Lupa na drobné súčiastky

Malé modely majú veľkú nevýhodu: majú malé súčiastky. A keď sa k tomu pridá vek pánov v najlepších rokoch, ľahko sa môže stať, že na to jednoducho nevidíte. Alebo nevidíte dosť dobre. A ani okuliare nemusia vždy pomôcť. Riešením by mohla byť lupa. Ale ak máte v jednej ruke lupu a v druhej model, čím chytíte šrobovák alebo pilník?

Tento problém som riešil naposledy pri skladaní malej osemnástkovej formulky. Nevidel som poriadne, či sú všetky otvory pre hlavy zápustných skrutiek dostatočne hlboké. Neustále striedanie náradia za lupu a kontrola práce dosť zdržiavala. Bolo jasné, že to chce diametrálne lepšie riešenie.

To sa naskytlo zakrátko na poslednom preteku v Čechách, kde som videl v akcii náhlavnú lupu.

lupa

Umožňuje mať lupu vždy pred očami a mať obe ruky voľné na prácu. Takže som si jednu pre seba kúpil.

Lupa

Lupa7

Lupa8

Lupa9

Lupa10

Pásik na hlavu je možné vzadu uťahovať podľa obvodu hlavy a nájsť si tak najlepšie umiestnenie. Vpredu je náhlavná lupa vybavená štítom, tienitkom. Nad ním je LED lampa a puzdro na dve mikrotužkové baterky alebo akumulátory (AAA) a vypínač, ak si potrebujete na prácu prisvietiť.

Lupa

Lupa2

Lupa3

To, čo robí túto lupu naozaj skvelou, je systém výmenných skiel s rozličným stupňom zväčšenia! V balení sa nachádzajú celkom štyri s pomerom zväčšenia 1,2; 1,8; 2,5 a 3,5. Takže si každý môže zvoliť také dioptrie, aké práve potrebuje. A plastové „lupy“ si môžete vložiť do dvoch pozícií v rôznych vzdialenostiach od očí. Takže naozaj dobré možnosti nastavení pre každého modelára.

Lupa5

Lupa4

Zväčšovacie „sklá“ sú na ohybnom závese, takže ich nemusíte mať stále pred očami, ale môžete ich vyklopiť dopredu a pozerať sa na veci normálne. Keď potrebujete vidieť veci zväčšene, sklopíte si „sklá“ z plastu pred seba.

Môžete tiež zdvihnúť celý predný štít s lupami hore. Na bokoch sú pri kĺboch matice, ktorými môžete nastavovať tuhosť kĺbov, ale toto je asi najslabšie miesto celej náhlavnej lupy. Často sa povoľujú a štít padá dole.

Problémom môžu byť plastové zväčšovacie sklá, najmä ak sa ich pokúsite čistiť zaprášené. Podľa mňa sa ľahko poškriabu.

Práca s takouto lupou je skvelá. Nasadím si ju na hlavu s vyklopenými sklami a keď potrebujem vidieť detaily, na ktoré už moje oči nestačia, sklopím si sklá pred oči a potom už len rukami priblížim predmety do správnej vzdialenosti, kedy môžem zaostriť a pracujem. Lupa je na hlave a rukami sa môžem venovať venovať práci. Užitočná vecička, ktorá je za tých pár stovák českých korún na nezaplatenie.

Téma:  

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.