Fotografovanie z modelu

Fotografovanie je vedľa modelárstva a cyklistiky ďalšou mojou vášňou, a to už od roku 1983, kedy som si kúpil svoj prvý fotoaparát. Fotografovanie z letiaceho modelu ma začalo zaujímať, odkedy som videl prvé snímky „zhora“. Ako to vždy často býva, vždy je niečo prednejšie, tak stále nemám model vhodný na nosenie foťáku (ktorý už mám). Kolegovia v klube boli rýchlejší a tak Vám ukážem aspoň ich fotky a ich vybavenie.

Snímky z letiaceho modelu vždy ukážu iný pohľad, než na aký sme zvyknutí.

DSC00309

Dosť som si prečítal, ako to robia iní, než sme sa rozhodli to u nás vyskúšať. Prvým odvážnym bol Mirec, ktorý sa rozhodol poslať do vzduchu svoj mobil. Z internetu sme vedeli, že foťák by mal byť umiestnený tak, aby nesnímal kolmo pod model, ale šikmo, aby mali obrázky perspektívu a neboli to len „mapy“. Navrhol som držiak z balzy a tenkého oceľového plechu, ktorý sa upevňuje na trup pod krídlo a mobil k nemu sa chytá gumičkami.

DSC00300

Najprv Mirec spustil nahrávanie videa a potom odštartoval s modelom do vzduchu. Videá takto natočené si môžete pozrieť tu.

Video natočené z modelu Junior mobilom

Video natočené z modelu Junior mobilom

Neskôr prišiel s ovládaním spúšte fotoaparátu z notebooku cez Bluethoot od firmy Epox s dosahom do 250 m.

Príprava pred štartom

Dnes Mirec používa Sony Ericsson k550i, ktorý obsahuje 2Mpix foťák s Autofocusom. Ako nosič sa používa osvedčený Junior 400 z Depronu o rozpätí 1100 mm, poháňaný motorom MIG 400 7,2 V s prevodom 2,3:1 alebo MIG 400 6 V s prevodom 3:1 a sedemčlánkom NiMH GP 1100 mAh. Hmotnosť modelu je cca 550 g a hmotnosť mobilu s držiakom cca 100 g.

Junior pred štartom

Junior je pohodový model, ale záťaž cca 100 g je cítiť a let si vyžaduje trochu iný prístup. Klesavosť je oveľa väčšia a let bez motora je potrebné obmedziť na minimum. Vibrácie od motora sú minimálne, aj keď na videu je hluk motora, prevodovky a vrtule značný. Najdôležitejšie bolo naučiť sa, v akej polohe voči zemi/objektu musí model byť, aby sa fotka podarila a koľko asi trvá čas medzi jednotlivými snímkami. A že čas letu je kratší, ako s prázdnym modelom a že treba pristávať na čas, nie na vypnutie regulátora, lebo s mobilom už to neplachtí.

Štart Juniora z ruky

Fotografie z mobilu nie sú najostrejšie, ale na overenie schopností modelu aj pilota je to dobrá skúsenosť. Dúfam, že z papiera dostanem model na fotenie čo najskôr do vzduchu. Mám pripravený menší foťák a spúšť bude ovládaná mikroservom RC vysielačom.

DSC00304

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.