šmirgel tagged posts

Oprava krídla Elektrovetroňa

Žiaľ, Elektrovetroň na predvádzačke havaroval a došlo na prvú vážnejšiu opravu. Nechal som si jeden deň na uležanie všetkého v hlave a v pondelok poobede zašiel do klubu. Pôvodne to vyzeralo na štyri pracovné pobyty v dielni, čo by sa pri troche šikovnosti dalo za dva dni zvládnuť…

Najsk...

Čítať ďalej

Elektrovetroň – diel III. – Krídlo

Dokončením kormidiel ste iste získali skúsenosti z práce s Depronom a lepidlom, takže je najvyšší čas pustiť sa do niečoho zložitejšieho. Dnes postavíme krídlo, ktoré rozhodujúcou mierou ovplyvňuje let modelu. Keďže sa jedná o model pre začiatočníkov, krídlo je bez klapiek aj bez krídeliek. Napriek tomu model lieta výborne.

Čítať ďalej

Model z Depronu – diel IX. – V-krídlo s krídelkami

Junior 400 je model pre začiatočníkov. Keď sa však začiatočník naučí lietať, pristávať aj štartovať či jednoduché obraty, prichádza čas, kedy zatúži po niečom novšom, lepšom, výkonnejšom. Kedy už mu jednoduchý ušatý hornoplošník nestačí. V tejto situácii som navrhol na osvedčený trup nové krídlo, aby prechod na nový model nebol prekvapením, ale plynulý. Aby sa dalo využiť existujúce vybavenie a naučené postupy. Vzniklo V-krídlo s krídelkami.

Čítať ďalej

Model z Depronu – diel V. – Krídlo

Minule sme sa zoznámili s Depronom aj purexom a pripravili kompletný chvost Juniora. Dnes si povieme, ako postupovať pri stavbe krídla. Dnes máme skúsenosti s tromi rôznymi druhmi krídla na Juniore a pripravujeme aj štvrtú variantu. V tomto seriále si ale najprv povieme, ako postaviť tzv. „ušaté“ krídlo, ktoré je vhodné pre začiatočníkov. Tak ako jednoduchosťou stavby, tak aj poslušnosťou a stabilitou modelu počas letu.

Stavbu začn...

Čítať ďalej

Model z Depronu – diel II. – Náradie

Jedna staršia pani, z ktorej pred časom jej dcéra chcela urobiť moju svokru, mala dve zlé vlastnosti. Nenávidela svojho bývalého muža a teda všetkých mužov bez výnimky. A každému vždy dirigovala, ČO má urobiť a AKO to má urobiť.

V tomto diele svojho seriálu Vám ukážem, aké náradie považujem za vhodné pre spracovávanie Depronu, teda AKO by sa to malo robiť a v nasledovných častiach budem už len písať, ČO treba urobiť. A pretože jeden obrázok je za tisíc slov, tak od tohto dielu nájdete priamo v texte množstvo obrázkov. Pokiaľ čítate seriál po jeho dokončení, máte výhodu, môžete jednotlivé časti čítať v ľubovoľnom poradí, pokiaľ nie, mrknite do Internej galérie, množstvo obrázkov už je tam skôr, ako je dopísaný ďalší diel seriálu.
A teraz hurá do prípravy pomôcok a náradia.

Čítať ďalej

Efektívne brúsenie balzových líšt

Potrebujete vybrúsiť balzovú lištu a stále vám uteká po stole alebo sa vykrúca v ruke? Poradíme, ako na to.

Čítať ďalej