Návšteva u nás v klube

Radi chodíme na akcie, poriadané inými klubmi, kde si nie len polietame, ale aj stretneme kamošov a podebatujeme s ľudmi, ktorých poznáme. No s rovnakým cieľom prídu na rôzne lietania pre radosť aj ostatní, takže s niektorými ľuďmi stihneme prehodiť len pár slov. A tak Mira napadlo, že by sme mali opäť zorganizovať spoločné lietanie s kamošmi z Lučenca. Jednak nadviazať na tradičné spoločné lietania z čias depronových Juniorov, jednak im takto poďakovať za pohostinnosť, ktorá sa nám vždy dostane na ich letisku v Lučenci.

V našom klube máme pätnásťročnú skúsenosť s organizovaním pretekov automodelárov, takže sme si plne vedomí náročnosti časovej aj finančnej, ktorú príprava preteku či inej akcie obnáša. Preto si nesmierne vážime každého, kto sa podujme zorganizovať nie len súťaž, ale najmä nesúťažné stretnutie modelárov. Uvažovali sme pripraviť podobnú akciu aj u nás, ale pre nedoriešené majetkoprávne otázky ohľadne okolia našej letovej plochy v Sklabinej oficiálnu akciu usporiadať nemôžeme. No to nám nebráni so súhlasom majiteľa letiska využívať ho pre seba a svojich pozvaných hostí.

Takže Miro dohodol s priateľmi z Lučenského klubu termín spoločného lietania na sobotu 7. novembra 2015. Nejaká Aurora v tom bola, asi tri kusy sa objavili na letisku popoludní, jednu z nich prevádzkuje práve Miro. Hoci celý týždeň bolo pekne, práve v sobotu sa malo trochu pokaziť počasie. Lietanie pod zatiahnutou oblohou nemusí byť problém, takže my sme sa popoludní stretli v klube, pripravili naše stroje a keď pred jednou hodinou zazvonil mobil od Zdena, že sú s Pavlom a Edom pred klubom, zišli sme Miro, Brada a ja dole a presunuli sa na letisko Sklabiná.

SklabinaAurora-02

K prvým štyrom autám onedlho pribudli ďalšie štyri s našimi ďalšími kamošmi z Krtíša, v takom počte sme sa na letisku už dávno nestretli. Dažďu nohy viseli dolu, tak sme bez zbytočného zdržiavania vyslali do vzduchu naše modely. Nebo otvorilo Miro s Tucanom od Multiplexu a okrem pár rýchlych preletov struhol aj nejaký ten výkrut. Vzduch brázdil aj Edov spaľovák s MVVS 13,5 motorom, som sa smial, že domáci po tejto návšteve budú opäť radi, že my lietame len na elektriku 😀

SklabinaAurora-04

Po veľkých strojoch prišiel rad aj na niečo malé. A štarty z asfaltu sú predsa len diametrálne odlišné od štartov z trávy v Lučenci, ktorá dobre vedie a pri pristávaní dobre brzdí.

Na rad prišli aj dva historiky. Tým nemyslím pilotov, ale ich modely. Najprv náš domáci Rascal, pilotovaný Vladom.

Rascal

A po ňom lučenský, pilotovaný Pavlom.

Rascal

Samozrejme že som dva lety predviedol aj ja s Andulou, ktorá mala premiéru s trojlistou vrtuľou GWS 9×5. Opäť sa mi podaril jeden maketový štart aj maketové pristátie.

Potom sa ale občasné zamrholenie zmenilo na drobný dážď, tak sme modely zabalili opäť do áut a vyrazili do klubu. S posedením v klubovni sa rátalo vopred, aj sme na to boli pripravení, len sme sa vrátili o takú hodinku skôr, ako sme plánovali.

klubovňa

Trochu sme upratali nie len miestnosť pre deti z krúžku, ale celý klub a prichystali malé občerstvenie. Obklopení modelmi rozostavanými aj tými staršími, ako aj plánikmi, materiálom a nástrojmi sme sa príjemne porozprávali. Našim hosťom sme ukázali nie len, na čom pracujeme, ale aj s čím pracujeme, náradia a pomôcok v klube máme naozaj veľa. Pásová píla, okružná píla, niekoľko brúsok, všetko s odsávaním, ručné aj stojanová vŕtačka, sústruh, tavná pištoľ, teplovzdušná pištoľ, ručná brúska vibračná aj rotačná, vyvažovačky, tretie ruky, lupy, digitálne váhy, niekoľko žehličiek na fólie, hifi veža aj počítač s laserovou tlačiarňou a internetom. Ten budil asi najviac pozornosti, ale prakticky sme predviedli, ako ho používame v klube. Pozrieť si stránky modelárov ako inšpirácia niektorých stavebných uzlov, videá modelov, o ktorých stavbe sa uvažuje, zistiť technické parametre napríklad motorov alebo regulátorov či vytlačenie profilu krídla a jeho využitie na preglejkovú šablónu. Popri tom sme popíjali kávu a dohovárali si nasledujúce podobné stretnutie v menšej partii.

Naša klubovňa je veľkou výhodou, ktoré mnohé kluby nemajú. Jej prevádzkovanie síce stojí nemálo peňazí, na druhej strane nám všetkým výrazne uľahčuje modelárčenie. Kedykoľvek máme trochu času, prídeme do dielne, kde pracujeme na modeloch a keď potrebujeme, odídeme bez toho, že by sme museli všetko odkladať, ako doma. Tiež tu máme mnoho nástrojov a náradie, ktoré by sme si domov nikdy nekúpili, ale ktoré výrazne urýchľuje prácu. Takto ho spolu zdieľame, všetkých nás to posunuje na vyšší level. A v sklade máme plno materiálu, ktorý nakupujeme hromadne a nemusí sa každý z nás zaoberať nákupom dvoch uhlíkových tyčiek a drobnej bižutérie, keď stavia nový model.

Asi najväčšiu výhodu vlastnej klubovej dielne vystihol Zdeno, keď sme sa už za tmy lúčili: Keď je na letisku zlé počasie, nemusí to znamenať odchod domov.

Ďakujeme za návštevu a možnosť stráviť s vami príjemné modelárske popoludnie na letisku aj v našej dielni, priatelia. A už sa tešíme na podobné stretnutie v budúcnosti.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.