Stavba XRAY M18MT I. – než začneme

Začínam nový seriál, v ktorom vám priblížim stavbu monster trucku v mierke 1:18. Či skôr montáž modelu zo stavebnice slovenského výrobcu svetového mena: XRAY firmy Hudý z Trenčína. Tak ako je zvykom pri mojich návodoch, sprevádzať ich bude veľké množstvo detailných fotografií. A hoci je pribalený návod veľmi podrobný, možno niektoré detaily v týchto článkoch uvidíte väčšie, ako v skutočnosti aj ako sú publikované v návode. A ak ste úplný začiatočník, verím, že si podľa článkov dokážete poskladať svoje prvé auto tak, ako si mnohí dokázali podľa môjho návodu postaviť svoj prvý RC model lietadla Junior 😉

Raz ma navštívil u mňa v kancelárii kamarát modelár Samo, práve som sa chystal na svoj prvý pretek modelov áut v Košiciach po dlhej prestávke. Okrem pracovných vecí sa zaujímal, čo to mám na druhom stole. Ukázal som mu Scalpela, vysvetlil technické parametre a povedal, čo je na tom autíčku zaujímavé. A keďže bolo kompletné, položil som naň karosériu, pripojil lipolku a ukázal mu na chodbe na dlažbe, ako to jazdí, čo to dokáže, skrátka som sa predvádzal. A povedal pri tom niečo v tom zmysle, že v zime ma nebaví poletovať s vetroňom vo vzduchu a nechať si mrznúť uši a prsty, preto mám na zimu toto malé autíčko. Lenže pre nízky podvozok a jemné prevody sa nehodí na jazdenie vonku, len v halách na koberci. Na vonok by to chcelo niečo robustnejšie.

O pár dní mi Samo zavolal a zaujímal sa, aké auto by bolo vhodné na používanie vonku, nebolo zbytočne veľké ani drahé a náročné na údržbu a spotrebný materiál. Vraj idea precvičovania prstov na páčkach v zime na aute ho zaujala. Tak sme obaja prešli internetové diskusie, dokonca sme s otázkami oslovili zdatnejších. Uvažovali sme o mierke 1:16 až 1:18 a niečo v štýle SCT alebo tracku. Asi to trvalo dlho, lebo raz mi Samo opäť zavolal a pochválil sa, že kúpil XRAY 18T. A chcel nejaké rady k správnemu nastaveniu modelu aj vysielača.

Nebudem to naťahovať, Samo bol opäť netrpezlivý a keď mi povedal, že ide do predajne doplniť nejaké modelárske zásoby, poprosil som ho, aby mi rovno kúpil také isté auto, ako má on, že nebudem špekulovať a hľadať medzi čínou, čo by bolo najvhodnejšie v jeho XRAYu. Keď už vybral a navyše je z tohto auta nadšený, nech máme obaja rovnaké a môžeme spolu vonku vystrájať.

Nad osemnástkou do terénu či na vonok som uvažoval už dávnejšie. Rádio mám, regulátory mám, motory mám, vybavenie mám, servá mám (všetko v bohato zásobenej rezerve na Scalpel) a občas by som sa povozil len tak, mimo pretek, na chodníku či na škváre, pre zábavu. Len som bol na vážkach, či dvojkolku, aby som si nekazil štýl jazdenia, alebo štvorkolku pre väčšiu zábavu. Samo to vlastne rozhodol za mňa. A teraz, keď píšem tieto riadky, auto mám takmer poskladané a všetko pri montáži dôkladne fotografujem.

XRAY-MT18

Lenže v predajni už identické auto, ako má Samo, nemali 🙁 Doviezol mi XRAYM18MT, teda Monster truck. Ale vlastne jediný rozdiel je vo veľkosti (zameniteľných) diskov a pneumatík a v montáži dvojíc hydraulických tlmičov perovania namiesto jednoduchých s torznou tyčou. Nič, čo by som ja, modelár, nezvládol vyriešiť. A musím priznať, že sa mi MT kasňa páči o trochu viac 😉 Inak sú to identické podvozky z plastu, nič uhlíkové sme nechceli, nemienime s týmito autami pretekať. Jedine, že by sa Samovi jazdenie s autom tak zapáčilo, že by zatúžil aj po nejakom súťažnom bruse. Alebo že by sa k nám pridal niekto z klubu, či už starých autíčkárov alebo niekto z nových členov.

