Predlžovačka k servu

Najmä mikroservá „disponujú“ krátkym pripojovacím káblom do prijímača. Pre servá výškovky a smerovky to nemusí u deproňákov vadiť, no ak sa rozhodnete postaviť si krídlo s krídelkami, krátky káblik je problém, no aj dlhší kábel zakaždým pripojovať k malému prijímaču… Riešením je predlžovací kábel. Môžete si ho kúpiť hotový alebo si ho vyrobiť sami.

predlzovacka-1

Pre výrobu predlžováka k servu potrebujete veci na obrázku: Pájkovačku (nie je na obrázku), ja som použil pištoľovú 100 W, nie je na toto ideálna, ale regulovateľnú hrotovú som mal na inom mieste. Potom kolofóniu a cín, lámací nožík, kúsok zmršťovacej bužírky a lámaciu kolíkovú lištu. Tú môžete zakúpiť buď v miestnej predajni potrieb pre eletrotechnikov, alebo cez internet napr. u www.gme.sk, tá na fotografii je napr. tu Jedná sa o lištu s rozostupom pinov 2,54 mm.

Detailný obrázok lišty:
pct.832-154.3

No a ešte potrebujete káblik požadovanej dĺžky s koncovkou serva. Buď zo starého zničeného serva, alebo z modelárskej predajne ako náhradný kábel serva. Alebo z počítača. Na prepojenie základnej dosky s čelným panelom sa často používajú dvoj a troj-žilové vodiče, väčšinou krútené. Smola je v tom, že pre trojžilové se používa štvorkonektor a jeden diel je neobsadený. Máte možnosť buď jeden pin preložiť a posledný diel konektora opatrne odstrániť lámacím nožíkom alebo pilníkom, alebo v GME kúpiť nové plastové trojkolíkové puzdrá na piny káblikov a preložiť ich. Pri tomto dôkladne skontrolujte stav pinov, prípadne použite iný káblik. Nezabúdajte pri práci, že od kvality predlžováka a vašej práce na ňom záleží nie len existencia Vášho modelu.

Na obrázku je ešte feritové jadro pre odrušenie káblika. Toto je zo základnej dosky počítača a odmotal som z neho lakovaný medený drôt. Ak nemáte problémy s rušením, nemusíte sa tým zaoberať.

predlzovacka-2

Na feritové jadro navlečieme káblik a jeho konce vo vzdialenosti asi 8 mm od seba oddelíme, odizolujeme asi 2 mm a opatrne pocínujeme. Lámaciu lištu vložíme do servokonektora, aby sa pri pájkovaní teplom nezdeformovala a zaťažíme proti pohybu. Najprv pripájkujeme stredný, červený vodič a potom oba krajné. Pridržať jednotlivé vodiče môžete pinzetou.

predlzovacka-3

Nie je to síce najkrajšie, ale cínové spoje musia byť kvalitné.

Nakoniec navlečte zmršťovaciu bužírku a teplom stiahnite tak, aby okolo servokonektora bola trochu voľná. Vytvoríte tak obal na piny, ktoré ho chránia pred poškodením. Pokiaľ na predlžovák použijete krútený kábel, poznačte si ktorý káblik je na ktorom kraji, aby ste servo náhodou neprepólovali. Ak ste použili feritový krúžok, umiestnite ho čo najbližie k servu.

Predlžovák zapojte do prijímača, ktorý môžete dobre a bezpečne umiestniť v modele a vyvedený predlžovák môže byť prilepený páskou zvnútra k bočnici modelu. Pri pripojovaní serva krídelka nemusíte zasahovať do prijímača, práca s predlžovákom je jednoduchá a bezpečná.

A tu je výsledok práce:
predlzovacka-4

Téma:  , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.