RC modely osemnáctok (mierka 1:18)

Modely on-road osemnáctok sú rádiom riadené modely automobilov v mierke 1:18 poháňané elektromotorom ale aj spaľovacími motormi. Modely, predovšetkým tie na elektromotor, sa vo svojej podstate príliš nelíšia od svojich väčších kolegov, elektier v mierke 1:12, alebo 1:10. Avšak vzhľadom k určitým špecifikám týchto modelov dochádza k istému stieraniu kvalitatívnych rozdielov medzi rôznymi koncepciami a konštrukciami podvozkov (4WD, 2WD) a viac sa prejavuje vplyv vodičských schopností užívateľa. Tento aspekt je výrazný predovšetkým pri jazde na tratiach zodpovedajúcich práve tejto mierke. Na dráhe šírky 1-1,3 metra výkon motora a finančný vklad do modelu nie je pre úspech rozhodujúci. Hlavnou prednosťou týchto modelov, ktorá určite ovplyvní ich popularitu najmä v budúcnosti, je nízka obstarávacia cena a veľmi nízke prevádzkové náklady.

Navyše k dobrému pojazdeniu stačí aj podstatne menšie priestory než aké sú nutné u väčších mierok, odporúča sa minimálne rozmer 12×8, ale máme overené skvelé jazdenie aj na ploche 5,5×14, takže pretek možné organizovať napríklad aj vo väčšej miestnosti alebo prípadne na sídliskovom parkovisku. Náklady na obstaranie koberca takej veľkosti sú približne v úrovni ceny jedného modelu a tiež meracie infra zariadenie je v súčasnosti dobre dostupné za znesiteľné peniaze takže možnosť vytvorenia lokálnych pretekárskych skupín automodelárských priaznivcov nie je nereálna. Pre rekreačné jazdenie sa dá použiť aj chodník pred domom, ak to nie je práve niekde v centre, kde by sa akosi ťažko išiel slalom medzi nohami chodcov. Dôležitá je aj cena a dostupnosť náhradných dielov a v neposlednom rade aj možnosť vskutku rýdzo modelárska a to je vlastná výroba tuningových dielov, alebo aj stavba celého modelu.

mx245

To je vec, ktorá vo väčšine ostatných automodelárských kategórií dnes už napospol nedáva šancu na dobré umiestnenie v pretekoch alebo na aspoň slušne jazdiaci model. V tomto meradle je to aj cez niektoré odlišné názory časti automodelárskej verejnosti našťastie zatiaľ ale inak a dôkazom sú výsledkovej listiny pretekov organizovaných hlavne niektorými moravskými modelármi, kde podomácky stavané modely tzv. ECO 2WD kategórie a alebo kategórie OPEN 2WD dávajú slušne zabrať radu továrenských modelov nech už od firmy X-Ray, Nanda, Robitronic alebo HPI či WWS. Bližší technický popis modelov bol už v minulosti publikovaný na rade miest na internete a tak stačí len hľadať.

V súčasnosti je vývoj on-road osemnáctok poznamenaný dvomi základnými smermi. Jeden smer je charakterizovaný snahou udržať túto kategóriu cenovo dobre dostupnú s dôrazom na malé prevádzkové náklady. Tento smer napospol sleduje pretekanie na rýdzo osmnáctinových tratiach (niekedy ide o spoločnú aktivitu s menšími mierkami 1/24 a 1/28).

Druhý takpovediac extrémny smer predstavujú modely ladené a koncipované na prevádzku na tratiach určených prioritne pre väčšie mierky, najmä 1/10 ktoré na týchto tratiach pretekajú. Preteky sú spravidla spoločné pre tieto kategórie, ale samozrejme že modely nejazdia pohromade. Modely týchto osemnáctok (Xray M18pro ale aj niektoré ďalšie zaujímavé konštrukcie 1:18) sú charakterizované výkonmi a rýchlosťami, ktoré často prekonávajú aj samotnú mierku 1:10. Tento špecifický trend ale spôsobil značný nárast finančných nákladov, ako pri nadobudnutí týchto modelov, tak pri ich prevádzkovaní. Sumy v ráde aj niekoľkých stovák eur investované do takého špeciálu nie sú výnimkou.

