Pajlotmato mi poslal nasledovný článok:
Dávnejšie som pre Vás písal recenziu na krásneho P-51D Mustang zo stavebnice od firmy ART-TECH. Tieto modely sa dosť medzi modelármi rozšírili a viacerí ste sa ma v mailoch pýtali či mám skúsenosti s káblom a softwarom, ktorý výrobca k modelom dodáva. Predtým som v recenzii spomenul, že ak sa znova ku tomu dostanem alebo dostanem nejaké iné info od majiteľa tak to sem napíšem. Tentoraz som objednal Mustanga pre nášho kolegu z klubu Mira Š. Predtým som mal ešte model F4U Corsair ale bol na predaj takže som nemal možnosť to vyskúšať. Prečo, čítajte ďalej.
Kábel aj som softwarom a návodom nájdete v škatuli a vyzerá to asi takto:
Na tomto kábli je štandardne pre napojenie k počítaču USB 2.0 konektor a z prevodníku na druhej strane ide od výrobcu klasický 3,5 mm JAG konektor aký poznáme napríklad z prevodníkov, ktoré kedysi ponúkal RCM Pelikán a tiež na všetkých typoch prehrávačov a podobne. Tu nastal problém pretože moja vysielačka FUTABA FX18 má tento konektor štandardne menší priemerom 2,5 mm. Jednoduchá úprava spočívala v prepájkovaní na klasický 2,5 mm MONO JAG konektor. Výsledok vyzeral asi takto.
Nepoznám vnútorné zapojenie a neskúmal som bližšie ani elektrické parametre ale poviem to asi takto. Asi dva roky som sa rôznymi spôsobmi pokúšal pripojiť moju FX 18 k PC. Doteraz sa mi to nikdy nepodarilo ani pomocou štandardne dodávaných prevodníkov signálu, ani pomocou doma vyrobených prevodníkov z kadejakých návodov z internetu a časopisov (vyskúšal som asi tri ak si dobre spomínam). Preto ma prekvapilo, keď som zasunul USB kábel do PC a prevodník blikal, potom som zapol vysielač, nastavil som mód voľného modelu a zasunul konektor do vysielačky. Prevodník prestal blikať a LEDka svietila stále. Potom som zašiel do menu HERNÉ ZARIADENIA a tam som to zbadal už nabehnuté. Stačilo to len nakalibrovať a dokonca fungujú aj funkcie rozsahu výchyliek a podobne. Výrobca dodáva CD so softwarom ktorý obsahuje štandardné DirectX ovládače, ďalej FMS simulátor najnovšej verzie a niekoľko modelov z produkcie ART-TECH prerobených do FMS na nácvik. Takže si môžete s modelom najprv zalietať na PC a potom naostro vonku
Ja som to ešte skúsil na iný typ simulátoru, ktorý je omnoho dokonalejší s možnosťou nastavenia množstva parametrov a peknou fotorealistickou grafikou. Keď sa posnažíte je možné nájsť ho zadarmo na internete a máte super simulátor bez platenia nehoráznych súm aké chcú predajcovia za simulátory. Je to AEROFLY PROFESIONAL DELUXE verzia 1.1. Na internete je už free. Tento tiež detekoval môj vysielač okamžite a bez problémov som si polietal. Ďalšie modely môžete nájsť na www.rc-sim.de a máte aj z FMS simulátora pekný vytuningovaný simulátor. Takže som zase trochu vychválil „čínu“ a čoskoro Vám dodám dokončený plánik na moju vlastnú konštrukciu L-29 Delfín, ktorý už lieta.
PAJLOTMATO
Ahoj Dusi-PajlotMato: Dlhšie už hľadám podobný prevodník /myslím tak jednoduchý/ čo by prepojil moju vysielačku ZEBRA s PC.Mám dve otázky-či je možné zakupiť tento prevodník samostatne /prípadne vyroba za rozumnú cenu/ – či by si vedel povedať či vysielačka ZEBRA /4kanál-zakupený v Tatramodel/ bude hned si tak rozumieť s PC cez prevodník ako tvoja vysielačka Je to na spadnutie ,že si kupim za 990 Sk Simulatorovú vysielačku,ale toto riešenie sa mi zdá byť elegantnejšie /bude zas o 1 kram menej na stole/. Dík za odpoved. Pavel
Táto téma je mimo oblasť môjho záujmu, podľa mňa najlepší simulátor je deproňák na letisku 😉 rovnako aj o „vysielačoch“ typu Zebra spol si myslím svoje (censoRed), ale myslím si, že kúpiť prevodník samostatne bude tak isto drahé, ako ho kúpiť rovno s modelom a bude pokoj.
Možno ma Maťo neskôr doplní, on sa simom predsa len trochu venuje.