MIG 400 tagged posts

Strieborná nedeľa na letisku

Už v piatok, pri príprave výstavy, sme sa dohodli, že v nedeľu si pôjdeme zalietať, ak počasie dovolí. Nakoniec sme sa na letisku zišli len dvaja, ja a Maťo a tu je jeho hodnotenie: „Toto počasie sme si vymodlili“.
Kto tam s nami nebol, môže len ľutovať…

Bolo krásne slneč...

Čítať ďalej

Elektrovetroň – diel V.- rekapituácia

Elektrovetroň je hotový. Poďme teraz trochu rekapitulovať, upresnime si nejaké parametre a pripravíme model na prvý let.

Čítať ďalej

Elektrovetroň – diel IV. – Trup

Áno, je to tak, po takmer polroku dokončujem seriál o stavbe depronového elektrovetroňa, ktorý medzitým dostal názov EVO5, dielom o stavbe trupu. Fotografie som mal pripravené, len som čakal na dokončenie výkresu modelu. Takže teraz vám už nič nebráni pustiť sa do stavby.

Čítať ďalej

Sklabiná 18.11.2007 – tri vrtule a jedno krídlo

Dnes dopoludnia sa ukázalo slnko a vietor nikde. Sem tam nejaký oblak, a tak zopár telefonátov a po obede sme sa stretli v klube a naložili. Dnes malo mať premiéru krídlo, pripravované na EVO5 aj Brko. Varianta som sa preto rozhodol nechať doma.

Čítať ďalej

Sklabiná – Babie leto po druhý raz, alebo pol na pol

Počasie ako z obrázka. Slnečno, relatívne teplo a bezvetrie. Voľný deň k tomu a modelárska idylka je na svete. Tentoraz iba pre vyvolených. Tak sme sa s Maťom stretli krátko po poludní v klube, naložili modely a vyrazili smer Sklabiná.

Čítať ďalej

Úprava motora MIG 400

Ako dráhový automodelár som sa naučil upravovať bežne dostupné jednosmerné elektromotory pre zvýšenie ich výkonu, predĺženia životnosti alebo zmeny ich charakteristiky, či už zvýšenia krútiaceho momentu alebo najčastejšia zvýšenia otáčok. Po prechode k RC autám som získané skúsenosti využíval pri úpravách motorov Mabuchi 380 a Mabuchi 540 pre seba a svojich klubových kolegov, až pokým sa k nám nezačali dovážať podstatne kvalitnejšie a výkonnejšie motory.
Rozhodol som sa zopakovať si proces úpravy elektromotora na MIG 400 a overiť si jeho chovanie v modele lietadla, konkrétne v elektrovetroni. Prinášam detailný návod na úpravu vrátane fotodokumentácie. Pokiaľ ste fanúšikom jednosmerných motorov, môžete si to vyskúšať. Úprava motora je celkom jednoduchá a napísať tento článok trvalo podstatne dlhšie.

Čítať ďalej

EVO5 s upravenou plechovkou

Ako som už avizoval, upravil som si štandardný feritový motor MIG 400 pre elektrovetroň EVO5. V nedeľu 14. októbra 2007 som mal možnosť konečne motor otestovať a porovnať ho s pôvodným, neupraveným motorom. Prinášam Vám praktické výsledky testov.

Čítať ďalej

Galéria – Úprava motora MIG 400

Fotografie z demontáže a úpravy jednosmerného motora MIG 400.

Čítať ďalej

Sklabiná 14. 10.2007 – modely a ultralight

Už od rána sa ukazoval pekný deň. Bezoblačná obloha, slniečko a bezvetrie. Po včerajšom fujaku priam neskutočné. Len teplomer ukazoval slabých 9°C. Prvý sa ozval Maťo a potom som ja obvolal kolegov a po dvanástej hodine už som bol v klube a pripravoval veci na letisko.

Čítať ďalej

Babie leto 2007

Dnes som konečne prelomil modelársky absťák a dostal so po dlhom čase na letisko. Deň bol krásny už od rána a po splnení si domácich povinnosti (vytopený som bol nie len v kancelárii, ale aj doma, a bolo treba taktiež maľovať) som vyštartoval do klubu pre veci. S Vladom a Mirom K. sme boli dohovorení už od piatku, tak som zavolal Samovi a podľa hlasu mi bolo jasné, že on už na letisku je. Tak EVO5 s futabou šlo do kufra a smer Sklabiná.

Čítať ďalej