Elektrický jastrab

Prídem tak raz v júli do klubovej dielne a Brada sa skláňa nad kartónovou krabicou, v ktorej je EPP stavebnica vyše metra veľkého jastraba. Vraj to skladá kolegovi. Tak som poprosil, aby mi zavolal, keď s tým pôjde lietať, lebo to chcem vidieť aj nafotiť. A koncom týždňa mi volá Miro, že večer idú k cintorínu, nebude fúkať a ide sa zalietavať Jastrab. Pri tom som nemohol chýbať, beriem svoju zrkadlovku, štartujem auto a po chvíli som na parkovisku. Obaja práve pripravujú svoje modely. Brada Jastraba a Miro Bandita, s ktorým rád lieta.

Bandita prvého postavil Brada, potom sa v našej letke objavilo ešte pár exemplárov. Je vyrobený z depronu 4 mm, čo značí ľahkú a rýchlu stavbu, vysokú odolnosť proti opotrebeniu aj voči nárazom do zeme a samozrejme rýchla opraviteľnosť. Pre svoje nezáludné letové vlastnosti je obľúbený, pre tlačný pohon sa používajú rôzne rýchle motory, poľa toho, kto si ako trúfa 😉

ElektrickyJastrab

ElektrickyJastrab-03

Jastrab má rozpätie niečo vyše metra, ovládané má motýlkové chvostové plochy a pevné krídlo. Motor má taký Juniorový štandard, teda 2830 a 1100 kV, pohon trojčlánkom. Zdalo sa mi ako najvhodnejšie použiť vrtuľu 9×5, ale Brada sa sťažoval na prisilný ťah a stúpanie po pridaní plynu. Po zámene za výrobcom doporučovanú 8×4 sa model ukľudnil a lietal perfektne.

Elektricky Jastrab

ElektrickyJastrab-05

ElektrickyJastrab-06

ElektrickyJastrab-07

Po prvom lete bolo treba ešte upraviť tiahla na servách chvosta, aby nebolo treba neustále naťahovať. Aj tak ale prvý let dopadol dobre a ten druhý bol perfektný.

Elektrický Jastrab

ElektrickyJastrab-09

ElektrickyJastrab-10

ElektrickyJastrab-11

ElektrickyJastrab-12

ElektrickyJastrab-13

Elektricky Jastrab

ElektrickyJastrab-16

ElektrickyJastrab-17

ElektrickyJastrab-18

ElektrickyJastrab-19

Vo vzduchu jastrab vyzerá ako živý a chvíľu si polietal v jeho blízkosti aj bocian, neskôr ale zamieril do mesta a Brada ho nechcel sledovať. Jastrab je predsa len menší a v diaľke by mohol stratiť pojem o jeho polohe a smerovaní.

Bandit

Medzi letmi jastraba si Miro polietal s Banditom.

Jastrab je atraktívny model, hodí sa na lietania v podvečernom kľude. Vo vetre je jeho riadenie náročné, ako hlavný model by som ho nevidel, ale ako doplnok na relax a na predvádzanie je to fajn stroj. A zaujímavý. Deväťgramové servá, trojčlánok 1000 až 1300 mAh a strieďák 2830 s reglom 20A je bežnou výbavou do malého modelu, tak ak Jastraba olietate, s využitím výbavy nebudete mať žiadny problém. Tak hurá na holuby!

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.