LITTEAM SHOW 2008

Predpoveď na sobotu 13. septembra 2008 bola mizerná. Slnečno a len mierny vietor a pár km od Krtíša pretek v motocrosse, v Banskej Bystrici som bol pozvaný na pretek RC áut ako jazdec, v Holíči sa konal leteckomodelársky deň, v Nitre letecký deň aj autosalón a v Tekovskom Hrádku pri Leviciach Litteam show 2008. A k tomu všetkému moja priateľka bola na celý víkend z domu na nejakom školení…
A teraz si má človek vybrať. Toľko dobrých príležitostí v jeden deň. Tak som teda nabil baterky do foťáku a rozhodol sa pre Tekovský Hrádok. Na motocrosse by som mohol len fotiť, v Banskej Bystrici by som zase nemal kedy fotiť, do Holíča samému ďaleko a v Nitre bez peňazí… V Hrádku to vyzeralo na spojenie príjemného s užitočným a nie ďaleko.

Ako na potvoru, jeden kolega z klubu ochorel, druhý cestoval pre matku do kúpeľov, tretí mal návštevu… tak som šiel sám. Cestou mi Miro K. zavolal a keď som m u povedal, že už som v Demandiciach, tak sa ma opýtal, či idem na bicykli… Že vraj pri mne nikto nikdy nevie (už som dva razy prišiel na letisko bikom po dlhej túre, ale otočiť Tekovský Hrádok za jeden deň – tachometer ukázal 150 km – a ešte aj niečo vidieť, to by som naozaj na horskom biku nezvládol).

Na letisko som potrafil bez problémov, veď je to letisko, na ktorom som pred rokmi prvý raz letel lietadlom – ultralightom Cora (spojil som sa s jedným chlapíkom z Levíc, čo rád lietal aj fotil, len naraz sa to nedalo. Tak on pilotoval a ja som fotil. Škoda, že dnes mi niekto niečo také neponúkne, foťák mám a bandasku s benzínom tiež 😉 Parkovisko plné áut a trávnatá plocha medzi ním a vzletovou dráhou plná rôznych modelov lietadiel. Tak som sa najskôr prešiel, nech si pozriem, ako to tam vyzerá a neskôr som sa dal do fotografovania.

LITTEAM SHOW 2008

Modelov bolo neúrekom a pre divákov za páskou organizátor pripravil lavičky, aby si mohli pri ich sledovaní pohodlne sadnúť. Márne však čakám, kedy niektorý organizátor pochopí, že by modely na stojánke mali byť otočené k divákom predkom, lebo vidieť všetko odzadu…
Druhým problémom bolo slnko. Svietilo naozaj nádherne. A tak diváci sa pozerali na modely proti slnku. Rovnako aj piloti. Mizerné podmienky na fotografovanie 🙁 Pri hangári stál pojazdný bufet, takže s jedlom ani s občerstvením nebol počas celého dňa problém. Navyše organizátori varili guláš, ten som však neochutnal.

Počas celého programu divákov informoval naozaj skvelý spíker, ktorý pomocou ozvučenia vhodne komentoval každý model a vnášal do celého podujatia nezameniteľný šarm a vtip.

LITTEAM SHOW 2008

Vystúpenie modelárov bolo viac menej pravidelne prerušované štartujúcim alebo pristávajúcim ultralightom Cora, spíker však pilotov včas upozornil na túto skutočnosť a tak aj vďaka nemu aj vďaka pozornosti modelárov nedošlo počas celého dňa k nijakej kolízii. V priebehu dňa ešte priletel motorový padák aj motorové rogallo, tak pre laických divákov sa mohol zdať program pestrý.

LITTEAM SHOW 2008

A že sa bolo naozaj na čo pozerať 😉 Ako fotografujúci cyklista som si nemohol toto nevšimnúť. Všimol som si aj jeden bike značky Dominátor, ale to je len paráda v hornej polovici a v dolnej šrot.

Dominantou dňa bolo vystúpenie Leteckého cirkusu 1. svetovej vojny.

LITTEAM SHOW 2008

Nádherne spracované stroje vo vzduchu sprevádzali na zemi dobre pripravené pyrotechnické efekty, doplnené hudbou a hovoreným komentárom natočeným na profesionálnej úrovni skutočnými profesionálmi. Vystúpenie sa odohralo predpoludním aj popoludní a hoci v prvej ukážke došlo ku kolízii dvoch strojov vo vzduchu, tak aj druhá ukážka v slabšom obsadení stála za to. Škoda len tej orientácie voči slnku, inak mohli byť fotky kvalitnejšie.

