Algol – láska na prvý pohľad

Keď som pred rokmi uvidel EPP akrobat Algol, zamiloval som sa. Dlhé roky trvalo, kým som zistil, kto má na predaj výrezy. Keď som ich zohnal na dovolenke v Čechách, zapáčili sa aj kamošom v klube. Tak sme začali zháňať materiál. Keď už bol aj Algol aj ďalšie výrezy, tak už nebol čas na modelárčenie. A výrezy ležali takmer rok v klube. Našťastie sa našiel dobrý kamarát a dnes je už Algol zalietaný, veď uvidíte na videu. Len mám jednu dilemu, zaradiť ho medzi články „Moje modely“ alebo do „Modely kolegov“? 😉

Algol je model postavený z EPP výrezov. Teda z 50 mm hrubého bloku EPP sú odporovým drôtom vyrezané polovice krídla, chvost a trup. Do centroplánu Pajlotmato vlepil dve asi 10 cm uhlíkové trubky a do krídla asi 5 mm pod povrch v mieste najvyššieho profilu zapustil uhlíkové tyčky hrubé 1 mm zospodu aj zvrchu, lepené sekunďákom. Rovnako aj trup je od motorovej prepážky po chvost zosilnený uhlíkovými pásnicami asi 4×0,5 mm z oboch strán. Krídelká aj kormidlá sú v zavesené na pántoch a v mieste závesov zosilnené balzovými lištami. Servá krídeliek sú zospodu krídla, umiestnené v strede polovíc krídla, chránené krytkami, servá kormidiel sú v chvoste modelu, všetky Dynam 004.

Algol-1

Algol-2

Model poháňa čínsky motor Turnigy C3530 s 1100 Kv a vrtuľou Master Airscrew 9×6, znesie aj APC 10×4,7. Regulátor mám HiModel Fly 25A a aku trojčlánok JETI PowerIon LiIon 1300 mAh. Regler je umiestnený na ľavom boku za motorom tak, aby bol ofukovaný vzduchom od vrtule, aku je pod krídlom hneď za reglerom. Prijímač JETI Rex 7 mini je v kabíne z EPP, ktorá je držaná dvomi štvorcovými čínskymi magnetmi. Do kabíny ešte príde malé pípatko, keby náhodou model skončil v kukurici 😉 Algol zatiaľ lieta bez podvozku.

Algol-3

Algol-4

Algol-5

Rozpätie aj dĺžka modelu je 900 mm a hmotnosť do letu 650 gramov. Podľa vrtule je schopný lietať klasickú akrobaciu aj 3D. MA 9×6 s 3S LiION 1300 žerie 14A a dáva to príkon asi 150 W. S Lipolkou 1800 3S ide odber s APC 10×4,7 až k 22A, čo je už celkom slušný hukot. V rukách dobrého pilota sa s ním dá lietať na volejbalovom ihrisku.

Algol-6

Algol-7

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osobne som si tento stroj vybral na nácvik akrobacie a na oddychové lietanie. Keďže je model zlepený do jedného kusa, stačí len vložiť baterku a môžem letieť. Aku vydrží asi 10 minút letu, po 8 minútach nabíjam minút pätnásť a môžem znova letieť. K modelu mi stačí teda jeden kufrík s vysielačom, aku a nabíjačkou a ak mám hodinku času, dám dva lety bez problémov aj s cestou na pľac a po návrate do kancelárie aku môžem znova dobiť. A nemusím s ním jazdiť ani na letisko.

EPP akrobat Algol, rozpätie 900 mm, hmotnosť 650 g, 3S LiIon 1300, Turnigy C3530/1100 kV a Master Airscrew 9×6

Video zo záletu, Pajlotmato mi ukazuje, ako lieta model, ktorý pre mňa postavil.

Ďakujem Maťovi, že tak perfektne postavil a zalietal model a umožnil mi s ním lietať ešte túto sezónu.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.