autá tagged posts

Valaliky 7. marca 2015 – vo dvojici sa to lepšie ťahá

Február bol pre mňa náročný mesiac, aj čo sa práce týka, aj hobby. Okrem iného sme usporiadali opäť výstavu našich modelov pre verejnosť a pretože som sa popoludní zúčastňoval ako dozor a sprievod, nebol čas na prípravu auta na Zlínsky pretek 28. februára, ktorý som vynechal. Takže po mesiaci som sa vrátil do Valalík skontrolovať, ako som na tom jazdecky aj s autom pred blížiacim sa koncom halovej sezóny.

Čítať ďalej

Stavba XRAY M18MT II. – diferenciály

V prvej časti návodu stavby modelu 1:18 XRAY M18MT som predstavil obal, balenie, montážne návody a pribalené náradie. Teraz sa, po preštudovaní celého návodu a jednotlivých balíčkov so súčiastkami, pustíme do montáže jednotlivých celkov tak, aby na konci sme mali zložené diferenciály, poloosy a ramená spolu s pružením. Teda základ podvozku tohto 4WD modelu do ľahkého terénu s pohonom elektromotorom.

Čítať ďalej

Stavba XRAY M18MT I. – než začneme

Začínam nový seriál, v ktorom vám priblížim stavbu monster trucku v mierke 1:18. Či skôr montáž modelu zo stavebnice slovenského výrobcu svetového mena: XRAY firmy Hudý z Trenčína. Tak ako je zvykom pri mojich návodoch, sprevádzať ich bude veľké množstvo detailných fotografií. A hoci je pribalený návod veľmi podrobný, možno niektoré detaily v týchto článkoch uvidíte väčšie, ako v skutočnosti aj ako sú publikované v návode. A ak ste úplný začiatočník, verím, že si podľa článkov dokážete poskladať svoje prvé auto tak, ako si mnohí dokázali podľa môjho návodu postaviť svoj prvý RC model lietadla Junior 😉

Čítať ďalej

Modelárska výstava 2015

Po dvoch rokoch sme znova usporiadali výstavu modelov pre verejnosť. Miro opäť dohodol výstavnú sálu Kultúrneho domu vo Veľkom Krtíši a tak od pondelka 23. februára do piatka 27. februára beží od desiatej do štvrtej voľne prístupná výstava všetkých našich modelov. Prinášam vám zopár fotografií.

Čítať ďalej

Pásky na opravu lexanových karosérií áut

Lexanové karosérie modelov automobilov sú ľahké a pevné a hoci sa lexan netrhá, ani on nevydrží všetko. Preto sa na opravu nárazmi poškodených karosérií alebo na ich spevnenie používajú rôzne lepiace pásky. Kedysi mi bola doporučená jedna konkrétna a od tej doby sa výrazne predĺžila životnosť mojich karosérií.

Čítať ďalej

Košice 7. februára 2015 – O troch statočných

Po návrate z Medzinárodných Majstrovstiev ČR som sa tešil na nasledovný pretek v Košiciach. Aj keď som si v Bystřici veľmi nezajazdil, nebyť voľných tréningov, tak som bol na dráhe slabú polhodinku, s týždňovým rozostupom by som mohol byť trochu vyjazdený a povrchy na oboch dráhach sú si podobné, hoci v Čechách bola dráha užšia a členitejšia, ako býva v Košiciach.

Čítať ďalej

Medzinárodné majstrovstvá hračiek

Netajím sa tým, že rád jazdím s RC modelmi áut malých mierok v Čechách. A tak som sa tešil aj tento rok na Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky mikromodelov automobilov. Po skúsenosti na zámku v Polnej, kde bol majstrák naozaj vydarený, ako aj nesúťažnej návšteve vlani v Zubří, som sa rozhodol zúčastniť aj tento rok preteku v Bystřici pod Hostýnem v Kroměřížskom okrese. Hoci v netradičný čas, aj mne by lepšie vyhovoval termín na konci marca, začiatkom apríla. Najmä preto, že by som bol viac vyjazdený, lepšie natrénovaný. Ako som mal možnosť hovoriť s viacerými pretekármi, v kuolároch sa objavovali hlasy pochybnosti nad termínom a miestom konania preteku aj nad osobou hlavného organizátora. Čo je teda lepšie, ako sa osobne presvedčiť a preteku sa zúčastniť?

Čítať ďalej

Spomienky na začiatky RC áut

Vážení priatelia, automodelári,

Vy, skôr narodení, aj Vy všetci ostatní, pre ktorých TO (automodelárstvo) zapĺňa prevažnú časť voľného času.

Pokiaľ Vás zaujíma kedy TO vlastne začalo a ako sa automodelárstvo v Československu a v Českej republike (ale aj vo svete) postupne rozvíjalo, potom som pre Vás spracoval „Spomienky na začiatky RC áut“ na DVD. 383 minút historických videí z pretekov a akcií, 1368 dobových fotografií – prevažne z pretekov – z rokov 1909 až 2013 a 270 strán reportáží k jednotlivým automodelárskym sezónam, vrátane radu zaujímavostí a kuriozít.

Na DVD nájdete obsiahly...

Čítať ďalej

Košice 10. januára 2015 – osemnástky opäť štartujú

Prvý tohoročný pretek RC áut som si opäť musel vybrať, mal som možnosť jazdiť v Karloviciach pri Zlíne (hoci avizovali preloženie preteku na neskorší termín) a vo Valalikoch pri Košiciach. Škoda, pred nadchádzajúcimi Medzinárodnými majstrovstvami ČR Mikro 2015 by sa mi jeden tréning na úzkej dráhe určite hodil. No ale v Košiciach sa jazdí dobre, hoci som príučku dostal tentoraz aj tam.

Čítať ďalej

MMČR Mikro 2015

Blíži sa (netradičné skorý) termín Medzinárodných majstrovstiev Českej republiky mikro, tedy RC modelov automobilov v mierke 1:18, 1:24 a ostatných malých. Ako mnohí viete, plánujem sa týchto pretekov zúčastniť a ponúkam odvoz aj ostatným dvom-trom modelárom. Pretek sa koná cez víkend na prelome januára a februára 2015 v Bystřici pod Hostýnem (medzi Zlínom a Kroměříží). Dnes prišiel upresňujúci email od organizátora.

Čítať ďalej