Modely Brno 2008 – nabudúce asi už nie

Po roku sme sa rozhodli znova navštíviť túto jarnú modelársku výstavu. Tešili sme sa na novinky na modelárskom poli aj na výhodný nákup pred začiatkom sezóny a inšpiráciu na stavbu nových modelov.
Márne.

Modely Brno sme navštívili už dva razy. Po tlačenici v Prahe sprevádzanej dlhou cestou a značnou únavou sme uvítali kratší výlet a viac priestoru. Tento ročník nás však sklamal. Na webe som zistil, že napr. MP JET ani Alfa či Topmodel na výstave svoju expozíciu nemajú. Chystali sme sa doplniť zásoby bižutérie, tak sme hneď ráno zamierili do Králova Pole do predajne Reichard a po výdatnom nákupe sa vybrali k výstavisku, zaparkovať v našej obľúbenej ulici blízko vstupu. Pri pokladniach sme vybavili jednu obchodnú maličkosť a potom sa už vrhli do víru výstavy.

Modely Brno 2008-01

Modely Brno 2008-02

Keďže sme podstatnú časť nakúpili, mali sme čas sa venovať viacmenej voľnej prehliadke výstavy. Najviac pozornosti sme venovali stánkom Reichard a JR Models, kde sme ešte doplnili zásoby a pokukali čo je nového, ale mňa osobne 2,4 GHz systémy neberú (aj tak táto bublina onedlho spľasne, hlavné problémy 35 a 40 MHz pásma nerieši a nové prináša…) a EPP hračky (o modeloch skutočne v niektorých prípadoch hovoriť nemožno ani s prižmúrenými očami) ma až tak nezaujímajú, hoci ich bolo všade ako maku a za sieťou som skutočný model nevidel, len deti obhadzujúce sa neprebernou zmesou EPP hádzadiel, poväčšinou bez ladu a skladu a bez znalosti základov modelárstva mrskajúcich svoje lietadlo, kam im práve napadlo.

Modely Brno 2008-03

Modely Brno 2008-04

Modely Brno 2008-05

Modely Brno 2008-06

Dobrú polovicu výstavného pavilónu zaberala expozícia plne funkčných stavebných strojov, nákladných automobilov a modelov bojovej techniky, prevážajúcich náklad, presúvajúcich piesok alebo tankujúcich na makete benzínovej pumpy a elektrický vláčik predstierajúci parný pohon, prevážajúci detských návštevníkov. Dobré na zabavenie návštevníkov, ktorí sem zablúdili z rybárskej výstavy alebo z expozície nábytku.

Modely Brno 2008-07

Modely Brno 2008-08

Modely Brno 2008-09

Modely Brno 2008-10

Moje dojmy z tejto výstavy boli rozpačité. Ak vynechám 2,4 GHz bublinu, na ktorej vlne sa chcú všetci zviesť, a kompletné sety vrtuľníkov, ktoré možno lietajú, ale pri ich ovládaní sa naučíte oveľa viac zlozvykov, ako návykov (čo nevadí, ak nechcete byť modelárom, ale iba sa hráte s hračkou), tak nijakú zmysluplnú alebo zaujímavú novinku som nevidel (za tú nepovažujem ani malú modrú F-18 so servami v trupe a ovládaním krídeliek cez uhlové páky, to spracovanie je fakt žalostné, rovnako ako bude prevádzkovanie tohto modelu na tráve). Ďalším problémom, ktorý pociťovali viacerí návštevníci, s ktorými som o výstave hovoril, boli ceny. Vraj ceny po zľave (5 alebo 10 %) boli rovnaké, ak nie vyššie, ako na predajni firmy, ktorá takéto zľavnené ceny na výstave ponúkala. Ja som si všimol 5 gramové servo za 299 Kč, ktoré sa dá zohnať do 150 Sk. Neexistujúce hranice a všadeprítomný internet umožňuje nakúpiť tovar lacnejšie, monopol prestal existovať a ľudia majú možnosť získať informácie a nakúpiť čokoľvek a odkiaľkoľvek. Pokiaľ obchodník neponúkne pridanú hodnotu, nemôže sa čudovať, že modelár si kúpi vec v Číne za často zlomkovú cenu. Pokiaľ na výstave modelár nenájde naozaj kvalitný model alebo príslušenstvo, pozrie si informácie na internete a na výstavu nepríde.

Modely Brno 2008-11

Modely Brno 2008-12

Modely Brno 2008-13

Modely Brno 2008-14

Tak ako na budúci ročník neprídeme ani my. V aute cestou späť sme sa zhodli, že v roku 2010 vyskúšame, čo nového nás môže čakať na výstave v Prahe.

Modely Brno 2008-15

Modely Brno 2008-16

Modely Brno 2008-17

Modely Brno 2008-18

Modely Brno 2008-19

Modely Brno 2008-20

Ešte sme sa zastavili v OBI v Komíne a „vybielili“ zásoby Extruporu 3 a 6 mm. Až tak veľa ho zase nemali, ale vzali sme si ho aj so škatuľou, nech sa nám to lepšie vezie domov 😉 V porovnaní so slovenskými cenami sme ušetrili pekných pár tisíc. Už sa tešíme na modely, ktoré z toho postavíme.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.