MIG 280 tagged posts

Košice 13. decembra 2014 – za chyby sa platí

Ako som avizoval, tento víkend ma čakal náročný automodelársky program. Ani pracovný týždeň pred ním nebol práve najvoľnejší, takže som len narýchlo skontroloval auto, motor v ňom som sa rozhodol nevymeniť, pripravil som si jednu novú sadu pneu a dobil baterky. Viac som proste nestihol a v sobotu zavčas ráno som štartoval do Košíc. Vyrazil som o pol hodinku neskôr, ako minule, ale na vyše polovice cesty som mal hmlu. Dorazil som krátko pred pol ôsmou, takže som stihol aj dva krátke tréningy.

Čítať ďalej

Čaká ma náročný automodelársky víkend

Zmeny termínov v kalendári pretekov a konanie modelárskej konferencie mi poriadne zamotali hlavu. V jeden deň sa totiž mali konať preteky v Košiciach aj v Karloviciach pri Zlíne. No nakoniec sa košický jazdí v sobotu a karlovický v nedeľu. Hádajte, kde budem?

Čítať ďalej

Robitronic Scalpel 1:18 2WD

Tento model tu spomínam veľmi často a tiež sa objavuje na fotografiách. Aj v zahraničí je RC model auta Scalpel veľmi obľúbený. Dnes vám prinášam detailné informácie, čo je to vlastne zač, ako vyzerá. A ešte by som mal napísať, že môj súčasný Scalpel je auto, ktoré vychádza z originálu, ale nie je to už úplne ten pôvodný Scalpel od výrobcu.

Čítať ďalej

Prvý test novej zadokolky

Toto je preklad článku z januára 2010.

Predstavujeme 2WD podvozok 1:18 ALSracing M189

Dnešného dňa prebehol prvý test nového podvozku ALSracing. Jedná sa o 2WD osemnástinu určenú ako pre začínajúcich tak pre ostrieľaných borcov. Model sa bude, tak ako je u ALSracing zvykom, vyrábať v rade modifikácií s možnosťou individuálneho výberu konfigurácie.

Čítať ďalej

Opravy a tuning modelu Robitronic Scalpel part.2

V dnešnom dieli seriálu sa pozrieme na ďalší bonbónik v konštrukcii Scalpel. Keď som ladil model na minuloročné majstrovstvá do Polnej, tak som pri testoch večer pred pretekmi i po veľmi malých kontaktoch s drevenými mantinelmi zlikvidoval celú zásobu guličkových ložísk uloženia osi zadnej nápravy. Chvíľu mi trvalo kým som prišiel na to prečo to tak je … ..na vine bolo:

Spodn...

Čítať ďalej

Vytrvalostné preteky 1:18 v Polnej

Mnoho ľudí sa ma pýta, ako je to so životnosťou a odolnosťou modelov 1:18 2WD, teda zadokoliek, a s ich pohonom z jednosmerného motora MIG 280 a dvojčlánkom LiPol. Najlepšie vás hádam presvedčím prekladom článku, ktorý popisuje priebeh a výsledky šesťhodinového preteku v Polnej na Vysočine (Česká republika). Áno, čítate správne. Malé modely jazdili šesť hodín v kuse! Ako nakoniec vyzerali?

Čítať ďalej

RC modely osemnáctok (mierka 1:18)

Modely on-road osemnáctok sú rádiom riadené modely automobilov v mierke 1:18 poháňané elektromotorom ale aj spaľovacími motormi. Modely, predovšetkým tie na elektromotor, sa vo svojej podstate príliš nelíšia od svojich väčších kolegov, elektier v mierke 1:12, alebo 1:10. Avšak vzhľadom k určitým špecifikám týchto modelov dochádza k istému stieraniu kvalitatívnych rozdielov medzi rôznymi koncepciami a konštrukciami podvozkov (4WD, 2WD) a viac sa prejavuje vplyv vodičských schopností užívateľa. Tento aspekt je výrazný predovšetkým pri jazde na tratiach zodpovedajúcich práve tejto mierke. Na dráhe šírky 1-1,3 metra výkon motora a finančný vklad do modelu nie je pre úspech rozhodujúci. Hlavnou prednosťou týchto modelov, ktorá určite ovplyvní ich popularitu najmä v budúcnosti, je nízka obstarávacia cena a veľmi nízke prevádzkové náklady.

Čítať ďalej

Vyhral som

V sobotu 8. novembra 2014 som sa zúčastnil preteku automodelárov v športovej hale vo Valalikoch pri Košiciach. Prihlásil som sa do kategórie 1:18 s jednoduchou ambíciou: neskončiť posledný a mať stratu na víťaza maximálne 20%. Vzhľadom na päť prihlásených v tejto kategórii vrátane mňa sa dalo tušiť, že splnenie týchto cieľov nemusí byť jednoduché. S ohľadom na nadpis článku by som tu mohol tento report ukončiť. No nedá mi to nepochváliť sa podrobnejšie 😉

Čítať ďalej

Scalpel na pretek pripravený

Tento týždeň som venoval okrem práce aj kontrole svojho auta 1:18 Scalpel a jeho príprave na preteky. Dohodol som si jazdenie s Košičanmi vo Valalikoch a tiež som si vybral súťaže pri Zlíne, ktoré chcem absolvovať pred Medzinárodnými majstrovstvami koncom januára 2015 pri Kroměříži. Dnes som si poobede zabalil všetko do kufríkov a vlastne už len v sobotu ráno všetko naložím do auta.

Čítať ďalej

Poďme jazdiť osemnástky!

Mám na mysli samozrejme modely áut v mierke 1:18 s pohonom elektromotorom. Pár článkov tu na webe o týchto modeloch a súťažení s nimi mám, tak možno viete, ako tie autíčka vyzerajú. A po poslednej konferencii automodelárov v Bystrici, kde som sa stretol s pár starými známymi, si myslím, že by osemnástky mohli mať slušnú perspektívu. Poďme sa spolu pozrieť na ich možnosti a čo by nás mohlo pri nich spájať.

Čítať ďalej