ALSracing sa po istej odmlke teraz znovu vracia na osmnáctinové pole so širokou ponukou produktov uspokojujúce obe skupiny priaznivcov týchto malých a rýchlych vozov. V našej ponuke síce zatiaľ nie sú nové vlastné konštrukcie osemnáctok, ale možno u nás nájsť mnoho vydarených tuningových komponentov, či dokonca celých konverzných setov ktorých základom sú obľúbené modely Xray M18 či M18pro a v súčasnosti stále populárnejšia Nanda NRX. Tento niekoľko rokov nedocenený model si v posledných rokoch získal rad priaznivcov. Je síce neoddiskutovateľným faktom skutočnosť, že základný set modelu je bez tuningu takmer nefunkčný, ale na druhú stranu jeho obstarávacia cena a dobre volená koncepcia z neho robia ideálny „stavebný materiál“.

Priaznivá je aj cena náhradných a spotrebných dielov. Stačí dokúpiť či doma vyrobiť sklolaminátové pláty, nastaviteľný držiak motora, osadiť model adaptérmi umožňujúcimi použitie mechových kolies a prípadne ešte pár ďalších vecí a z pôvodne plastového nevýrazného podvozku sa stane špeciál, ktorý je na trati mierky 1:18 schopný poraziť akúkoľvek slávnejšiu konkurenciu. Pre vyznávačov najrýchlejších osemnáctok má však ALSracing aj rad užitočných produktov. So špičkovými kovovými pastorkami (teraz novo i precízne obrábané silamidové prevodové kolesá) už jazdí celý rad známych jazdcov a mnohí už spoznali aj výhodné vlastnosti predných mechových kolies, ktoré vypĺňajú existujúcu medzeru v ponuke konkurencie a umožňujú jednoduchšie naladenie Vašich modelov. Pre majiteľov starších podvozkov M18 máme napríklad tuningové diely umožňujúce zvýšenie ich výkonov, čí adaptácii na nové komponenty. Príkladom sú unášače nových typov kolies (Aerodisk M18pro) s šesťhranom, či predĺžená sklolaminátová platňa. Váš starší model tak nemusí končiť v bazáre či na poličke, ale môže opäť bojovať o čelné umiestnenie na pretekárskych tratiach.

hexagon
hexagon
hexagon

Špecifická a určite zaujímavá je ponuka kompletne postavených pretekárskych špeciálov, ktoré robíme na zákazku a podľa Vašich požiadaviek. Príkladom je trebárs špeciál NAALS18300 či NAALS18PRO. Pokiaľ v našej ponuke niektoré veci, ktoré Vás v osmnáctinách zaujímajú a potrebujete ich, nenájdete, neváhajte zaslať svoje otázky či požiadavky e-mailom, alebo zavolajte na tel. +420 602 64 72 72. Nikdy totiž nie je isté, či v našich vývojových dielňach práve niečo podobné čo potrebujete práve nevzniká.

setmongxray
setmongxray
setmongxray

Momentálne sú asi najzaujímavejšou položkou tuningové špeciály pre prestavby modelov Xray M18 (viď titulná snímka) podľa použitých pohonných setov. Modely sú ladené na pohony Tekin, Novak mongoose, ale aj na klasickú DC tristosedmdesiatku či tristovku. Pre priaznivcov konzervatívnejších jednosmerných pohonov pripravujeme inovovanú variantu jednosmerného programovateľného regulátora ALREG1824. Nový regulátor svojimi parametrami výrazne prekračuje hranice mierky 1:18 a i keď dnes asi DC motor vo všeobecnosti nie je najperspektívnejším druhom pohonu, stále má svojich priaznivcov a práve pre nich je tento špeciálny regulátor určený. Pre menej náročných užívateľov a začiatočníkov máme skladom lacné a spoľahlivé obojsmerné DC regulátory DSYS. ALSracing je tiež predajcom ultraľahkých lexanových karosérií BPA, ale nájdu sa u nás aj niektoré iné karosérie pre osemnástky.

******************
Pokiaľ Vás ponuka ALSracing zaujala, môžem Vám sprostredkovať nákup ich výrobkov a ich dopravu na Slovesnko. Zavolajte mi alebo ma kontaktujte pomocou správy.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.