Modela tagged posts

Archívne foto – Lietadlá

Mám tu nejaké staršie zábery, z roku 1984. Jedná sa o skeny papierových fotiek 13×18. Dokumentujú, čomu sme sa vtedy venovali. Dostupné boli spaľovacie motory MVVS a vysielače Modela. Modely buď zo stavebnice alebo doma robené, všetko z balzy. V tom čase fičali aj upútané modely lietadiel.


hurikan-19840505

Up...

Čítať ďalej

Tréner Modela MVVS 3,5

V roku 2002 som na letisku Sklabiná urobil fotografie obľúbeného modelu lietadla, ktoré v minulosti bolo dostupné zo stavebnice firmy Modela. Laminátový trup s balzovými krídlami, pohon spaľovacím motorom MVVS 3,5 s reguláciou otáčiek. Fotografie sú zo záletu modelu po oprave po havárii, myslím, že po páde zo stromu, kde sa model zakvačil na predvádzačke.

Čítať ďalej

Sklabiná 24.6.2007 – pohodové polietanie s návštevou

Konečne prestali nočné víchrice a búrky, prešiel front a mohli sme sa vybrať na letisko s nádejou, že si dobre zalietame. Hlavne som chcel dostať do ruky nového Elektrovetroňa a vyskúšať ho s novým osemčlánkom TT 1100 NiMH. Z veľkej akcie nakoniec ostalo komorné stretnutie, avšak o to lepšie.

Čítať ďalej

Silová elektrika v deproňáku

Ako som spomínal v jednom z predchádzajúcich článkov, väčšina z nášho klubu sme bývalí automodelári, ktorí majú skúsenosti s feritovými motormi a NiCd akumulátormi, len sme sa museli naučiť lietať. Bolo mi „vytknuté“ že v článkoch sa detailne zaoberám samotnou stavbou lietadla, ale menej sa venujem detailom ohľadne elektroniky a elektriky, v ktorej som už pár rokov doma, no začiatočníci, ktorí sa rozhodli stavať lietadlá podľa mojich návodov a nemajú žiadnu prax, tieto informácie postrádajú. Tak sa to pokúsim všetko napraviť a začnem tým, ako zapojiť elektriku od pohonných akumulátorov až po motor.

V prvom rad...

Čítať ďalej

Modelárske ukážky

Finálna fáza leteckého modelárstva – let modelu – je atraktívnou záležitosťou pre mnohých ľudí-laikov. Nemenej zaujímavé je aj pre pilota predviesť svoj model alebo pilotné umenie. Keď sa zorganizuje viac pilotov a viac divákov, môžeme hovoriť o predvádzacej akcii. S takými máme v našom klube už viac, ako dvadsaťročné skúsenosti. Ak dovolíte, rád sa podelím s vami s tým, ako to robíme u nás.

Ako som už ...

Čítať ďalej

Moje modelárske začiatky V.

Naše vlastnoručne zhotovené modely jazdili a my sme opäť zistili dve veci. Že nás pretekanie baví a že bez tréningu to nepôjde. Aspoň nie tak dobre, ako si predstavujeme. A tréningom aj pretekaním sa modely opotrebúvajú a kazia. Takže tak nejak sme začali svoje modely vylepšovať a zvyšovať výkony svoje, aj svojich modelov.

Čítať ďalej

Moje modelárske začiatky IV.

Lietanie s upútancami bolo zaujímavé aj zábavné, malo to však svoje úskalia. Jednak modely boli špinavé, mastné a smrdeli a s nimi aj my, jednak robili hluk a to, čo sa ľuďom páčilo prvý či druhý raz, im po šiesty raz vadilo… Skrátka chcelo to niečo menej náročné na plochu a jej veľkosť. A s Mirom K. nás to oboch ťahalo akosi ku kolesám. A chceli sme skúsiť už niečo viac, niečo s rádiom. Naše smerovanie teda bolo jasné: autá.

Bolo ...

Čítať ďalej

Foto archív RC autá

Niekoľko oskenovaných fotografií z mojich začiatkov modelárčenia s RC autami na elektropohon.

Čítať ďalej

Havária Tréner 3,5

Občas sa stane, že sa lietadlu postaví do cesty strom. Stalo sa aj nám na predvádzacej akcii v Opatovskej Novej Vsi. Na vysokom strome tam skončil model Modela Trénér so spaľovacím motorom MVVS 3,5. Samému sa mu dole nechcelo, dokonca sa ho pokúšali zložiť rybárskou udicou a silonom. Nakoniec bol Trénér zostrelený. Regulérne zostrelený malorážkou. Šikovný miestny strelec odstrelil piatimi dobre mierenými ranami rozvetvený konár, zaseknutý medzi trup modelu a tlmič motora. Po dopade modelu na zem sme museli opravovať predok trupu a meniť kľukovku v motore.

Čítať ďalej

Výstava 2004

V roku 2004 sme na Vianoce vystavovali v predajni Farby-Laky na Nemocničnej ulici vo Veľkom Krtíši. Naša orientácia na lietadlá je evidentná.

Čítať ďalej