošníkom na vyhliadkový let nad mestom, ak som dobre rozumel, tak za štvrťhodinový let to bolo za 2700 Kč pre troch pasažierov spolu. Pri tom svetle a fotografických možnostiach by to boli vyhodené peniaze…

Krátko po poludní som to vzdal a vrátil sa do penzionu k priateľke. Poobede sa vraj vietor ukľudnil a lietalo sa až do tmy, to som ja už ale mal iný program. Všetky fotografie nájdete opäť vo fotogalérii.

Téma:  , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.