Tucano, rýchly elektrolet, diel III. – trup

Krídlo na túto malú mršku máte iste hotové a tešíte sa na stavbu trupu, aby ste čo najskôr mohli toto žihadlo vypustiť do vzduchu. Pripravte si Depron, nožík a lepidlo a poďme na to.

Bočnice trupu sú vyrezané z Depronu 4 mm podľa výkresu. V zadnej časti za kabínou sú oproti výkresu nižšie asi o 2-3 cm, oblý chrbát je vyrezaný a vybrúsený z plného bloku Extruporu. Zvnútra sú vlepené výstuže zo smrekových nosníkov 5×3 mm podľa fotografie. Zadná ide od chvosta po krídlo a predná od kabíny takmer pred motorovú prepážku. Voľný Depron tvorí tzv kritický prierez, pokiaľ s hotovým modelom havarujete, tak trup praskne medzi motorovou prepážkou a kabínou a zvyšok trupu ostane nepoškodený.

Stavba Tucana-23

Stavba Tucana-24

Podľa hotového krídla vyrežeme v bočniciach otvory a vystužíme balzou asi 3 mm hrubou. Všetky spoje lepíme purexom.

Stavba Tucana-25

Do bočníc vlepíme dve prepážky z balzy 4 mm. Zadná môže byť v hornej časti zúžená, aby tak vytvorili bočnice nábeh do oblúka hornej časti.

Stavba Tucana-26

Stavba Tucana-27

Predtým, než bočnice vzadu zlepíme k sebe, zvnútra ich trochu zbrúsime, aby celková šírka po zlepení bola 4 mm. Na zadnú prepážku nalepíme suchý zips pre prijímač a dva balzové trámce pre uchytenie serva výškovky. Doporučujem servo so silou 1,5 kg/cm, nejaké 9 gramové. Ja som použil svoje obľúbené Waypoint 084. Za prednou prepážkou opäť na balzových trámcoch je rovnaké servo krídeliek.
Z bloku plného extruporu je vyrezaný a vybrúsený oblúk chrbta zadnej časti trupu. Nalepíme ho až na záver montáže modelu.

Stavba Tucana-33

Stavba Tucana-34

V prednej časti trupu vlepíme motorovú prepážku z preglejky 2 mm tak, aby po montáži bol motor vyosený asi 2° dole a doprava. V prepážke vyvŕtame okrem montážnych dier pre motor podľa jeho typu tiež aj otvory pre vstup vzduchu a v spodnej časti prepážky vyrežeme „maketový“ vstup vzduchu. Aby prepážka pevne držala, lepím na boky balzové hranoly 4×4 mm sekundovým lepidlom a celok potom purexom k depronovým bočniciam a fixujem to počas tvrdenia lepidla modelárskymi špendlíkmi a gumičkami. Na záver vylepím spodok od prepážky ku krídlu Depronom 6 mm.

Stavba Tucana-35

Stavba Tucana-36

Hotový trup vyzerá takto nejak. Nalepíme chrbát zadnej časti a vpredu ho zakryjeme balzovou dostičkou. Zostáva nám vyrobiť chvost, nalepiť krídlo, tiahla od serv a vyrobiť kabínu.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.