7A zdroj Hobbyking

Mám tu niekoľko článkov na tému nabíjanie a jeden o úprave počítačového zdroja. Dnes by som seriál o nabíjačkách a nabíjaní modelárskych akumulátorov rád rozšíril o popis kupovaného zdroja z obľúbeného čínskeho obchodu. Konkrétne o malý a ľahký zdroj pre použitie s malými akumulátormi.

Väčšina nabíjačiek, používaná modelármi, je stavaná pre pripojenie k autoakumulátoru. Na letisku sa tak často nabíjajú najmä malé články s nízkou kapacitou, povedzme tak do 4S a 2200 mAh. Dve až tri nabitia z akumulátora auta mu neublížia a auto bezpečne po skončení lietania naštartujeme. Pre väčšie kapacity alebo viacej nabíjaní je lepšie so sebou voziť ďalší autoakumulátor, ktorý ale musíme po skončení lietania opäť vyložiť z auta a opäť nabiť. Výhodnejšie je používať elektrocentrálu. Tá má však výstup na 220V a ak nemáte nabíjačku na 220V, potrebujete zdroj, ktorý vám z 220V striedavých urobí niečo medzi 12 až 18 V jednosmerných, na ktoré sú nabíjačky „naučené“.

Rovnako tak pri nabíjaní doma alebo v dielni potrebujeme zdroj, ktorý upraví vstupné napájanie pre nabíjačky. Okrem už spomínanej amatérskej úpravy počítačových či iných zdrojov máme možnosť zdroje kúpiť hotové. Obľúbené sú rôzne 12V adaptéry/zdroje so zaťažiteľnosťou 1 až 10 Amperov, často zakončené jackom, súosým konektorom, ktorý zasunieme do nabíjačky, ak je ním vybavená. No ak nabíjačka takýto napájací konektor nemá, má len banániky s možnosťou nasunutia krokodílov, potrebujeme zdroj s banánovými zdierkami na vstupe. Aj také dostať kúpiť, bez problémov aj na 15 či 25 A. Sú však ťažké a drahé.

Pre napájanie mojej iCharger 106B+ nabíjačky na pretekoch autíčiek, kde používam dvojčlánky 800 mAh a nabíjam ich prúdom do 1A som potreboval práve taký malý zdroj, nech nemám priťažký box s vybavením. Na jednej zo súťaží mi zhorel práve adaptér s jackom, tak som si z Hobbykingu objednal zdroj na banány. Podľa deklarácie výrobcu dáva 15V a prúd 7A, to je teda výkon 100 W. Na malé trojčlánky do prúdu 5A si myslím, že bohate stačí, veď to značí 3C nabíjanie 1500 mAh akumulátorov.

zdroj7A

Akú sú moje skúsenosti s týmto zdrojom po zhruba pol roku používania?

Zdroj funguje, žiadna z pripojených nabíjačiek nezahlásila problém, pravda je, že som nabíjal najviac trojčlánky prúdom 1A alebo dvojčlánky prúdom 3A. Rozmery zdroja sú 100 x 75 x 50 mm a váži 380 gramov. Perfektne sa mi zmestí do boxu s autami a tiež do kufríka s vysielačom, nabíjačkami a baterkami k lietadlám. Je ľahký, takmer ho necítim.

No zato ho počujem. Keď ho používam na pretekoch automodelárov v hale, tak ho vôbec nevnímam. No keď dobíjam lipolky v kancelárii, kde mám inak celkom kľud, tak mi vadí. Zdroj je totiž vybavený malým ventilátorom na zadnej stene a ten je permanentne zapnutý. A hučí.

zdroj-7A

Oveľa horšie je to doma. Ak nechám zdroj aj nabíjačku v obývačke, aby som mal nabíjanie pod dozorom, stále sa točiaci ventilátor vyrušuje nie len mňa, ale každého doma! Nechať nabíjať vysielačový akumulátor NiCd cez noc pomocou nabíjačky a tohto zdroja si nemôžem dovoliť. Ten zvuk je skrátka nepríjemný a trvalý.

Na prednej stene zdroja je dvojica zdierok pre banániky, do ktorých pripojíte práve jednu nabíjačku. Hoci pri nabíjaní malých akumulátorov by utiahol aj nabíjačky dve. Na to ale musíte použiť nabíjačku, ktorá má v banánikoch otvory pre ďalšie banániky alebo si vyrobiť/zohnať banánovú rozdvojku.

Na napájanie 220V sa používa kábel „mickymouse“, teda trojžilový vodič. Štandardný napájací kábel zo stolných PC použiť nemôžete, tento malý konektor sa používa na adaptéroch pre notebooky. Sám som si z jedného vyradeného jeden krátky kábel zobral 😉 Vstupný konektor je na zadnej stene zdroja, vedľa toho ventilátora.

Podľa mňa je tento zdroj vhodný všade tam, kde preferujete nízku hmotnosť a malé rozmery a nepotrebujete veľkú kapacitu. A nevadí vám točiaci sa ventilátor. Teda na súťaže alebo lietanie vonku. Alebo pre použitie v dielni. Doma ho rozhodne neodporúčam, iba ak rýchlo nabiť dve lipolky a vypnúť to, aby vás manželka nenechala bez večere.

V európskom sklade som ho nenašiel, iba v centrálnom, takže čakajte doma zásielku z colnej počty, kam potom pošlete mailom pdf objednávky a pdf výpisu z Paypalu. Aj s poplatkom za colný servis pošty a vyrubeným DPH si myslím, že sa tento zdroj oplatí zaobstarať si ho, keď viete, že vám ten vetrák nebude vadiť. Domov si zoženiem 5A 12 adaptér s jackom.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.