balza tagged posts

Short-T po oprave opäť lieta

Na prelome mája a júna 2016 som intenzívne využíval teplé a slnečné popoludnia na kopci pri cintoríne, aby som sa sa učil lepšie chytať termiku a lepšie pristávať s malým eletrovetroňom. Ešte ale týždeň predtým bol Short-T v klubovej dielni. Pri lietaní vo vetre asi 5 m/s sa mi pri pristátí neuhol strom 😮 Trochu ma podfúklo, model letel o kus ďalej ako som plánoval a nakoniec spadol z dvoch metrov na čumák…

Nesta...

Čítať ďalej

Archívne foto – Lietadlá

Mám tu nejaké staršie zábery, z roku 1984. Jedná sa o skeny papierových fotiek 13×18. Dokumentujú, čomu sme sa vtedy venovali. Dostupné boli spaľovacie motory MVVS a vysielače Modela. Modely buď zo stavebnice alebo doma robené, všetko z balzy. V tom čase fičali aj upútané modely lietadiel.


hurikan-19840505

Up...

Čítať ďalej

Elektrovetroň Short-T

K elektrovetroňom ma to ťahalo už dávno. Aj preto som po naučení sa lietania s Juniorom navrhol depronový elektrovetroň EVO5 a trénoval s ním, aby som nepoškodil požičaného Rival Short. No a teraz mám konečne plnohodnotný vlastný elektrovetroň, vďaka kamarátovi.
 

 

Kedysi sm...

Čítať ďalej

Model z Depronu – diel VIII. – Striedavý pohon

Keď som s kolegami v klube pred takmer 4 rokmi navrhol a postavil Juniora, cvičný model pre začiatočníkov, netušil som, aký bude mať úspech medzi ostatnými modelármi, najmä začiatočníkmi. Konštrukcia počítala s pohonom jednosmerným motorom a napájaním sedemčlánkom NiMH 2/3A, vtedy najdostupnejšími komponentami. Čínske dovozy nefungovali a striedavé motory napr. Axi a regulátory JETI boli na takýto model pre začiatočníka predsa len trochu drahé.
Situácia sa zmenila, striedavé pohony sú dostupné za veľmi dobré ceny a model Junior je stále obľúbeným modelom a ja dostávam otázky aj na fóre aj mailom, aký striedavý motor použiť.

Čítať ďalej

Torque Extra 300

Po modeloch z EPP a depronu si Pajlotmato zaobstaral niečo klasickejšie. Stavebnicu akrobata z dreva a fólie. Pohon je samozrejme strieďák a lipolka. Pozrite si fotky hotového modelu a jeho let rukami skvelého pilota.

Čítať ďalej

Algol – láska na prvý pohľad

Keď som pred rokmi uvidel EPP akrobat Algol, zamiloval som sa. Dlhé roky trvalo, kým som zistil, kto má na predaj výrezy. Keď som ich zohnal na dovolenke v Čechách, zapáčili sa aj kamošom v klube. Tak sme začali zháňať materiál. Keď už bol aj Algol aj ďalšie výrezy, tak už nebol čas na modelárčenie. A výrezy ležali takmer rok v klube. Našťastie sa našiel dobrý kamarát a dnes je už Algol zalietaný, veď uvidíte na videu. Len mám jednu dilemu, zaradiť ho medzi články „Moje modely“ alebo do „Modely kolegov“? 😉

Algol je model postaven...

Čítať ďalej

Tucano, rýchly elektrolet, diel IV. – kompletáž modelu

V predchádzajúcich dieloch sme postavili krídlo a trup. Dnes vyrobíme kormidlá, skompletujeme model a osadíme výbavu a pohon. Deň záletu nového stroja sa blíži 😉

Čítať ďalej

Tucano, rýchly elektrolet, diel III. – trup

Krídlo na túto malú mršku máte iste hotové a tešíte sa na stavbu trupu, aby ste čo najskôr mohli toto žihadlo vypustiť do vzduchu. Pripravte si Depron, nožík a lepidlo a poďme na to.

Čítať ďalej

Tucano, rýchly elektrolet, diel II. – krídlo

Stavbu tohto modelu začneme krídlom. Vcelku jednoduchý diel, ale že aj tento je možné pokaziť, vám ukážem hneď v úvode druhého dielu seriálu. Našťastie náprava je veľmi jednoduchá a u depronového modelu tejto veľkosti aj lacná.

Čítať ďalej

Tucano, rýchly elektrolet, diel I. – pred stavbou

Embraer Tucano je brazílske cvičné vojenské lietadlo ladných tvarov, ktoré priam zvádza ku stavbe modelu. V našich končinách plán vyšiel tlačou v Model Hobby 1/2007 podľa RCM, ktoré zverejnilo pôvodný plán autora. Celobalzový model sa mi zapáčil svojim tvarom, skôr ale, než som začal so stavbou, klubový kolega Brada ho dokončil. Samozrejme z Depronu. Po zálete modelu pilotom pajlotmato som sa rozhodol model čo najskôr dokončiť. Keďže informácie o tomto modele a jeho fotografie vzbudili živý záujem na diskusných fórach, rozhodol som sa celú stavbu dokumentovať a priniesť všetky informácie mojim čitateľom. Najskôr však pár viet úvodom.

Čítať ďalej