Model z Depronu – diel I. – Prečo Depron?

Často dostávam mailom či cez ICQ otázky na stavbu Juniora, cvičného modelu z Depronu. Samozrejme na otázky odpovedám a priznám sa, že niektoré maličkosti som vyriešil bez toho, že by ma napadlo, že by niekomu mohli spôsobiť problémy. Prezrel som si svoj archív fotografií z dielne, nafotil ďalšie pri práci v klubovni a pokúsim sa Vám pripraviť seriál o stavbe modelu z moderného materiálu EPS, extrudovaného polystyrénu, známeho pod obchodným názvom Depron, Climapor či Thermoplan.

Seriál je určený začiatočníkom. Či už začiatočníkom-leteckým modelárom alebo začiatočníkom, ktorí už majú skúsenosti s leteckými či inými modelmi, ale Depron je pre nich novým materiálom.
Najprv začnem tým, prečo práve z Depronu.

Prvé pokusy použiť materiál polystyrén na stavbu modelov si pamätám z osemdesiatych rokov 20. storočia. V časopise Modelář boli publikované rôzne články o stavbe zo stavebného polystyrénu, v klube sme tiež s týmto materiálom experimentovali prevážne pri stavbe krídiel. Opracovanie odporovou pílou nebol problém, problémom bola pevnosť malých dielov. A nepríjemný prach vznikajúci brúsením hrubozrnného materiálu.

Keď po rokoch sa znova začalo hovoriť o polystyréne pri elektroletoch, bol som trocha skeptický. Spomenul som si na tie guličky, drolenie sa materiálu a vôbec sa mi nechcelo vypaľovať pájkovačkou diery na servá a prijímač. Lepšie je však raz vidieť, ako sto razy počuť a keď Vlado M. postavil Lazy Bee, okamžite som na polystyrén zmenil názor. Teda na ten extrudovaný.

Budem pre EPS používať vo svojich článkoch názov Depron. A Depron sa od obyčajného stavebného polystyrénu dosť líši. Je oveľa pevnejší, hutnejší, ľahšie opracovateľnejší. Na Slovensku sa dá kúpiť vo forme dosiek, väčšinou bielych a hladkých. Pôvodne je určený ako tepelná a zvuková izolácia pod plávajúce podlahy a do stien kúpelní. Hornbach v Bratislave a v Košiciach predáva tabule hr. 4 mm pod názvom Thermoplan. Rozmer platne je cca 60 x 80 cm a v balíku ich je 8 ks. Hrúbky 3 a 6 mm sa dajú kúpiť napr. v Piešťanoch (www.modelhobby.sk) ale len osobným odberom.

Spracovaniu Depronu sa budem venovať v druhom diele tohto seriálu. Teraz by som chcel zdôrazniť, prečo je Depron vhodným materiálom na stavbu malých modelov, prevážne elektroletov.
Je to materiál ľahký a pritom pevný. Ľahko sa opracováva a celkom ľahko sa tvaruje. Výborne sa lepí. A to aj po havárii modelu A je lacný.

Z Depronu celkom ľahko a rýchlo postavíte nový a ľahký model. Ak použijete ľahké RC vybavenie, ktoré dnes je už aj cenovo dostupné a ľahký motor a aku, dostanete celkom ľahký model. Ako príklad uvediem model typu Lazy Bee. Pri rozpätí cca 700 mm s dvomi servami o hmotnosti 8 g, prijímačom Jeti Rex 5 MPD, motorom MIG 280 s prevodovkou MP JET, sadou aku 7×750 mAh NiMH a nejakým malým jednosmerným regulátorom do 10A postavíte model o hmotnosti cca 300 g a veľmi prijateľnej cene. Pokiaľ nebude fúkať vietor, polietate si tak okolo 10 minút a pokiaľ z rôznych dôvodov model nezvládnete a havarujete, tak v podstate ak spadne 300 g model do snehu alebo do trávy, nič sa mu nestane. Pravdu povediac, nič sa mu nestane ani ak spadne na poľnú cestu. Jednoducho ho zdvihnete, s údivom zistíte, že sa mu nič nestalo a znova ho hodíte do vzduchu.

Ťažšie modely na MIG 400 o rozpätí cca 1100 mm nám vychádzajú so sedemčlánkom GP 1100 mAh niečo nad 500 g a občas sa po rane do zeme aj poškodia. Trochu. Miro K. st. bez rozpakov zalepí napr. odlomený chvost papierovou lepiacou páskou a lieta ďalej. Lepšie je to naozaj zalepiť príslušným lepidlom, potom môžete bez obáv lietať donekonečna. Ak sa Vám však podarí „totálka“, je veľmi pravdepodobné, že elektronika prežije bez újmy a potom si z Depronu veľmi rýchlo postavíte model nový. Rovnako môžete postupovať, ak sa Vám Váš starý, ale stále dobrý model okuká. Vyberiete vybavenie a vložíte ho do nového modelu.

Pripomínam, že stavba modelu je rýchla a lacná. Postaviť nový model za víkend nie je nijaký problém. Dokonca aj v panelákovom byte, pretože na rozdiel od klasickej stavby sa nepoužívajú nijaké prchavé lepidlá a laky, s ktorými by nás manželka či priateľka hnala z domu. Povrchová úprava Depronu nie je nevyhnutná, model lieta bez problémov aj v bielej farbe. Výborne sa nám osvedčilo polepenie samolepiacou farebnou fóliou používanou v reklamných agentúrach, kde môžete zadarmo získať odrezky. Ďalšou možnosťou sú priesvitné samolepky potlačené laserovou tlačiarňou. Fólie ale zvyšujú hmotnosť. Obľúbenou formou je aj pofarbenie farebnými fixami.

Spolu s lacným elektropohonom získate jednoduchý, účelný, ľahký a pritom stále lacný model, pri výbere vhodnej predlohy aj stabilný a nezáludný, s ktorým sa môžete naučiť lietať bez strachu, že ak niečo pokazíte, bude to posledný let vášho tak dlho stavaného modelu. Škrabance a búchance ľahko opravíte a znovu lietate.

Ak nemáte s lietadlami nijaké skúsenosti ale láka Vás to do vzduchu, určite vyskúšajte Depron. Môžete síce využiť hotové predávané čínske sety, ale kto si model sám postaví, vie, ako funguje a vie si ho aj opraviť. A kto rozumie svojmu modelu, vie, čo od neho môže očakávať.
Pokiaľ s modelmi lietadiel už svoje skúsenosti máte, ale láka Vás vyskúšať Depron, rovnako pre Vás bude nasledovný diel, kde si povieme čosi o náradí, používanom pri spracovávaní Depronu.

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.