XRAY-MT18

XRAY-MT18-004

XRAY-MT18-005

XRAY-MT18-006

Stavebnica modelu je dodávaná v peknej kartónovej krabici, s vyobrazením všetkých potrebných a zaujímavých technických informácií na obale. Slovenčinu tu ale nehľadajte, Slovensko je pre Jura Hudého malý trh, jeho modely končia v zahraničí. Pod pestrofarebným obalom sa skrýva pevný kartón, chrániaci diely stavebnice aj nenafarbenú lexanovú karosériu.

XRAY-MT18-008

XRAY-MT18-007

XRAY-MT18-011

XRAY-MT18-012

XRAY-MT18-013

Okrem súčiastok sú v krabici aj nejaké dokumenty. Napríklad certifikát pravosti. Osobne neviem, na čo by mi mal byť takýto dokument dobrý.

XRAY-MT18-019

XRAY-MT18-020

V plastikovom sáčku s certifikátom je pod vábnym obrázkom hotového modelu tiež podrobný obrázkový návod v angličtine a k nemu list s opravami a doplnkami návodu. Návod je totiž vypracovaný pre model 18T a doplnky návodu predstavujú zmeny pre model M18MT – dvojité tlmiče pruženia, chýbajúce torzné tyče, adaptéry držiaka karosérií…

XRAY-MT18-010

XRAY-MT18-024

XRAY-MT18-025

Nechýbajú maskovacie panely na okná z vnútornej strany karosérie pre striekanie a samolepky na vonkajšie dokončenie. Doplnené sú zoznamom náhradných dielov a návodom na striekanie karosérie.

XRAY-MT18-018

XRAY-MT18-022

XRAY-MT18-023

Tu si neodpustím malú poznámku. Dnes v dobách internetu predsa nemôže byť problém vytvoriť www stránku ako rozcestník trebárs s vlajočkami a v mnohých jazykoch napísať ten text pre každého, kto nerozumie anglicky. Na list s návodom dať link a QR kód pre smartfóny.

XRAY-MT18-027

XRAY-MT18-028

XRAY-MT18-029

Návod sa mi páči a detailne popisuje skladanie jednotlivých uzlov. Najprv je obrázok celku a potom postup pre montáž jednotlivých častí. Nechýba označenie sáčku, v ktorom sa súčiastky nachádzajú a v spodnej časti stránky sú skrutky, podložky a ložiská nakreslené v originálnej veľkosti. Takže nemusíte pri montáži skrutky merať, stačí ich jednoducho priložiť k obrázku a porovnaním zistíte, či sa chystáte zaskrutkovať správnu skrutku. Navyše neexistuje, aby dve skrutky mali rovnaký priemer s inou dĺžkou a vyskytovali sa v sáčku v rovnakom počte. Inými slovami, ak máte dve skrutky priemeru 2,2 mm a jedny sú dlhé 10 mm a druhé 12 mm, tak jedny sú štyri a druhé dve. Tak ako sme u produktov Jura Hudého zvyknutí, všetko je to perfektne vymyslené. Ba až blbuvzdorné.

XRAY-MT18-054

Súčasťou balenia je aj náradie. Jeden malý krížový šrobovák na skrutky a imbusový kľúč veľkosti 1,5 mm. Plastový kľúč na matice kolies a montáž poloosí. V podstate by ste si s tým mali vystačiť pri skladaní tohto modelu, ale odporúčam pripraviť si ešte pinzetu alebo malé úzke klieštiky a lámací nožík. Na otváranie sáčkov so súčiastkami sa môžu hodiť nožnice.

Tým by som uzavrel predstavenie modelu a dôvody, ktoré viedli k jeho nákupu. V nasledujúcej časti si ukážeme, ako sa skladá podvozok.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.