Na návšteve – Medlánky

Brno som navštívil vo štvrtok 3. a piatok 4. mája 2007. Môj starší syn robil prvé kolo prijímačiek na VŠ a tak som sa rozhodol, že ho budem sprevádzať na tejto nepochybne dôležitej ceste. Keďže v Bystrci (časť Brna) býva moja sesternica s manželom, všetko bolo oveľa jednoduchšie a aj príjemnejšie. Pricestovali sme vo štvrtok až večer, porozprávali sa a oddýchli si a v piatok ráno som syna doviezol do školy. Rozhodne som nemienil zabíjať čas len tak čakaním a tak som sa vybral na letisko Brno-Medlánky, ktoré je využívané aj modelármi. Bol som zvedavý, ako vyzerá.

Do areálu som dorazil krátko pred pol deviatou a zaparkoval na parkovisku. Okrem hlavnej budovy letiska sa tu nachádzajú aj výrobné budovy menších firiem, hangáry a Bar u křivé vrtule. Plocha hlavného letiska je trávnatá, trochu zvlnená. Pristávacia plocha a pojazdová plocha tvoria písmeno „T“ a v ľavej voľnej časti sa nachádza plocha modelárskeho letiska. Asfaltová dráha a pokosený trávnik, plocha pre prípravu modelov, informačná tabuľa s frekvenčným roštom a na boku parkovisko automobilov. Relatívne malé, ale dobre urobené. Len som mal pocit, že poobede môže svietiť slnko do očí…

Brno_Medlanky_2007-05-04_13

Na oboch koncoch modelárskej plochy sú informačné tabule a pri ploche na prípravu modelov aj rošt na vyznačenie kanálov. Oceľový rám s farbou označenými kanálmi jednotlivých pásiem sa používa tak, že modelár upevní na správny kanál svoj štipec s menom. Hneď je tak jasné, kto lieta na ktorom kanále.

Brno_Medlanky_2007-06-05_01

Asfaltová plocha je rovná a hladká, porastená machom. Okolo nej je trávnik, nízko pokosený. K ploche vedú poľné cesty, umožňujúce pohodlný prístup autom, keďže od hlavného parkoviska to je pár minút pešo. Keďže ráno nikto na ploche nebol, v pokoji som sa poprechádzal. Vzduch sa takmer nehýbal, vtáky bolo počuť jasne a pokoj vládol tak, že by človek nepovedal, že je len pár minút jazdy autom z centra rušného mesta. A zrazu ma zaujalo, čo by som na tomto mieste nikdy nečakal!

Úplne pokojne sa pri dráhe popásal srnec.

Brno_Medlanky_2007-05-04_07

Žiaľ, počas prechádzky som si všimol aj iné veci. Kúsok pútacej gumy, odhodenú lepiacu pásku alebo kúsok balzy či množstvo cigaretových špakov. Neklamné známky, že je plocha využívaná ľudmi. Hoci je pri informačnej tabuli vrecko na odpad.

Brno_Medlanky_2007-05-04_20

Už som sa zmieril s tým, že do mojho návratu do mesta po syna už asi nijakého miestneho modelára a modely neuvidím, keď krátko po desiatej som začul známy kvílivý zvuk. To je modelársky motor! Vyskočil som z auta na parkovisku a uvidel vo vzduchu motoráka, tak som sa vydal na modelársku plochu. V tom som si všimol, že okrem motoráka brázdi vzduch aj vetroň. Po pristátí modelu som sa krátko porozprával s jedným z modelárov, ktorý zhodou okolností býva asi o jednu ulicu ďalej od mojej sesternice. Povedal mi o svojich modeloch, ja o mojich a po druhom lete som sa, žiaľ, musel rozlúčiť a vrátiť do mesta.

Celkove sa mi letisko celkom pozdávalo a dúfam, že nabudúce stretnem viacej modelárov a uvidím viacej modelov.

Všetky obrázky nájdete v Internej galérii.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.