vrtuľa tagged posts

JAK-7 EPP zalietaný

V pondelok 26. októbra som za asistencie kolegu Mira na lúke za cintorínom zalietal model JAK-7 z EPP. Zámerne nepíšem „nový“, pretože model bol dokončený už na jar tohto roka a samotnú stavbu z kúpených výrezov som začal už pred niekoľkými rokmi. No teraz nastala tá správna konštelácia všetkých faktorov a model sa dostal v pondelok popoludní niekoľkokrát do vzduchu a (takmer) zakaždým aj bezpečne na zem.
 

V nedeľu sme bol...

Čítať ďalej

Cessna

Modelov lietadla Cessna sme mali v našom klube niekoľko. Rôzne rozpätia, rôzne konštrukcie, rôzne pohony. Ponúkam prehľad videí týchto modelov.

Čítať ďalej

Ako lietať s elektroletmi v zime

Takáto otázka zaznela v jednom z diskusných fór. Celkom aktuálna téma, tak som sa ju rozhodol detailnejšie popísať, ako v odpovedi na fóre. Lietanie v zime je totiž krásne, ale má svoje úskalia. A aby bolo toto lietanie príjemné, musíme naň pripraviť nie len seba, ale naše modely. Čím začať?

Čítať ďalej

Elektrovetroň Short-T

K elektrovetroňom ma to ťahalo už dávno. Aj preto som po naučení sa lietania s Juniorom navrhol depronový elektrovetroň EVO5 a trénoval s ním, aby som nepoškodil požičaného Rival Short. No a teraz mám konečne plnohodnotný vlastný elektrovetroň, vďaka kamarátovi.
 

 

Kedysi sm...

Čítať ďalej

Jar je tu, ako ďalej?

Po nevľúdnych, studených a občas upršaných dňoch je tu zrazu slnko, vietor ustal a teplo volá na letisko. Je najvyšší čas urobiť si inventúru v modeloch, hotových, rozostavaných alebo aj poškodených a určiť si ciele a plány na nadchádzajúcu sezónu. Čo postaviť, akých akcií sa zúčastniť? Čo skôr a čo potom?

Čítať ďalej

Model z Depronu – diel VIII. – Striedavý pohon

Keď som s kolegami v klube pred takmer 4 rokmi navrhol a postavil Juniora, cvičný model pre začiatočníkov, netušil som, aký bude mať úspech medzi ostatnými modelármi, najmä začiatočníkmi. Konštrukcia počítala s pohonom jednosmerným motorom a napájaním sedemčlánkom NiMH 2/3A, vtedy najdostupnejšími komponentami. Čínske dovozy nefungovali a striedavé motory napr. Axi a regulátory JETI boli na takýto model pre začiatočníka predsa len trochu drahé.
Situácia sa zmenila, striedavé pohony sú dostupné za veľmi dobré ceny a model Junior je stále obľúbeným modelom a ja dostávam otázky aj na fóre aj mailom, aký striedavý motor použiť.

Čítať ďalej

Znovuzrodený HORNET ohúril aj samotného majiteľa :)

pajlotmato nám napísal: Rozhodol som sa, že opäť pár slovami prispejem na Ďusiho web pretože teraz mám na to aj celkom dobrý dôvod 🙂 Ako už niektorí viete, môj hornet doslúžil po odlietaní jednej sezóny nakoľko som si povedal, že to „nieje ono“ čo som od toho očakával a tak som tesne pred zimou horneta „vykuchal“ a všetko som odtiaľ vybral von.

Viedlo ma k tomu hlavne...

Čítať ďalej

Zapojenie striedavého motora a regulátora

Ako som už spomínal v článku o silovej elektrike v deproňáku, elektropohonom sa zaoberám už desaťročia, takže sa mi zdajú niektoré veci okolo elektriky v lietadle samozrejmé a v článkoch sa venujem skôr stavbe samotného modelu. Vaše maily však svedčia o tom, že medzi čitateľmi tohto webu je veľa modelárov, ktorí s elektrikou až takí kamaráti nie sú a preto teraz prinášam niekoľko hlavných zásad, ako postupovať pri zapojovaní pri striedavom pohone.

Čítať ďalej

U -3 so strieďákom

V piatok dorazil ku mne nový motor namiesto staršieho neodymu VM 2020/27 s planetovou prevodovkou, ktorá výkon motora neuniesla, tak som ho osadil s dočasným 25A regulátorom. Prvé stacionárne merania vzbudzovali úctu k pohonu, tak som využil dnešné slnečné počasie a šiel model vyskúšať na letisko.

Čítať ďalej

Sklabiná 2008-08-10

Ďalšie fotografie z našich leteckomodelárskych dní na letisku Sklabiná.

Čítať ďalej