MP JET tagged posts

Už je to desať rokov – Junior slávi výročie!

Áno, je to tak, toto leto uplynulo desať rokov od doby, kedy sme začali v našom klube produkovať modely Junior. Ani sa to nezdá, uplynulo to ako voda a my dnes už lietame úplne iné modely a úplne inak, ako pred tými desiatimi rokmi, keď sme sa v podstate učili lietať. Stačilo minulý víkend vidieť Mira, ako lietal na zatváraní neba so svojím Tucanom od Multiplexu. Pritom to bol jeho tretí let s týmto modelom! A všetko pri tom začalo práve pred desiatimi rokmi u nás v klube práve s depronovým modelom Junior.

Čítať ďalej

Znovuzrodený HORNET ohúril aj samotného majiteľa :)

pajlotmato nám napísal: Rozhodol som sa, že opäť pár slovami prispejem na Ďusiho web pretože teraz mám na to aj celkom dobrý dôvod 🙂 Ako už niektorí viete, môj hornet doslúžil po odlietaní jednej sezóny nakoľko som si povedal, že to „nieje ono“ čo som od toho očakával a tak som tesne pred zimou horneta „vykuchal“ a všetko som odtiaľ vybral von.

Viedlo ma k tomu hlavne...

Čítať ďalej

Zapojenie striedavého motora a regulátora

Ako som už spomínal v článku o silovej elektrike v deproňáku, elektropohonom sa zaoberám už desaťročia, takže sa mi zdajú niektoré veci okolo elektriky v lietadle samozrejmé a v článkoch sa venujem skôr stavbe samotného modelu. Vaše maily však svedčia o tom, že medzi čitateľmi tohto webu je veľa modelárov, ktorí s elektrikou až takí kamaráti nie sú a preto teraz prinášam niekoľko hlavných zásad, ako postupovať pri zapojovaní pri striedavom pohone.

Čítať ďalej

Tucano, rýchly elektrolet, diel IV. – kompletáž modelu

V predchádzajúcich dieloch sme postavili krídlo a trup. Dnes vyrobíme kormidlá, skompletujeme model a osadíme výbavu a pohon. Deň záletu nového stroja sa blíži 😉

Čítať ďalej

Sklabiná 3.6.2008 – náhrada za víkend

Minulý „lámací“ víkend som úspešne prečkal v kruhu svoje rodiny mimo mesta, takže o „likvidácii“ Maybuga aj Hawka mám len sprostredkované informácie a fotografie, rovnako ako o úspešnej reinkarnácii veľkého Horneta Blue Angels po jeho krátkom a poslednom účinkovaní v Ražňanoch. Aby som nevyšiel z cviku, rozhodol som sa polietať cez týždeň. Rovnaký nápad mal aj Samo A. a Miro K. s deťmi z krúžku. Dva razy presviedčať sa nenechal ani Miro Š. a Pajlotmato.

Najskôr teda tie fotky ...

Čítať ďalej

Modely Brno 2008 – nabudúce asi už nie

Po roku sme sa rozhodli znova navštíviť túto jarnú modelársku výstavu. Tešili sme sa na novinky na modelárskom poli aj na výhodný nákup pred začiatkom sezóny a inšpiráciu na stavbu nových modelov.
Márne.

Čítať ďalej

U-2

Tento veľký depronový model bol navrhnutý na pozorovacie a fotografické lety. Tvar trupu bol inšpirovaný britským modelom Magpie, krídlo je tak trochu väčšia Lazzy Bee alebo Junior (U-3). Pôvodne bol poháňaný neodymovým motorom VM 2727 s planetovou prevodovkou MP-JET, tá ale nezniesla tak veľký výkon. Pohon zabezpečovali osemčlánky GP200, ale stačili tak na šesť minút letu. Neskôr bol motor nahradený strieďákom a aku A123 trojčlánkom alebo LiPol 2800 mAh trojčlánkom.

Čítať ďalej

Cessna 182 od výrobcu SKYARTEC

Pajlotmato po zalietaní zaujímavého modelu z čínskej stavebnice plný nadšenia rozhodol sa napísať recenziu, vrátane popisu ním uskutočnených úprav na stavebnici. Nakoľko je materiál vrátane množstva fotografií, značne rozsiahly, rozhodol som sa ho publikovať ako článok.

Čítať ďalej

Sklabiná 10. februára 2008 – deň záletov

Ukázalo sa pekné počasie, nebo bez obláčika a vietor naozaj len mierny, tak sme sa opäť vybrali v plnej zbroji na naše letisko v Sklabinej. Pilotov sa nás stretlo dosť a aj modelov, z ktorých niektoré čakal prvý a niektoré opakovaný zálet.

Čítať ďalej

Strieborná nedeľa na letisku

Už v piatok, pri príprave výstavy, sme sa dohodli, že v nedeľu si pôjdeme zalietať, ak počasie dovolí. Nakoniec sme sa na letisku zišli len dvaja, ja a Maťo a tu je jeho hodnotenie: „Toto počasie sme si vymodlili“.
Kto tam s nami nebol, môže len ľutovať…

Bolo krásne slneč...

Čítať ďalej