LITTEAM SHOW 2008

Ďalšou perlou bol turbínový Gripen. Trochu ten stroj poznám, keďže v našom klube bol predmetom stávky, či Steevov depronjet poletí s plechovkou, a tak som sa na let turbíny veľmi tešil. Len fotiť to bolo v tej rýchlosti trochu problém.

LITTEAM SHOW 2008

Zaujímavým spestrením akcie bola súťaž v hode EPP hádzadiel pre prítomné deti. Deti sa až pred jej záverom dozvedeli, že hádzadlo si môžu nechať a päť najlepších z nich potom súťažilo v RC pilotovaní (zrejme čínskeho) guličkového vetroňa vypúšťaného gumicukom. Víťaz finále (RC pilotáž aj hod EPP) si potom tohto vetroňa spolu s RC súpravou odniesol ako cenu.

LITTEAM SHOW 2008

Kým „dole“ lietali motoráky, nad hlavami krúžil vetroň. RC vetroň v rukách juniora vydržal vo vzduchu po štarte gumicukom 102 minút. Nie, že by nevydržal dlhšie, len za každú minútu pod 100 minút by pilot musel urobiť jeden klik a za každú minútu nad 100 minút by musel spíker akcie odbehnúť jeden kilometer. Taká bola stávka a pilot staršieho pána šetril a po jednoznačnom vyhratí stávky pristál. Aj keď to jednu chvíľu vyzeralo na peknú kôpku cvikov, dokázal perfektne svoju znalosť modelu ako aj ovzdušia a našiel malú termiku a opäť vykrúžil do závratných výšok.

LITTEAM SHOW 2008

Obrovskú smolu mal tento model. Krátko po štarte sa vytrhla v hlavy jedného valca motora vložka so sviečkou a model havaroval asi 10 m za cestou okolo letiska, tak 2 sekundy po prejazde automobilu… Popri kolízi Cirkusu WWI a jednom ich nepodarenom pristáti do hviezdy a odtrhnutej smerovke na akrobatickom vetroni Fox pri asi metrovom prelete na chrbte nad plochou (pilot s modelom bezpečne pristál) sa iné vážne nehody na letisku nestali.

LITTEAM SHOW 2008

Modelov bolo na akcii naozaj neúrekom. Mnoho z nich po mene ani nepoznám. Rovnako ako ani ich pilotov. Snáď sa to časom zmení, sľubujem že takéto akcie budem (s foťákom) navštevovať častejšie 😉 Paradoxne najviac sa mi páčil tento model poletujúci tesne na záver akcie popoludní:

LITTEAM SHOW 2008

Asi preto, že niečo podobné mám rozostavané a veľmi sa teším na prvé lety s ním.

No a ešte jedna fotka sa mi mimoriadne podarila a tak sa chcem o ňu s vami podeliť:

LITTEAM SHOW 2008

Celkove som nafotil na akcii 594 fotiek (na jednu sadu baterií prístrojom Olympus SP 560 UZ – ano, pojal som akciu aj ako kompozičné cvičenie), z ktorých som doma po príchode okamžite asi 100 zmazal pre technickú nekvalitu a ďalších asi sto pre fotografickú „nekvalitu“. Do fotogalérie som umiestnil 176 obrázkov, ktoré si myslím, že stoja za to.

Cestou domov som sa ešte zastavil v Leviciach a nafotil náladové fotografie Levického hradu

Zo stovky ich ostalo použiteľných 23.

Ako ten deň na začiatku mizerne vyzeral, tak skvele sa nakoniec vyvinul. Akcia to bola mimoriadne vydarená a ďakujem organizátorom za skvele pripravené podujatie. Budúci rok som tam zas.

2 komentárov k LITTEAM SHOW 2008

 • Gabo Kováč  napísal:

  Ďakujem za skvelé ohodnotenie mojej spíkerskej práce. Na svoju hanbu sa musím priznať, že až po toľkých rokoch od zverejnenia Vášho brilantného článku som ho našiel, resp. nenašiel, ponúkol sa mi sám pri vyhľadávaní na webe niečo úplne iného.
  Ešte raz ďakujem.
  Gabo Kováč

  • Ďusi  napísal:

   Nič sa nedeje. Ani aj nesledujem všetky modelárske stránky na Slovensku 😉
   A keďže som sám veľa modelárskych súťažných aj exhibičných akcií moderoval, viem oceniť kvalitného kolegu.

   Nech sa Vám darí a na niektorej z budúcich akcií sa teším na stretnutie.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.