Staručká Futaba FC-16 ma opúšťa

Tento rok na Iliji a v Lučenci som zistil, že som jeden z posledných (rekreačných) leteckých modelárov, ktorý ešte lieta na pásme 35 MHz. A možno som aj dolietal. Pre riadenie svojich modelov mám už staršiu, ale stále spoľahlivú Futabu FC-16. Spoľahlivú až do tohto leta.

Tento osemkanálový proporcionálny vysielač som kúpil ako používaný od kamaráta Sama. On prešiel na vyšší model a mne dal ponuku, ktorú som nevedel odmietnuť. Spolu s vysielačom som dostal aj spoľahlivý päťkanálový prijímač Futaba a nejaké servá.

FC-16

Vysielač sa predával v rôznych verziách, ja som ho dostal ako päťkanálový, namontovaný bol pravý posuvný potenciometer. Neskôr som si dokúpil aj ľavý potenciometer a doplnil rôzne prepínače. Horné na mixy a spodné na prepínanie dvojitých výchyliek serv kormidiel. Na ľavú stranu som doplnil trojpolohový prepínač siedmeho kanálu a tlačítkový spínač ôsmeho (na tejto staršej fotke ešte nie sú všetky). O montáži prepínačov do vysielača Futaba FC-16 som písal aj článok, ani sa mi nechce veriť, že už v roku 2006. Takže u mňa vysielač slúži viac, ako deväť rokov! Za ten čas som dva razy vymenil aj napájací akumulátor, pôvodný naozaj veľa nevydržal a náhradný, kúpený v ČR, pretože v Trenčíne ho nie a nie dostať, vydržal dva roky. Drží až ten od Lindingera. Všetko to boli osemčlánky NiCd veľkosti SubC, nabíjané na 200 mA.

Čo mi na mojej FC-16 naozaj vadilo, boli stopky motora fixne len od 50% výchylky bez možnosti nastaviť začiatok merania aj inde. Pri elektrovetroňoch nepodstatné, pri motorových elektroletoch nevýhoda, ktorá mohla niekedy znamenať vyčerpanie energie ešte pred pristátím. Cvičné elektrolety pristanú aj bez motora, taký Algol sadal dosť zle 😉 Aspoň mne.

Pri niektorých štartoch zavadzala poldruhametrová prútová teleskopická anténa. Chýbajúci guľový kĺb, ako to mala Modela T6 by veľa vecí riešil. Pri niektorých modeloch stačilo vytiahnuť anténu na polovicu a dotiahnuť ju úplne až po štarte z ruky. Držiak antény občas praskal, no dal sa nahradiť silonovým sústruženým kusom, k tomu som sa nedostal, zatiaľ som to nepotreboval.

A čo sa vlastne prihodilo, že uvažujem vyradiť vysielač Futaba FC-16 z prevádzky?

Vysielač stále funguje, kniple nedrhnú, baterka drží, prepínače prepínajú a dokonca mi veľmi vyhovuje aj soft a jeho programovanie, ktorý je vo vysielači. A stále používam aj kufrík na rádio, nabíjačky, prijímače a kryštály a akumulátory, v ktorom to všetko nosím.

kufrik

Jediné, čo mi robí problémy, je CamPac modul. Teda modul pre rozšírenie počtu pamätí modelov. Samotný vysielač má totiž len dve pozície, ostatné modely sa ukladajú do Campac modulu.

Už v minulosti sa mi stalo, že mi rádio nenačítalo obsah rozširujúceho pamäťového modulu. Kúpil som teda druhý modul a vysielač pred jeho inštaláciou kompletne resetol a všetky modely nastavil opäť do nového modulu. Potom sa dal načítať aj ten pôvodný modul. Tak som doň nakopíroval cez voľné miesta vo vysielači všetky modely a ich nastavenie z nového Campacu.

Lenže stalo sa mi niekoľkokrát, že po zapnutí sa mi nenačítal model z modulu. Stačilo niekoľkokrát vysielač vypnúť a zapnúť a všetko bolo v poriadku.

Až do prípravy na septembrovú Iliju 2015. Chystal som v klube po dlhých rokoch konečne za pomoci Bradu dokončený EPP kombat v „katolickom“ prevedení JAK 7 na zálet a mal som v úmysle naprogramovať ho do vysielača. Ani enormná trpezlivosť, ktorou sa vo svetlých chvíľach môjho bytia vyznačujem, nedokázala vysielač presvedčiť, aby sa s modulom skamarátil a načítal nie len uložené modely, ale najmä sprístupnil ktorúkoľvek z voľných pozícií.

Bolo s tým treba niečo robiť.

Vo vysielači sú voľné dve pozície, v súčasnosti tam trónia Short-T a JAK. Mám nakúpených asi desať prijímačov rôznych typov a veľkostí, vrátane dvoch s dvojitým zmiešavaním, originál Futabu, za hrsť JETI MPD5+ až po Mini 7. Rádio je vhodné na riadenie malých až stredných (elektro)vetroňov. Je to pultovka, ktorú ale od začiatkov držím ako palcovku, hoci som chcel pultové rádio, len mi to s ním nejak nejde. A je to vysielač na 35 MHz. Teraz, keď všetci lietajú na 2,4 GHz, si lietam v pásme prakticky sám. To ale nič nemení na citlivosti týchto systémov na určitý druh rušenia.

Čudujete sa mi, že keď som objednával motory a regulátory no nového lietadla (ktoré opäť dokončujem s Bradom, hoci by sa mu okrem poďakovania patrilo povedať, že mu s ním skôr ja pomáham Bradovi), tak som do objednávky pripísal aj jeden čínsky 2,4 GHz šesťkanálový vysielač s prijímačom a jeden ďalší prijímač? Kým píšem tento článok, kdesi po meste sa túla kuriér s balíčkom pre mňa 😉

Vidím to tak, že si FC-16 nechám na Short-Ta, prípadne na druhý väčší elektrovetroň a deproňáky a EPP elektrolety budem riadiť touto dvaštvorkovou súpravou. Fotky a popis rádia si samozrejme nenechám pre seba. A určite sa dôkladnejšie pozriem aj na tú starú Futabu, či si to predsa len s tým Campac modulom nerozmyslí 😉

Asi si budem musieť kúpiť druhý kufrík a možno ešte jednu nabíjačku 😀

Téma:  , ,

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.