Ako rýchlo môže ísť RC model auta?

Túto otázku ako modelár dostávam veľmi často. Vždy, keď sa s modelmi automobilov objavíme na nejakej akcii plnej nemodelárov. Túto otázku som dostal na každej predvádzacej akcii alebo na každej výstave. Zaujímavé, že málokoho zaujímalo, aké zložité je model auta na vysielačku postaviť, takmer nikoho nezaujíma, ako je ťažké ho ovládať, ale každý sa pýta, aký je dosah vysielačky a ako rýchlo môže RC auto ísť.

Mali sme vypočítanú rýchlosť našich modelov Pro 10 po započítaní strát, podopretý meraniami iných podobných áut v zahraničí. Zdalo sa to neuveriteľné, že by poldruhakilový model na elektromotor a baterku mohol uháňať po rovinke takmer stokilometrovou rýchlosťou, ale ak zmerali spaľovaciemu autu 1:8 rýchlosť 120 km/h, prečo nie. Občas som mal pocit, že placka desina je neriaditeľná a to sa za mojich čias ešte striedavé motory a lipolky nejazdili v tejto kategórii. A rád som spomínal na časy 1:12 a Lancia Beta, ktorá „valila“ na rovinke 45 km/h. To boli časy.

No zdá sa, že sú ľudia, ktorým je aj stovka za hodinu málo. Ako Američan Nic Case. Postavil aerodynamický model s účelovou karosériou. Takú podobnú sme pred dvadsiatimi rokmi vozili z Maďarska 😉 Auto nazvané R/C Bullet, čo v angličtine znamená “náboj”, bolo vyvíjané špeciálne pre čo najvyššiu rýchlosť a najnižší odpor vzduchu. Dĺžka modelu je 60 cm a jazdí rýchlosťou 303 km/h. Tú dosiahol v marci roku 2014. Pozrite si video z pokusu:

Téma:  

Nechajte komentár

Môžete použiť nasledovné HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.