Splnený modelárov sen

Posledných pár týždňov ste tu nenašli žiadne nové články z lietania ani z práce v dielni. Pravdu mali tí, čo ma kritizovali, že málo času venujem práci v klubovej dielni a už vôbec nechodím lietať. Prakticky odvtedy, ako som na jeseň poškodil JAK-7, som na letisku nebol. Model som iba opravil. Ani moje obľúbené RC modely áut 1:18 nedostali túto zimu šancu, neodštartoval som ani do jedného preteku. No nezaháľal som, splnil sa mi jeden veľký sen.

Tí, čo ma poznajú, vedia, že okrem modelárstva mám aj iné koníčky. Veľmi rád fotografujem a často jazdím s priateľkou na bicykli na cykloturistické výlety. No málo sa o mne vie, že sa zaujímam o zdravú výživu a spôsoby dopestovania si zeleniny a ovocia bez chémie v domácich podmienkach na balkóne alebo v záhrade. Pretože nákup zeleniny v supermarketoch sa nezlučuje so zdravou výživou.

Ako malý chlapec som trávil každé prázdniny na vidieku u starej mamy. Mám rád prírodu a aj na bicykli som do nej utekal. Veď aj lietanie s modelmi na letisku alebo na kopci je pobyt v prírode. Lenže to letisko býva plné bláznov, ktorí s modelmi nemajú nič spoločné a okolie je buď kukurica alebo repka. A aj na kopci nám rozšírením cintorína odkrojili kus z letovej a pristávacej plochy, nehovoriac o sťažení prístupu z parkoviska na plochu.

Skrátka koncom minulého roka začali naše sny o zväčšení záhrady a o pobyte na čerstvom vzduchu dostávať konkrétne kontúry. Triafalo sa nám kúpiť záhradu na dedine pár kilometrov od Veľkého Krtíša. Prebiehali jednania s majiteľmi, zvažovania o rozložení ovocných stromov a zeleninových záhonov, o potrebe úprav na pozemku. Začiatkom tohto roka sme sa stali s priateľkou oficiálnymi majiteľmi pozemku a mali sme doriešené aj financovanie nákupu nehnuteľnosti tak, aby nám ostalo dosť prostriedkov na opravy elektriny v domčeku, vybudovanie plota, nákup vybavenia do záhrady aj do mojej novej dielne.

Tak veľký pozemok najmä na začiatku, kedy zakladáme záhradu prakticky na zelenej lúke, si vyžaduje veľa úsilia. A hoci každému vravím, že my na to ideme inak, ako väčšina majiteľov záhrad, veľa ľudí ma nechápe, až kým neuvidia, potom zabúdajú zatvárať sánky. Podarilo sa nám tak splniť si svoj sen o možnosti dopestovať si dostatok zdravého ovocia aj zeleniny pre vlastnú konzumáciu aj sušenie na zimu. Je len samozrejmé, že v tomto období nemám čas chodiť do dielne stavať modely lietadiel a som rád že Brada má čas a chuť pomáhať mi tak, že to budú skôr jeho modely, ako moje 😉

No ale budem sa mu môcť odvďačiť. Pretože nákupom tohto pozemku v Stredných Plachtinciach sa mi splnil aj modelársky sen. Mať letisko rovno za záhradou. Veľké letisko!

Hoci mám veľký pozemok, netrúfal by som si pristávať s modelom na šírke 16 m, po okrajoch stromy, do svahu asi 20°. No len čo vyjdem von zo záhrady, ukáže sa lúka väčšia, ako pozemky okolo letiska v Sklabinej! Pravda, lúka je to vo svahu, ktorý niekoľkokrát svoj sklon zmierňuje a zvyšuje, ale je dosť dlhá aj široká, odhadujem vyše 500 metrov z každej strany. Na jednej bočnej (sever) a vrchnej (západ) strane je na konci ohraničená listnatým porastom, skoro až lesíkom. Ale keď stojím na vrchu lúky, kam je aj prístup autom cez dedinu, tak môžem lietať vo výške očí a pritom som sto metrov nad domami…

lúka

Priestor je ideálny pre elektrovetrone a malé EPP elektrolety. Ani nemusím chodiť až hore, vyjdem zo záhrady, prejdem do 50 metrov a vyberiem si miesto, kde sa mi bude na rovnom kúsku dobre pristávať. Po okraji lúky a popri záhradách vedie traktormi málo vyjazdená cesta v tráve, takže nepováľam nikomu trávu na seno, navyše s majiteľom lúky sa veľmi dobre poznám. A celé toto nie je od mesta ďalej, ako letisko v Sklabinej.

A keď po lietaní zídeme dolu, nič nám nebrániť ugrilovať si niečo dobré pod zub. Navyše v domčeku je dosť miesta, aby sme nemuseli celú výbavu vždy voziť späť do mesta.

Takže preto teraz nemám čas na modely. Ale neskôr budem mať pre ne priestoru na rozdávanie. Aj pre priateľov modelárov.

Jeden komentár k Splnený modelárov sen

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.