Stavba XRAY M18MT II. – diferenciály

V prvej časti návodu stavby modelu 1:18 XRAY M18MT som predstavil obal, balenie, montážne návody a pribalené náradie. Teraz sa, po preštudovaní celého návodu a jednotlivých balíčkov so súčiastkami, pustíme do montáže jednotlivých celkov tak, aby na konci sme mali zložené diferenciály, poloosy a ramená spolu s pružením. Teda základ podvozku tohto 4WD modelu do ľahkého terénu s pohonom elektromotorom.

Začneme tak, ako píše, či skôr kreslí, návod. Diferenciálom prednej nápravy. Všetky diely sú v igelitovom sáčku, označenom číslicou 1.
XRAY-MT18-030

XRAY-MT18-031

Pre názornosť a kontrolu obsahu sáčka som si všetky súčiastky poskladal na stôl tak, ako boli vyobrazené v detailnom návode.

XRAY-MT18-032

XRAY-MT18-033

Guličkový diferenciál je už v stavebnici poskladaný, takže nemusíme naháňať guličky a pasovať oceľové platničky. Ani s jeho svornosťou sa nemusíme zaoberať,všetko je pripravené. Stačí nasadiť guličkové ložiská až po dorazy, vylisované na hriadeli. A zaistiť plastovými krúžkami proti posúvaniu.

XRAY-MT18-034

Ďalej je potrebné nasadiť dve guličkové ložiská na ozubené koleso kardanu. Jedno ložisko je narazené až k ozubeniu a druhé má doraz z plastu. Dajte pozor, vonkajšok konca ozubenia aj plastový výlisok majú na kruhovom tvare vylisované ploché osadenie, ale nie na celej dĺžke. Pri nasadzovaní sa riaďte obrázkovým návodom.

XRAY-MT18-035

Nasadený doraz ložiska je zaistený gumovým O-krúžkom, ktorý drží v drážke.

XRAY-MT18-036

Takto vyzerajú obe hlavné komponenty predného diferenciálu pred vloženým do puzdra.

XRAY-MT18-037

XRAY-MT18-038

Teraz ich môžete vložiť do spodnej časti puzdra predného diferenciálu a vyskúšať voľnosť chodu všetkých ozubení a ložísk. Pre ložiská sú v domci vytvorené zálisky, do ktorých presne pasujú a neposúvajú sa.

XRAY-MT18-039

XRAY-MT18-040

Spodný domec spoznáte tak, že sú na jeho vrchu v rohoch štyri plastové výstupky-trubičky. Horný domec diferenciálu sa na ne nasúva. Na výkrese okrem samotného diferenciálu máte aj obrázok malého autíčka, aby bolo názorne ukázané, v akej polohe voči autu je nakreslená zostava diferenciálu. V tomto prípade je to jednoduché a jasné. Nasaďte teda aj horný domec skrine diferenciálu a opäť skontrolujte potočením vyčnievajúcich hriadelí, že všetko hladko ide a nikde nedrhne. Ani ložiská ani zuby. Ozubenie je precízne odstreknuté a na mojom kuse nebol na ozubení nijaký kaz, ktorý by si vyžadoval zásah pilníkom alebo ostrím lámacieho nožíka.

XRAY-MT18-041

XRAY-MT18-042

Nič netreba skrutkovať, spoje prídu na rad neskôr. Všetko je tu totiž viacúčelové, aby sa predišlo zbytočne veľkému počtu spojovacieho materiálu a tým aj zbytočnej hmotnosti hotového modelu. Ľahší model je rýchlejší, dynamickejší a má menšiu spotrebu energie z batérií 😉

Teraz je čas zmontovať zadný diferenciál. Nachádza sa v sáčku označenom číslicou 2.

XRAY-MT18-043

Opäť si môžeme obsah sáčka na stole rozložiť podľa explozívneho návodu a skontrolovať, či máme všetko.

XRAY-MT18-044

Tu som sa už nevyhol zásahu lámacieho nožíka, plastové dorazy ložísk mali na sebe otrepy po „stromčeku“, ktorým je materiál vstrekovaný do formy. Sú to malé zvyšky, ale prečo ich neodstrániť skôr, ako by nám mohli zavadzať alebo sa uvolniť v najnevhodnejšej chvíli.

XRAY-MT18-045

Montáž zadného diferenciálu je podobná montáži predného, s tým rozdielom, že tu je aj hlavné prevodové koleso od pohonného motora. Nasadíme teda ložiská a plastové dorazy na hriadeľ už z výroby zmontovaného guličkového diferenciálu a na ozubenie z kardanu tentoraz miesto plastového dorazu nasadíme čelné ozubené koleso. Nezabudnite, že aj v ňom je ploché osadenie, slúži na prenos krútiaceho momentu. Je to výhodnejšie, ako nejaké riešenie pomocou červíka, imbusu alebo iného nastaviteľného riešenia, ktoré by mohlo zlyhať v najnevhodnejšej chvíli.

XRAY-MT18-046

XRAY-MT18-047

XRAY-MT18-048

XRAY-MT18-049

Ozubené koleso je proti vypadnutiu opäť poistené gumovým O-krúžkom, ktorý zapadne do drážky v plaste.

XRAY-MT18-050

Hriadele s ložiskami, tak ako pri prednom diferenciále, vložte do domcov, nechajte ložiská zapadnúť do vylisovaných drážok a vyskúšajte voľnosť chodu ložísk aj zapadajúceho ozubenia. Ak je všetko v poriadku, založte hornú časť zadného diferenciálu a tým máte najdôležitejšiu časť prevodového ústrojenstva svojej novej štvorkolky hotovú.

XRAY-MT18-051

Nabudúce si povieme, ako spojiť diferenciály s nápravnicami, poloosami a olejovými tlmičmi pruženia a poskladáme si funkčný podvozok.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.