Graupner tagged posts

Rally záchrana EVO5

Tak dlho sa lieta s vetroňom nad potokom, až pristane za ním… Tak nejak by sa dalo stručne charakterizovať, čo sa mi po dlhých rokoch prihodilo v nedeľu 28.9.2008 podvečer. Všetko to začalo tesne pred sedemnástou hodinou, keď Maťo pristál so svojím modelom a pri pohľade na EVO nad kopcom povedal: „Ešte vás to baví?“ Podľa mojej (ne)reakcie rýchlo pochopil, že je problém. Teda že mám problém. Férove musím povedať, že spolu s Mirom a Lacom sa mi snažili s ním pomôcť.

Začalo to tak, že...

Čítať ďalej

Sklabiná 11.5.2008 – Nový spaľovák

Na tento deň sme mali pripravených niekoľko nových modelov a tešili sme sa, kedy konečne nám počasie umožní dostať sa do vzduchu. Nejaké pokusy už boli v sobotu, ale nebolo to ono, ja osobne nemám rád vietor, no nedeľa konečne vyšla. A okrem nových modelov sa medzi nami objavil aj nový modelár. A tak nás bolo plné letisko.

Čítať ďalej

Sklabiná 24.2.2008 – Cessna konečne lieta, vybúrení dosýta

V nedeľu sa tak neskutočne vyjasnilo a oteplilo, že ma až štvalo, že musím byť u zákazníka a keď o jedenástej začali vyzváňať telefóny, švihal som, aby som čo najskôr mal fajront. O pol druhej ale už som bol v klube a kým som pripravoval EVO6, začali prichádzať kolegovia. Chýbal len Vlado M., ktorý marodoval a Samo A.

Čítať ďalej

Sklabiná 10. februára 2008 – deň záletov

Ukázalo sa pekné počasie, nebo bez obláčika a vietor naozaj len mierny, tak sme sa opäť vybrali v plnej zbroji na naše letisko v Sklabinej. Pilotov sa nás stretlo dosť a aj modelov, z ktorých niektoré čakal prvý a niektoré opakovaný zálet.

Čítať ďalej

EVO a 283010 – prvé testy

Dnes som urobil laické statické testy elektrovetroňa s novým čínskym motorom z Himodelu 283010, so statorom rozmeru 22×12 mm. Ampérmeter som nepoužil, snažil som sa napodobniť situáciu modelu vo vzduchu.

Pôvo...

Čítať ďalej

Strieborná nedeľa na letisku

Už v piatok, pri príprave výstavy, sme sa dohodli, že v nedeľu si pôjdeme zalietať, ak počasie dovolí. Nakoniec sme sa na letisku zišli len dvaja, ja a Maťo a tu je jeho hodnotenie: „Toto počasie sme si vymodlili“.
Kto tam s nami nebol, môže len ľutovať…

Bolo krásne slneč...

Čítať ďalej

Sklabiná 18.11.2007 – tri vrtule a jedno krídlo

Dnes dopoludnia sa ukázalo slnko a vietor nikde. Sem tam nejaký oblak, a tak zopár telefonátov a po obede sme sa stretli v klube a naložili. Dnes malo mať premiéru krídlo, pripravované na EVO5 aj Brko. Varianta som sa preto rozhodol nechať doma.

Čítať ďalej

Sklabiná 19.7.2007 – Tréning robí majstra

Dnes teplota na slnku nedosiahla 50 °C, a ani veľmi nefučalo, tak som si povedal, že po jednodňovej prestávke znova pôjdem na letisko s EVO5, najmä vyskúšať nové info o aku v praxi.

Čítať ďalej

Sklabiná 17.6.2007 – zálet Elektrovetroňa

Leto je tu a ani jeden z mojich nových modelov nechcel lietať. Tak som dokočil tretí nový stroj s nádejou, že aspoň ten bude bez problémov. A keďže v sobotu sme boli na návšteve v Lučenci, tešili sme sa v klube na nedeľu na „našom“ letisku.

Pravda, v s...

Čítať ďalej

Akumulátory, časť I. – Moje nabíjačky (doplnené)

Nabíjačka akumulátorov je azda najdôležitejším prístrojom v dielni elektroletca. K dostaniu je ich neúrekom, miestami človek stráca prehľad. Rozhodujúcim kritériom (okrem peňaženky ) je aj druh používaných akumulátorov a hlavne určenie, či ide o súťažného alebo športového/rekreačného modelára. V tomto článku Vám ukážem, čo používam ja v pozícii toho posledne menovaného.

Čítať ďalej