Otváranie neba Zolná 3.5.2008

Cez internet sme na poslednú chvíľu dostali pozvanie zúčastniť sa akcie Otváranie neba 2008 na modelárskom letisku Zolná. Zhodnotili sme stav modelov aj možnosť členov klubu zúčastniť sa a v sobotu ráno o deviatej sme 4 autami vyrazili do Zolnej, aj keď počasie nebolo jednoznačne pekné. Myslím, že sa oplatilo.

Toto nesúťažné stretnutie zorganizovali ľudia z LMK Zvolen na modelárskom letisku Zolná, ktoré predstavuje udržiavaná lúka s pokosenou vzletovou a pristávacou dráhou a s možnosťou parkovania vozidiel pod stromami pri potoku. Bezpečnosť lietania bola udržiavaná aj vďaka štipcovej tabuli s frekvenciami a k dobrej pohode prispelo aj výdatné občerstvenie, podávané domácimi všetkým účastníkom. Grilované kuracie stehienko alebo klobáska určite chutila každému. Celá akcia sa niesla v znamení dobrej nálady a nezaznamenal som nijaké problémy s rušením alebo nebodaj haváriu modelu. A modely boli zastúpené naozaj všetkými možnými kategóriami.

Otvárani eneba Zolná 2008-01

Otvárani eneba Zolná 2008-02

Od historických modelov cez malé elektrovetrone k naozaj veľkým modelom vetroňov cez malé motoráky a akrobaty ako aj vrtulníky až k turbínovému Albatrosu. My sme doviezli dvoch zástupcov čínskeho dovozu, jednu klasickú a jednu polystyrénovú cessnu a ďalej už známe depronové modely Junior V a EVO6 ako aj Tucano 767 mm a 1,8 m F-18 Hornet.

Otvárani eneba Zolná 2008-03

Otvárani eneba Zolná 2008-04

Maťo predviedol s Hornetom celkom dva lety. Vietor bol dosť premenlivý čo do smeru aj rýchlosti. Aj Hornet ku koncu druhého letu mal čo robiť.

Prvý let Horneta v Zolnej 3.5.2008

Druhý Maťov let s F-18 Hornet na akcii Otváranie neba Zolná 2008

Miro K. si zalietal s Juniorom, vystihol čas, keď tak nedulo, na rozdiel odo mňa, keď som vyštartoval práve do zosilňujúceho vetra. EVO6 s krídlom E205 9,5% si s vetrom poradilo celkom dobre, ale pri pristátí som sa nevyhol kontaktu krídiel so zemou a čaká ma polhodinová oprava wingletov.

Otvárani eneba Zolná 2008-05

Otvárani eneba Zolná 2008-06

Miro K. mal so sebou aj Tucano767 mm s motorom DualSky 2830 1000 Kv a prvý raz s trojčlánkom LiPol 1600 a vrtuľou 9×7,5 s ním šiel do vzduchu Maťo. Model lietal úžasne, najmä úžasne rýchlo a tak musíme jeho pohon poladiť inak. Trojčlánok je jednoducho veľa a dvojčlánok s 10×6 alebo sedemčlánok NiMH GP1100 zase málo. Buď to skončí na osemčlánku NiMH alebo pôjde motor s trojčlánkom do väčšieho stroja.

Otvárani eneba Zolná 2008-07

Otvárani eneba Zolná 2008-08

Pajlotmato predviedol aj čínsku drevenú Cessnu 172 s pohonom s MIG 400 vyradeného z Gripena, aj na tú však dulo viac, než dosť. Chuť si napravil s polystyrénovou Cessnou Mira Š., s ktorou sa dalo vyšantiť oveľa lepšie, rovnako ako s Mirovým Shockflyerom, pri ktorého riadení sa Miro a Maťo striedali.
Spolu s nami sa akcie zúčastnil aj barado, avšak tentoraz len v úlohe diváka.

Otvárani eneba Zolná 2008-09

Otvárani eneba Zolná 2008-10

Otvárani eneba Zolná 2008-11

My všetci sme sa ako diváci radi pozreli na ostatné nádherné modely, ktoré priviezli kolegovia z iných klubov, radi sme stretli starých aj nových priateľov a so všetkými sa porozprávali o lietaní aj o modeloch a obdivovali technické detaily niektorých z nich. A keďže nemáme možnosť usporiadať podobnú akciu na našej letiskovej ploche, radi sa opäť stretneme so všetkými na podobnej akcii, či už v Zolnej alebo inde.

Otvárani eneba Zolná 2008-12

Otvárani eneba Zolná 2008-13

Na záver ešte raz veľké poďakovanie členom LMK Zvolen.

2 komentárov k Otváranie neba Zolná 3.5.2008

 • Pavel123  napísal:

  Ahoj Dusi, dík za peknu recenziu stretnutia na polietaní v Zolnej. Po tom čo sa človek zoznámi s kolegami s rovnakým „postihnutím“ naozaj sme sa tam cítili príjemne. Ozaj prečo by sme sa nemohli stretnúť na vašom letisku? Myslím že vám viacerí tíško závidíme kvalitnú plochu v strede poľa. Ak nie tento rok ,čo takto sa dať do kalendara na buduci rok?

  • Ďusi  napísal:

   Prečo? Lebo pole okolo patrí družstvu, ktorého niektorí ľudia nás nemajú v láske. Alebo naše modely?
   A plocha jednoducho nestačí na usporiadanie akcie. A kým nevyriešime tento problém, tak nijaká oficiálna akcia sa tam žiaľ konať nebude

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.